Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 07:03

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasuri de semineu
MesajScris: 02 Mar 2013, 15:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Ceas de semineu marca Schatz(comoara) anul de fabricatie 1939,cu bataie pe 4 bare acustice,la ora exacta si jumatate,ton bing-bang cu intoarcere la 14-18 zile.Masinaria este cu balans,are inscriptia Juba B14,Made in Germany.Cine are mai multe cunostiinte despre producator este rugat sa-mi spuna,sunt curios.

Imagine

Imagine

Imagine

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 02 Mar 2013, 16:47 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Esti sigur ca e 1939?In anii aia ceasurile de semineu cu carcasa de lemn aratau altfel (cadranul adica)...Eu cred ca daca l-ai cumparat cu gandul ca ar fi din 1939, ai cam luat teapa.
Mie imi pare dupa anii '50 clar, cel mai probabil anii '60 sau chiar '70. Poate ma insel..
Nu de alta, dar am si eu unul asemanator d.p.d.v al ecranului, dar cu alta carcasa..


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 02 Mar 2013, 17:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Nu sunt sigur de vechimea lui dar de la cine l-am primit are ceasul de cand era adolescent( mi-a spus ca este dupa razboi primit de parintii lui de la niste sasi din Ardeal) si acum are venerabila varsta de 74 de ani,dar este posibil sa fie mai tinar,nu am gasit niciun marcaj datat pe masinarie.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 02 Mar 2013, 18:30 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Exclus 1939! Atat design-ul cat si precizarea "Made in Germany" il plaseaza dupa razboi (mai precis prin anii `50).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 02 Mar 2013, 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Multumesc lui Abarth siAlex,am vazut multe asemanatoare si aici se invarte vechimea lui dupa 50"Are 5 ani la mine,bate ca o pendula de tare cu o precizie de 2min in 14 zile

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 02 Mar 2013, 19:24 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Da, pai ai un ceas de semineu f bun, cu o precizie buna, etc.
Problema e ca nu e f valoros (undeva intre 200 si 600 ron in functie de client), fiind facut dupa razboi clar. Eu il estimez anii '60.

Uite in topicul meu, la ceasul meu, cum trebuia sa arate unul din perioada interbelica:

viewtopic.php?f=32&t=24810

Adica daca il vinzi pe al tau, nu iei f mult pe el pt ca e un ceas des intalnit. Lucrul bun la el e starea lui f f f buna, ceea ce conteaza la un ceas.

Per total e un ceas frumos si sa il stapanesti in continuare sanatos.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 03 Mar 2013, 01:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
La cum bate de frumos nu ma intereseaza valoarea de vanzare,nu l-as da pentru nimic pe lume,face parte din viata mea.Am crescut de mic in preajma unei pendule in casa parintilor,nu as putea rezista prea mult fara acest sunet relaxant,parca trece viata mai usor.Cand sunt plecat de acasa in concediu parca imi lipseste ceva,mai ales noaptea. :wink:

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 03 Mar 2013, 19:51 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Stiu ca bate frumos.
Banuiesc ca e pe 5 bare/diapazoane. Acestea noi bat mai frumos ca cele vechi pt ca au mai multe bare//

Totusi, pt colectie v-ar trebui unul vechi din perioda interbelica pt a avea cu adevarat o colectie cu un ceas adevarat. Sunt f greu de gasit acestea.
Eu am doua de acest gen:
-un Junghans - pe care ma chinui de cateva sapt. sa il reconditionez si sa il completez cu piesele lipsa..
-unul neindentificat, probabil tot un Junghans. Dar pe care l-am luat in o stare de exceptie cum rar am vazut la un ceas de o asemena vechime (dar a si costat ceva banuti)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 03 Mar 2013, 20:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Este pe 4 bare.Cand o sa apara o piesa de colectie dar functionala si in stare buna cu siguranta am sa o cumpar,este greu de gasit piese si nici nu ma prea pricep,dacat la curatat,gresat si reglat.Am gasit multe prin targuri dar cu probleme si nasoale estetic.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 03 Mar 2013, 23:36 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Da..daca sunt nasoale estetice, nu prea merita...doar la un pret mic de 100-200 ron merita epavele ,mai mult nu. Pt ca intra multi bani+timp+munca in ele si nu stii daca ies ok.
Masinaria se repara in general.
Cele in stare f buna sunt extrem de rare si scumpe totodata. Eu am avut oarecum noroc ca am gasit un ceas impecabil pastrat excelent...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 03 Mar 2013, 23:45 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Mai sint...
Eu nu recomand pendulele alea slefuite , rasketate...alte geamuri...
Calin Gabi sint convins ca are si el surse de unde sa le cumpere ieftin , precum abarth_mcm ...
Totul este colindatul tirgurilor (pentru cele romanesti ) sigur cu minusurile lor...sau colindatul net-ului pentru cele impecabile.
Oricit ne-am stradui sa crestem preturile lor...nu reusim . Cine cere 800 lei pe o pendula , trebuie sa fie foarte documentat si pe linga acea pendula sa-i vinda cumparatorului si ,,povestea " cum ca este...provine...sau mai stiu eu ce alte asemenea vrajeli .Insa ,,povestea " tine si nu prea aici , unde oamenii sint la un click distanta ...
In fine , nu vreau sa se supere colegul de pe Fiat forum (abarth_mcm) ca-i fac antireclama , dar nu prea este topic de vinzari aici , asa ca de asta am intervenit .
In zona de vest a tarii , sint aduse multe pendule , ceasuri de semineu si altele de genul , din tirgurile din Germania .
Asa este , preturile sint mici , si datorita transportului ele trebuiesc cel putin reglate .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri de semineu
MesajScris: 04 Mar 2013, 00:06 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
Asa este.
Targurile sunt pline de ceasuri de semineu cum are colegul in colectia sa. Sunt ceasuri bune, dar banale.(fara ornamente, etc)
Chiar eu am cumparat unul asemanator cu 150 RON (dar care necesita restaurare).
99% din ele sunt aduse din Germania unde sunt f ieftine..acolo sunt mult mai ieftine ca in Romania. Ma refer la ceasuri semineu, pendule, etc. Am vb cu cineva de unde am luat eu pendule si mi-a spus ca preturile de acolo sunt cam 1/3 din cat se vand pe aici.

Eu insa i-am recomandat colegului sa isi ia si un ceas semineu din perioada interbelica si sa pandeasca momentul cand poate sa achizitioneze asa ceva.
E un sfat bun zic eu. E..alea nu sunt chiar usor de gasit si nu sunt ieftine deloc. Adica pt un ceas impecabil de semineu din perioada interbelica nu vorbim de 150 lei, nici vorba. Chiar eu am dat alaltaieri cu totul alta suma pe un astfel de ceas si nu regret deloc.

Ref la pendulele cu vopsea originala in stare tipla NOS....alea sunt vanate de f multi crede-ma si se dau pe bani buni de tot. Eu am o astfel de pendula si am refuzat oferte grele de tot, chiar ieri mai exact. Si nu vb de 800 ron.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România