Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:47

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 346 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Mar 2017, 17:25 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2015, 14:14
Mesaje: 76
Localitate: Târgoviște
Buna ziua.
Imi puteti spune si mie de unde as putea face rost de un kit de Atlantic Worldmaster 21?
Stiu ca cel mai indicat ar fi sa intreb la sectiunea vanzare/cumparare, dar am zis sa pun o intrebare si aici avand in vedere ca e topic dedicat.
Am cautat pe net, dar tot ce am gasit sunt kituri supraevaluate. 150 de lei mi se pare cam mult pentru cateva piese de provenineta China si de la niste vanzatori de la care nu am nicio garantie.
Ma gandeam ca poate dumneavoastra stiti mai bine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Apr 2017, 01:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Am vandut si eu ultimul Atlantic:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Iun 2017, 22:51 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2014, 12:06
Mesaje: 5
Luca scrie:
Cunoaste cineva la modelu worldmaster cu Unitas u6300 de unde incepe sera lor ?

Majoritatea am vazut ca incep cu 330xxxx


Din cate imi dau eu seama, numarul de pe verso indica mai degraba producatorul sau versiunea ceasului si nu este un numar serial. Pana acum nu a confirmat/infirmat nimeni aceasta informatie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 11:20 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Am si eu unul, ramas de la bunicul meu...ceas pe care l-am admirat si mi l-am dorit f.mult de-a lungul copilariei...si nu numai.
Deja nu prea mergea cand mi-a ramas mie, iar eu l-am folosit vreo luna, dupa care l-am lasat in asteptare ("pana voi afla vfeun mester de incredere", mi-am zis eu atunci).
Saptamanaile trecute mi-am facut curaj si l-am dus la un ceasornicar.
Dupa doua zile l-am luat inapoi, mi s-a spus ca nu a trebuit decat curatat si uns. Nu a trebuit inlocuit nimic.
Ok. Ii dau omului 54 de lei cat a cerut si plec bucuros.
Dar parca ceva nu era cum trebuie, dar nu stiam ce.
Si imi dau seama ce: cadranul devenise matuit. Auriul de la cifre isi pierduse stralucirea, la fel si negrul cadranului. Am zis ca poate mi se pare, ca poate o fi sticla, care s-a matuit in timp...desi, totusi, nu mai arata la fel ca acum 2 zile (inainte de ceasornicar). Isi pierduse, pur si simplu, acea stralucire...
Vine si a doua surpriza: invart de remontor sa-l incarc si....se misca tot mecanismul in carcasa! Trag de remontor sa reglez ora si...la fel: se misca mecanismul cu totul!
In momentul ala mi-am zis ca si daca nu va mai merge ceazul asta, la acel cesasornicar nu ma mai duc!
Dupa vreo 2 zile, il desfac. Desfiletez usor surubul corespunzator si extrag remontorul, apoi tot mecanismul iese din carcasa.
Si, surpriza: cadranul e plin de ulei.
Apuca-te si curata, cu inima cat un purice, uleiul de pe cadran. Evident, cu inima stransa, ca nu cumva sa apas prea tare sau sa indoi limbile. Pana la urma, i-am redat stralucirea si acum parca mi-e drag din nou sa ma uit la el (la ceas).
Ii reglez si avansul, zic eu, ca de la ceasornicar, ramanea in urma cu aproape 5 min./zi. Omul mi-a zis, de altfel, ca daca sunt abateri, sa il duc din nou sa il regleze. Da, cum sa nu! Asteapta tu...

Nu am desfacut niciodata un ceas mai mult decat sa ii schimb bateria. Nu ma bag acolo unde nu stiu.
Insa mi s-a parut lipsit de riscuri sa desfiletez un capac si apoi sa desfac un surubel pentru remontor. Pntru ca am rabdare si nici nu am 2 maini stangi. Dar mai departe nu merg!
Eu, unul, desi nu sunt ceasornicar, n-am mai auzit de cadran uns cu ulei. Ma gandesc ca or fi lacuri speciale de protectie sau alte tratamente, dar ulei?!?
Iar de faza cu mecanismul care se roteste in carcasa atunci cand actionezi remontorul...no comment!!!

Acum, va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Presupunem ca ceasul va functiona, totusi. Nu vreau sa-l las asa, cu mecanismul rotindu-se.
Ce e de facut? Ii lipseste vreun inel de fixare, vreun suport pe care nu-l mai avea sau pe care l-a uitat ceasornicarul pe dinafara? Sau poate fi vreo alta problema?
Desigur, solutia cea mai buna e sa-l vada un ceasornicar. Dar asta nu stiu cand se va intampla.
De ce intreb? Pentru ca, daca mecanismele astea se fixeaza in carcasa cu ajutorul unui sistem/suport/inel si atat, prefer sa-mi cumpar singur piesa si sa o pun la locul ei.
Daca-mi spuneti ca e mai complicat de atat...stau cuminte si caut ceasornicar.
Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 12:06 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
M-am uitat inca o data si am vazut ceva ce mi-a atras atentia: niste suruburi lipsa, care s-ar putea sa fie raspunsul la miscarea mecanismului in carcasa.
Dar va rog pe dvs.sa-mi confirmati sau nu daca asa e.
In poza atasata se vad doua locuri din care pare sa lipseasca suruburile (in dreptul orelor 1 si 7, desi poza este facuta la mecanism, nu la cdran).. Ma intreb daca acele suruburi nu au capul astfel incat o parte acopera inelul din jurul mecanismului si astfel impiedica rotirea mecanismului in carcasa. Am mai vazut suruburi asa, o parte pe mecanism, o parte pe carcasa la un ceas Pobeda.
https://drive.google.com/file/d/1dF5vj1 ... sp=sharing

Va multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 12:45 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Da, aveti dreptate, lipsesc cele 2 suruburi care prind mecanismul de carcasa/inel.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 13:09 
Neconectat

Membru din: 23 Mar 2014, 21:41
Mesaje: 36
Lipsesc...e evident...totusi persoana care l-a "servisat"se poate numi ceasornicar????


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 14:44 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Ce sa mai zic?!
Acolo unde am vazut diferente inainte si dupa, am comentat.
Despre acele 2 surubele, nu stiu daca lipseau dinainte de a-l duce la ceasornicar sau dupa. Nu vreau sa acuz degeaba, aici chiar nu stiu.
Insa ce deranjeaza este ca nu mi-a spus macar "Vezi ca lipsesc, eu nu am, fa-ti rost, primesc saptamana viitoare etc.".
In fine, "raul" a fost facut. Eu m-am lamurit. Acum sa vad cum o rezolv/pe cine mai gasesc prin zona mea.
Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 16:02 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
dreammer scrie:
...Si, surpriza: cadranul e plin de ulei...

Probabil ca asa-zisa revizie a constat in demontarea balansului, pulverizarea de lubrifiant in ceas si remontarea balansului.
Ca sa ma exprim cat se poate de bland este o practica tembela.
Cautati un meserias adevarat care sa va faca o revizie corecta. Cu siguranta va avea disponibile si o pereche de suruburi de prindere a mecanismului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 19:39 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Hai sa o luam cu inceputul.....
Uleiul pe cadran este o problema.Probabil ca a procedat cam cum a spus Alexvintage,ceea ce nu este deloc bine.Supraungerea in general a unui ceas nu este corecta si nici benefica,cu atat mai mult o "curatare" de acest gen.
Ceasul trebuie desfacut complet,curatat si reuns.
Cat despre jocul in carcasa...am sa rog colegii care nu stiu sa nu-si dea cu parerea.
Modelul de Atlantic cu Unitas 6300N nu a avut niciodata suruburi de prindere.Acele gauri sunt pentru asa ceva,dar nu in acest tip de ceas.
Strangerea se realizaza cu ajutorul unui arc lamelar circular care se afla in capacul ceasului pe interior.Daca joaca,ori lipseste de acolo ori trebuie "valurit" din nou pentru a strange.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Noi 2017, 22:56 
Neconectat

Membru din: 24 Noi 2017, 15:36
Mesaje: 13
Foarte bine ca am gasit forumul asta. Sunt multe informatii utile pentru cineva pasionat de ceasuri.
Nu stiam de suruburi, am crezut ca, daca sunt gaurile acolo, logic ar fi fost sa fie si suruburile. Macar ca masura suplimentara de fixare. Ma rog, asta a fost "logica" mea.
Arcul lamelar exista pe capac. Dar, nestiind sa apreciez starea acestuia, am presupus ca nu are probleme.

Deci...deocamdata o sa las ceasul in pace pana o sa-l vada un ceasornicar.

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2018, 13:26 
Neconectat

Membru din: 11 Ian 2018, 14:48
Mesaje: 21
Localitate: Craiova
Am intrat si eu oficial in clubul Atlantic!
Imagine

_________________
Cand vantul aventurii incepe sa bata, trebuie sa-i urmezi chemarea
-------------------
Sa fie intr-un ceas bun!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Mar 2018, 13:44 
Neconectat

Membru din: 02 Mar 2018, 15:01
Mesaje: 1
Bună ziua, știe cineva daca și unde se mai pot găsi kituri pt Atlantic?! M-ar interesa recondiționarea unui astfel de ceas și ungerea lui, aici îl rog pe Claudiu, poate ma poate ajuta. Mulțumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Mar 2018, 21:02 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Momentan nu sunt kituri.Sunt promisiuni ca vor veni in cca 1 luna.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Noi 2018, 11:44 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 346 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România