Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 22:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas Rado
MesajScris: 23 Ian 2017, 23:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2015, 22:44
Mesaje: 49
Buna seara,
M-ar interesa in viitorul apropiat sa achizitionez acest model de Rado ( https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-pre ... matic.html ) si vreau sa stiu mai multe detalii:
1. Stiam ca marcile de ceasuri Rado sunt high-range la pret ( din aceeasi categorie cu Longines ) si ca sunt destul de apreciate. Este adevarat?
2. Mecanismul am citit ca are un power reserve de pana la 80 de ore. Este asemanator unui ETA 2834-2 sau superior?
3. Ce alte alternative as avea? Din ce am vazut, cam pe la acest pret gasesc Longines Hydroconquest, altceva asemanator nu.

Vreau sa mai astept o perioada, poate am vreo ocazie sa plec pe afara si sa il gasesc la un pret mai bun. Pe jomashop am vazut ca il au la ~ 800 de dolari, dar imi e frica si nu vreau sa ma complic.

Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 24 Ian 2017, 04:41 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Citat:
3. Ce alte alternative as avea? Din ce am vazut, cam pe la acest pret gasesc Longines Hydroconquest, altceva asemanator nu.


Ma bucur ca exista aceasta intrebare, pentru ca nu vreau sa fiu offtopic :)

Daca vrei o parere sincera, cel mai bine ar fi sa cauti un ceas bun in stare cat mai buna, vintage.

De ce spun asta? La banii respectivi cred(99%) ca gasesti Longines de aur masiv. Daca e in stare cat mai buna se poate face o revizie si este ca nou.

Avantaje: - Ceas vintage (pentru mine e un plus, nu vreau sa zic ca batranii dar: "unele nu se mai face ca pã timpuri" :) adica daca nu e Omega cu co-axial sau ceva in-house, degeaba e Rado sau Hamilton cu acelasi ETA pe care il gasesti in toate modelele)
- Aur masiv 14/18K, nu placat suflat si alte alea (eu personal desi sunt un parlit cu adidasi de 70 de lei, nu voi purta niciodata ceasuri placate, nu inseamna ca asa trebuie sa faca toata lumea, inseamna ca la ce imi place cu adevarat prefer calitatea, cu adidasii mai calci si in cacat de caine...)
- Posibilitate de in-house (Longines 30L de exemplu)
- Pret avantajos (va fi mai ieftin decat cel nou, cu tot cu revizie)
- Acelasi pret la revanzare (daca achizitia e buna)

Dezavantaje: - Posibilitate de teapa (fiind produs SH si vintage)
- Probabil cristal acrilic (dar poate fi polishat usor)
- Nu are rezistenta la apa (chiar daca scrie pe el ca are, e mai complicat cu vintage)
- Aurul masiv e metal moale, trebuie purtat cu grija
- Diametrul carcasei, la vintage probabil veti gasi 35-36mm la pret decent


Avantaje pentru Rado cu ETA: - Produs Nou, cu garantie, frumusel
- Mecanism decent
- Rezistenta la apa
- Cristal safir
- Diametrul carcasei, daca preferati un ceas de peste 38-40mm

Dezavantaje: - Placat, se poate sterge sau zgaria in timp (nu are acelasi cool factor ca un aur masiv)
- Mecanism generic, practic are mai putine legaturi cu istoria (poate nu conteaza asa mult pentru unii)
- Pretul...exagerat pentru un ETA (stiu ca sunt multe brand-uri cu ETA scumpe, dar as plati mult pe un ETA
poate doar intr-un Tudor fara sa-mi para rau de bani)
- Cel mai mare dezavantaj: Pretul de revanzare (presupunand ca il mai si zgarii sau ceva...) care va fi pe
undeva pe unde ar fi cel al ceasului vintage din aur masiv, dar pe ceasul din aur masiv va puteti recupera
toti banii

Cam asta este in linii mari parerea mea. Si ca sa nu zica lumea ca exagerez cu ceva, am cumparat anul trecut prin Septembrie cred, un Eterna de aur masiv 18K, 35mm, in stare foarte buna, cu curea si catarama originale (cureaua am aruncat-o ca era "topita") cu toc original. Intr`adevar cu un ETA in el <Eterna 12801 (ETA 2801)> dar...ETA a fost inventat de ETERNA, asa ca nu ma deranjeaza.

PS: Uitasem sa mentionez, cu tot cu revizie a fost putin sub 2000 de lei si revizia n-a fost foarte ieftina.

Oricum, orice decizie ati lua, va doresc sa va bucurati de ceas, asta este cel mai important.

O zi buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 27 Ian 2017, 19:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2015, 22:44
Mesaje: 49
Multumesc pentru raspuns..
Deocamdata sunt in perioada de "documentare", imi plac ceasurile vintage, dar momentan mi-as dori un ceas nou.
Pe viitor nu zic nu :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 27 Ian 2017, 19:46 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Robertmxm scrie:
Multumesc pentru raspuns..
Deocamdata sunt in perioada de "documentare", imi plac ceasurile vintage, dar momentan mi-as dori un ceas nou.
Pe viitor nu zic nu :D



Cu placere.

Pentru ceasuri noi sfatul ar fi: Incercati sa evitati ceasurile placate cu aur. Si daca tot luati ceva cu ETA asteptati niste reduceri care sa-l faca sa merite banii.

Binenteles, important este sa va placa ceasul, dar se gasesc mai ieftine de 5000 de lei ceasuri ok, adica e o plaja mare de oferte. Acum daca va place ceasul si aveti banii, avantajele si dezavantajele le-am enumerat mai sus. Cand vrei ceva si-ti permiti, aia e :)

Bafta!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 27 Ian 2017, 19:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Oct 2015, 22:44
Mesaje: 49
Momentan oscilez intre Longines si Rado ( modelul de mai sus ), astept sa vad ce oferte bune gasesc. Cand o sa fac achizitia, o sa am grija sa postez si pe forum.
:D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 30 Mar 2017, 15:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2016, 20:01
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Apropos de ceasurile de aur. Am avut un Longines Dolce Vita de aur de 18k, automatic, mi l-am dorit enorm si cand am avut ocazia sa-l iau la un pret reativ rezonabil, l-am cumparat. Trebuie sa spun ca a fost o experienta traumatizanta pentru mine. Tin sa mentionez ca nu dau la sapa sau cu ciocanul. Din a doua zi de purtare, la banca, facand o plata la ghiseu, l-am atins in sticla de la ghiseu, ramanand un semn pe carcasa. Nu are rost sa spun ce am simtit. Peste vreo doua saptamani din nou l-am atins altundeva si am decis subit sa-l vand. Concluzie, un ceas de aur nu este de purtat zi de zi ci doar la ocazii speciale, nu merita sa blochezi o gramada de bani in el pentru a-l purta din an in pasti...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 30 Mar 2017, 19:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2016, 20:01
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Si ca un fan Rado ce sunt, nu pot sa vorbesc decat la superlativ de acest brand. Calitatea materialelor folosite este exceptionala, am purtat un Sintra timp de 7 ani si arata exact la fel ca si in ziua in care l-am cumparat. Atata carcasa si bratara ceramica nu pot fi zgariate iar cristalul de safir este de calitate. Mecanismele or fi ETA, insa la fel este si la branduri mai mari decat Rado ca si Breitling, Omega saaaau Panerai.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 13 Mai 2017, 12:06 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2014, 23:09
Mesaje: 12
Cand spui Rado , spui : calitate , durabilitate si aspect deosebit . De fapt dupa cate imi amintesc , ei au folosit prima oara ceramica de inalta calitate pentru carcasele ceasurilor ! Cam scumpicele dar daca iti doresti ( si ai bani pentru el ) il cumperi ! :)

_________________
" Esti stapanul a ceea ce nu spui si sclavul a ceea ce vorbesti " . Sigmung Freud .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 13 Mai 2017, 12:19 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2014, 23:09
Mesaje: 12
PS . Rado Diastar a fost primul ceas la care s-a folosit ceramica de tungsten pentru carcasa ( la cat de rezistent este acest material , ceasul te poate tine o viata daca ai grija de el ) . :)

_________________
" Esti stapanul a ceea ce nu spui si sclavul a ceea ce vorbesti " . Sigmung Freud .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 18 Mai 2017, 21:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2016, 20:01
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Din motive care-mi scapa, exceptand pretul, Rado este nepopular in Romania. Sau putin cunoscut... :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 20 Mai 2017, 16:26 
Neconectat

Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Mesaje: 72
La noi cam multe sunt nepopulare...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 21 Mai 2017, 00:17 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
ordersandmedals.ro scrie:
Din motive care-mi scapa, ...

Motivele care va scapa sunt reprezentate de politica de vanzari a firmei Rado care in decursul timpului nu a fost interesata sa vanda nici in Romania nici in alte tari comuniste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 21 Mai 2017, 12:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2016, 20:01
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Aveti dreptate, daca ma uit la reclamele cu ceasuri Omega vs. Rado... clar nu au investit in asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas Rado
MesajScris: 09 Iun 2017, 20:18 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2014, 23:09
Mesaje: 12
Daca Rado este popular pentru dumneavoastra , restul nu mai conteaza ! :)

_________________
" Esti stapanul a ceea ce nu spui si sclavul a ceea ce vorbesti " . Sigmung Freud .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România