Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Apr 2024, 15:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 27 Dec 2015, 21:50 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Va salut,

Fara nici o cunostiinta in aceasta nisa va solicit va rog opinia.
As dori sa cumpar o pendula pentru livingul casei mele si as vrea ca achitia sa fie cat de cat avizata.
Ce urmaresc:
- pret maxim maxim 200 de euro
- design simplist
- intretinere usoara. Nu stiu ce presupune intretinerea unei pendule dar presupun ca organizatoric este mai dificil decat cea a unui ceas de mana. Cum nu stau foarte bine cu timpul liber as fi inclinat sa accept si un model cu mecanism quart.
Oferta pe net este limitata, am gasit insa cateva modele:
http://www.merion.ro/pendule-de-perete- ... 3--179.htm
http://www.merion.ro/pendule-de-perete- ... -1--46.htm
http://www.b-shop.ro/ceas-de-perete-mec ... 19/140.htm
Cum vi se par va rog ? Alte optiuni?
Va multumesc !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 28 Dec 2015, 17:49 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
daca vrei pendula noua, cam asta e oferta de pe piata - cam ce ai enumerat si tu

e ceva de genul: o perioada probabil vor merge apoi dupa cativa ani cu siguranta nu vor mai merge.
cele mecanice au piese f fragile.
la cele cu quartz nu ma pricep si nici nu am studiat vreuna.

insa o pendula din anii '30 care a fost intretinuta va mai merge min 50 ani fara interventii majore. totul e sa o iei originala, fara sa fi fost umblat la mecanism si atunci nu ai treaba.

ar mai fi o varianta cu pendulele mai noi facute prin germania in anii '60'70'80, se mai gasesc prin targuri. par mult mai bine facute deca astea chinezesti din obor.
mie mi se pare mult sa dai banii aia pt pendulele enumerate in ink. pai asa mai bine iei una ruseasca Jantzr la bani putini si alea chiar sunt pendule bune de uz zilnic !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 28 Dec 2015, 18:24 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Multam' frumos pentru sfaturi!
Nu cred ca e ceva de actualitate pe forumul nostru in sectiunea vanzari dar o sa arunc un ochi. Poate si pe jungla de pe olx :) dar cum riscurile unei tepe sunt majore probabil nu voi cumpara SH...
Inca o data , multumiri.
PS: daca stie cineva un vanzator/ magazin de luat in seama in aceasta situatie va rog nu ezitati
Va salut !


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 28 Dec 2015, 19:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Eu as mege catre varianta noua, arata impecabil cu siguranta va functiona f. bine, si pretul este accesibil. Varianta 1, sau 2 Quartz. Cele vechi sunt macelarite, carpite, dau numai batai de cap, nu vorbesc sa ai nevoie de o piesa de 80 de ani ca s-a cam terminat povestea.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 28 Dec 2015, 19:33 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Inclin sa-i dau dreptate lui calin gabi,in sensul ca cele vechi,majoritatea de pe piata noastra sunt carpite doar de dragul de a fi vandute,sau de mesteri priceputi.
Varianta uneia noi este mai viabila,mecanismele germane si englezesti sunt de foarte buna calitate si vor merge zeci de ani cu intretinerea adecvata.

Daca inclinati catre una vintage,trebuie sa va asigurati ca nu a fost prost reparata de-a lungul timpului.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 28 Dec 2015, 20:57 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Imi este clar acum, multumesc tuturor si La multi ani!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 29 Dec 2015, 10:52 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 20:05
Mesaje: 637
exista si pendule vechi care nu au fost niciodata date cu bait ori vopsea si arata aproape ca cele noi din magazin la stare noua

si niciodata reparate in 80-90 de ani vechime

dar sunt rare, colectionarii care le au, nu le vand si pretul sare de 2000-2500 lei per bucata chiar daca vorbim de pendule comune facute in mii de exemplare. Cam pe aici se invarte ca bani una de acest calibru. Aici nu mai conteza raritatea lor ca model, ci starea lor.
eu de cand colectionez pendule (mi-au picat prin mana zeci de pendule) am gasit doar 3 astfel de exemplare si nu le vand tocmai din acest considerent: sunt pastrate ca noi si se gasesc fff rar. Desi repet: am avut oferte de sume mari pe ele de multe ori. Dar asa ceva intr-adevar nu iti vinde nimeni pt ca se gasesc f greu.

fara sa fie umblate in masinarie deloc am mai gasit si am destule asa cu masinarii neumblate deloc in ele: dar sa existe combinatia asta: carcasa ca noua + masinarie ca noua fff rar

Ce zic eu prin carcasa ca noua:
-vopsea originala care sa aiba inca ceva luciu ! ! Fara luciu si sau cu zgarieturi iarasi am mai gasit.




daca iei una veche, trebuie sa stii de unde sa o iei intr-adevar. Sa ai incredere !
si cele reparate/reglate pot tine ani buni: mai ales cele din anii 30; un gustav becker, un junghans au mecanisme ff bune. Se vad cele muncite sa stii. Numai daca te uiti pe spate la masinarie iti dai seama
la mine f rar sa se strice vreuna: bine, toate sunt spalate, curate/reglate de mine iar unde nu ma pricep le duc la ceasornicar specializat in pendule care nu are cum da gres in repararea lor: bine mai exista si cazul pendulelor ireparabile, de curand am patit asa cu una: pur si simplu s-a macint mecanismul !

si da: exclus sa iei din targuri sau chiar de pe olx pt ca nu stii ce iei. chiar si eu am luat teapa de cateva ori, care la pendule sa zic ca ma pricep cat de cat.
cel putin in targuri, toate necesita reparatii...mai toate epave...


mult succes

vazusem si in bucur-obor pendule mecanice noi, dar nu stiu nimic legat de productorul lor
erau micute cu ceva sculpturi: pretul in jur de 500-700 lei. Acum 2 ani le vazusem.
Aratau bine. Mie mi-au placut. Aveau si cadran tabla imitatie portelan, f faine !
Ar merita facuta o vizita si acolo, macar sa iti arunci un ochi de cutiozitate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 29 Dec 2015, 11:05 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Multumesc ! Revin sper cat de curand cu poze :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 12 Oct 2016, 22:52 
Neconectat

Membru din: 12 Oct 2016, 22:47
Mesaje: 9
Salutari.. o intrebare am si eu ... m-ar interesa o pendula dintr-un link de mai sus .. Merion. Chestia eate ca nu gaaeac nimic legat de aceasta firma. Unde sunt facute?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 13 Oct 2016, 19:32 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12148
Localitate: ARAD
Cred ca in Ungaria.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Va rog un sfat pt o achizitie
MesajScris: 13 Oct 2016, 20:40 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
Merion si Cardy sunt marci de ceasuri din producatorul ,,Astron,, Ungaria , mecanisme elvetiene (mecanice , quartz ) .
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România