Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 22:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 19 Ian 2018, 08:55 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2018, 17:22
Mesaje: 2
Am scos la lumină mecanismul dintr-un sertar metalic complet imbăcsit, prăfuit, fără limbi,si cu câteva suruburi lipsă practic nu se putea distinge nimic rotile alama erau tot una cu praful rugina si resturile de prin el. Considerând ca este făra voaloare mi-am luat inima in dinti, surubelnita in mâna si am incercat sa il desfac,fara succes. asa ca l-am curatat ... cu un mix de sprayuri :) încet încet a iesit la lumina si suruburile au inceput sa cedeze, ba chiar si coroana. Evident am incercat sa il intorc insa coroana antrena arcul,un pic de tensiune si atât. Am desfacut arcul. si l-am incercat intre degete, nimic, asa ca l-am presat pe pasa , spre surpiza mea nu era ruginit in schimb era bucăți. Spre fericirea mea in acelasi sertar locuia si un Pobeda, dar intr-o stare si mai jalnică, iar cum tambururile aveau dimensiuni identice doar axele fiind diferite... am pus arcul "modern" in locul celui de otel albastru(din nefericire nu am inlocuit si acea cheita dar am sa revin), totusi arcul s-a potrivit in carcasa de minune. Am mai observat ca surubul care tine axul coronitei este rupt de la jumatate ramănăbd practic cu o cingură ureche, ceace il face deosebit de greu de fixat, si ca puntea care fixeaza balansul are sub ea o grămada de zgarieturifăcând la fel portivirea foarte grea.am curatat fiecare tot ce nu mi-a fost teama sa desfac, tot sasiul cu o mica scobitoare astefel in cat in momentul de fata nu mai pot observa pic de oxid,până si surubuile care fixau cadranul au vrut sa se desfaca an deblocat si curatat rotita minutarului, si prima rotita după arc. Dar pare sa fi suferit interventii anterioare coronita pare sa fie sudata pe ax, sub cadran apare zgăriat "cu secundar longine" si probabil "S. Bernard 1952" si iar un surubel lipsă . La prima asamblare am putut fixa pargile arcurile ce or fi care tin de intoarcere /potrivire, fiecare pe canalul axului sau a rotitelor, orimadata am putut intoarce , un pic, dar cănd am probat portivirea ... deloc iar coronita nu face nimic. Cu toate astea , dupa doua zile de băi, si cel putin 8 ore de asamblat reasamblat curatat si impins mizeria cu scobitoare, ceasul ticăie din nou. anemic, neregulat dar o face! Daca ating totusi cu scobitoarea rotile par sa aiba un joc (sa zic jumatate de dinte) nu stiu daca este ok. Asa m-am ales cu un nou hobby, si vad ca imi ofera satifactii destul de mari.Din nefericire, am observat repede ca sculele spcializate ca un Jacot sau un Staking press depașesc ca valoare toate ceasurile aflate in colectie. dar... Planuirele pentru ceasul asta sunt gasirea unei carcase potrivite, iar daca reusesc cumva sa ii inlocuiesc lagarele normale cu unele cu rubin, suruburi . arcuri parghii albastre.... atunci, voi fi implinit. Imagine Poza de sus evident nu imi apartine . Am să incerc sa upoladez cateva fotografii cu mecanismul meu dar din pacate de o calitate mult mai slaba. Neavand posibilitatea a face o fotografie macro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Ian 2018, 13:04 
Neconectat

Membru din: 07 Ian 2018, 17:22
Mesaje: 2
Am reusit sa urc pozele, din pacate sunt sub orice critică, nu va filmare este cu mult mai bună dar măcar se poate observa ca balasul face... ceva https://streamable.com/ukflm Cu siguranță e mai nimic, dar sunt fericit ca am reusit sa il desfac si sa il curaț , fara sa aibe pivoți rupți pietre sparte sau alte defecte catrastrofale.
Comparand miscarea balasului cu altele parea sa isi modifice ritmul in cicluri de cateva batai, o fi magnetizat, sau doar prost reglat? Îmi fac singur speranțe că poate in mâinile altuia o sa mai arate ora exactă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2018, 14:45 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
probabil ca mai trebuie mult lucrat la el...... :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Ian 2018, 22:55 
Neconectat

Membru din: 03 Mai 2015, 21:16
Mesaje: 262
Localitate: Oradea
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România