Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 15 Mai 2024, 06:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 19 Aug 2016, 15:04 
Neconectat

Membru din: 26 Aug 2015, 15:26
Mesaje: 94
Vreau sa "sarbatoresc" ceva, si in egoismul meu m-am hotarat sa imi fac cadou un ceas.

Ma gandesc la unul dintre urmatoarele (stiu ca nu sunt din aceeasi categorie, insa pe termen lung mi le doresc pe toate):

- Breitling Navitmer;
- Tudor Black Bay;
- Tudor Pelagos;
- Rolex Explorer White Dial;

Ceasurile le voi cumpara pre-owned. Ca buget am alocat +/- 3500$. Achizitia o voi face in urmatoarele 3 luni.

Cel mai ieftin ar fi Tudor Black Bay care se poate gasi in jur de aprx. 2000$ curea de piele. Prima intrebare pe care o am e legata de Tudor Pelagos si BB. Aparent folosesc acelasi calibru insa Pelagos pare mai scump. Ca design imi plac amandoua, insa inclin spre Pelagos. Cum e justificata diferenta de pret ?

La Breitling Navitimer sunt foarte confuz in legatura cu modelele. Sunt Navitmere mici, la 38mm si Navitimere de 46mm. Spre ce model ar trebui sa ma indrept. Cineva mi-a recomandat "Old Navitimer" care are 42mm. Voi ce preferinte de dial aveti in legatura cu acest model.

Rolex Explorer-ul ma incanta ca design si ca brand recognition (ar fi primul meu Rolex), insa e cam greu sa-l gasesc in zona de pret pe care mi-am propus-o. Am gasit niste modele mai "sifonate", insa parca as mai astepta.

In final ce m-ati sfatui sa achizitionez prima data ? (In colectie mai am Speedmaster Automatic, un IWC Mark XV, Breitling Datora din anii '70, Omega Dynamic 3 Pilot si alte vintage-uri de mai mica valoare). Apreciez sfaturile voastre.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 19 Aug 2016, 15:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
Fara suparare dar nimic din ce ai postat mai sus nu poate fi considerat high-end, nici chiar pentru Romania :).
Dintre toate, cel mai interesant pare Navitimerul. Sunt cateva modele interesante, mai ales modelul cu B01.
Rolexul nu gasesti ce vrei in acest buget, iar Tudorului i-as spune pas.

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 19 Aug 2016, 15:33 
Neconectat

Membru din: 26 Aug 2015, 15:26
Mesaje: 94
satiriadis scrie:
Fara suparare dar nimic din ce ai postat mai sus nu poate fi considerat high-end, nici chiar pentru Romania :).
Dintre toate, cel mai interesant pare Navitimerul. Sunt cateva modele interesante, mai ales modelul cu B01.
Rolexul nu gasesti ce vrei in acest buget, iar Tudorului i-as spune pas.


Pentru bugetul meu este destul de high-end, insa pentru a evita confuziile am pus "".

Deci sa ma orientez spre Navitimer ? Sau sa merg spre un Datejust din anii 80-90 ?

Ar fi mai fi asta: http://www.chrono24.com/en/rolex/explor ... 722883.htm, oarecum apropiat de bugetul meu. Sa fac o extensie ?


Ultima oară modificat de sharedmemory pe 19 Aug 2016, 15:46, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 19 Aug 2016, 15:43 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
3500-4000$ e destul ptr un DJ destul de nou. Nu anii 80 sau 90, ci dupa 2005. Cu toate imbunatarile cu care se vinde acum.
Ma refer la modelul de 36mm din otel, bratara oyster cu easylink. (Nou, costa in jur de 5700).
Pe asta l-as lua, pentru ca are tot ce iti trebuie si e ceasul bun la toate.

Poti sa iei si Explorer 2, insa modelul anterior de 40mm, nu cel mai nou de 42mm.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 19 Aug 2016, 17:26 
Neconectat

Membru din: 09 Noi 2015, 18:28
Mesaje: 35
Localitate: Bucuresti
Poti incerca noul Pelagos sau BB cu calibru in-house , s ar incadra undeva la limita bugetului tau ( si apropo noi ) , Tudor este apreciat in afara la noi insa nu prea primeste asa multa insa o ia spre o directie buna .
Daca imi permiti iti fac 2 recomandari:
-Zenith Elite 610/615...
-Grand Seiko sbgr061

Le gasesti noi pe net pana in jur de 4000$ ... uita te la ele


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 19 Aug 2016, 23:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Mesaje: 1296
Localitate: Rahova Inc
sharedmemory scrie:
satiriadis scrie:
Fara suparare dar nimic din ce ai postat mai sus nu poate fi considerat high-end, nici chiar pentru Romania :).
Dintre toate, cel mai interesant pare Navitimerul. Sunt cateva modele interesante, mai ales modelul cu B01.
Rolexul nu gasesti ce vrei in acest buget, iar Tudorului i-as spune pas.


Pentru bugetul meu este destul de high-end, insa pentru a evita confuziile am pus "".

Deci sa ma orientez spre Navitimer ? Sau sa merg spre un Datejust din anii 80-90 ?

Ar fi mai fi asta: http://www.chrono24.com/en/rolex/explor ... 722883.htm, oarecum apropiat de bugetul meu. Sa fac o extensie ?


http://www.watchrecon.com/?query=naviti ... st_days=31

_________________
SBLA047


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat achitizie ceas "high-end"
MesajScris: 12 Mar 2018, 12:06 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2018, 09:59
Mesaje: 2
La Tudor sunt mai multe mecanisme (vechiul eta si noul in-house), Pelagos cred ca e rezistent la apa pana la 500m pe cand black bay doar 200, Pelagos e din titan si black bay din itel asa ca nu e de mirarare ca au preturi diferite.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România