Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 10:46 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Cea mai buna dovada ca ceasurile elvetiene au componente fabricate in China este urmatorul lucru care mi s-a intamplat azi dimineata: Dupa ce am clatit bratara ceasului cu putina apa si sapun, l-am pus la mana, iar dupa cateva minute am observat o negreala la incheietura mainii. Am avut un soc deoarece mai avusesem aceasta experienta acum multi ani, tot cu in Longines achizitionat din Romania. Atunci am dat vina pe faptul ca magazinul respectiv (Galt) aducea ceasuri pe care fabrica le respingea. De data aceasta Longines-ul meu era achizitionat din Bruxelles, de la un dealer important zic eu. Apoi am descoperit ce s-a intamplat: intre zalele bratarii exista un fel de vaselina neagra care probabil are rolul de a atenua zgomotul bratarii si de a spori mobilitatea. Nu am observant acest lucru la nici un ceas japonez, fie el si banalul Seiko 5, nu mai zic de Grand Seiko. Eu consider inadmisibil sa te trezesti la un moment dat cu o banda neagra de vaselina pe mana de la un Longines.
A vrea sa stiu daca in trecut, acum 30-40 de ani, exista aceasta problema la ceasurile elvetiene.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 12:19 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
"Problema" exista din toate timpurile si se datoreste frecarii componentelor metalice intre ele. Purtarea intensiva si necuratarea bratarii accentueaza fenomenul.
PS.
nu e vorba de vaselina neagra ci de murdarie acumulata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 12:23 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
"nu e vorba de vaselina neagra ci de murdarie acumulata"--> Pana acum doua-trei saptamani ceasul asta a stat in dulap, deci nu a fost purtat prea mult din decembrie 2017 , de cand l-am cumparat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 13:13 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Frecarea metalului pe metal (sau pe alt material) duce la formarea unor depuneri de culoare inchisa. Fenomenul este cu atat mai accentuat cu cat metalul e mai moale. Din acest motiv plumbul si argintul au fost in evul mediu folosite pentru scris/desenat.
In combinatie cu reziduurile organice de pe bratara si in contact cu apa, aceste depuneri formeaza ceea ce am pomenit. :wink:
PS.
daca va deranjeaza termenul de jeg, putem folosi sinonime gen "negreala, depuneri, depozit de culoare inchisa" etc :lol:
PPS.
pentru a fi cat se poate de explicit, nu e vorba de vreun atac la persoana ci cel mult de un atac la bratara. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Geo, sunt de acord cu Alexvintage, in primul rand e posibil sa nu fi curatat bratara complet, cu o periuta moale, apa si sapun cum ai zis.
In alta ordine de idei, daca ai spus ca ai mai avut problema asta, sa stii ca exista persoane care au transpiratia foarte acida, e cazul cumnatului meu, de exemplu, care din aceasta cauza poarta ceasuri numai cu bratara si carcasa din titan, care rezista mult mai bine la asa ceva. E foarte posibil sa fie si cazul tau.
Ca sa vezi daca e asa, daca ai posibilitatea, incearca un ceas din titan complet, dar si acela inainte de prima utilizare trebuie curatat bine, evident.
Ceasurile din titan mai au avantajul unei greutati reduse, deci sunt ceva mai comode.
O zi buna!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 17:10 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Si de ce apare chestia asta doar la Longines si nu si la alte ceasuri? Sincer, niciodata nu mi s-a mai intamplat sa vad asta la ate ceasuri, fie elvetiene, fie japoneze.
Recunosc ca nu am frecat bratara cu o periuta, ci doar cu foarte putin sapun si multa apa. Ok, daca nu are legatura cu calitatea bratarii, este ok atunci, insa ceasul nu a fost purtat mult si fenomenul nu exista la alte ceasuri pe care le-am purtat mult mai mult prin praf si caldura, de exemplu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 18:29 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
E clar jeg
Am patit inclusiv la Rolex aur/otel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 01 Feb 2019, 23:33 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Praf adica? Exista insa un fel de ulei care se pune in brățara, între zale?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 02 Feb 2019, 00:17 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1154
Localitate: Brasov
marian_sro scrie:
E clar jeg
Am patit inclusiv la Rolex aur/otel

E clar - Aurul atrage jegul ;)

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 02 Feb 2019, 01:17 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
@mihaieros excelent comentariul ! :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 02 Feb 2019, 09:09 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Doar haurul


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 10 Feb 2019, 16:05 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Bratara nu este unsa cu nimic.
Ceea ce se aduna intre zale este praf amestecat cu umezeala,cu grasimea din transpiratie si cu uzura datorata frecarii zalelor intre ele.
Frecatul cu sapun si apa nu face decat sa para mai curata,in fapt umezeala ramane intre zale si atrage si mai mult praf,ceea ce duce ca negreala sa fie si mai abundenta,si lasa urma pe mana sau pe camasi etc.
Recomand spalarea profesionala a bratarii,demontata si in solutii specifice in baie cu ultrasunete,si uscarea acesteia foarte bine in centrifuga incalzita.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 20 Mar 2019, 09:51 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2017, 15:24
Mesaje: 49
http://calibercorner.com/tissot-caliber-powermatic-80/

"Plastic Parts

There is confusion about whether or not the Powermatic 80 movement uses plastic parts (similar to the Swatch Sistem51). First, it’s important to acknowledge that there is more than one Powermatic 80 caliber. For example, The Tissot Luxury line has the Powermatic 80.111 with 23 jewels and uses plastic parts. The COSC rated Powermatic 80.811 found in the Tissot Ballade does not."


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 25 Mar 2019, 22:41 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2019, 16:38
Mesaje: 32
Sper ca am nimerit topicul corect. Vrea o prietena sa isi comande ceasul acesta https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-emp ... _dama.html in ideea ca daca e Armani e de top si ar fi si swiss. Parerea mea e ca plateste numele Armani si cam atat. Swiss nu cred ca e, adica nu scrie pe undeva. Merita sa dea o groaza de bani pe el? E bun de ceva?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 25 Mar 2019, 22:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Sunt ceasuri fashion de calitate, pretul pentru ce ofera este mare, platesti firma, mecanismul e bun, Myiota japonez.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: AdrianBo şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România