Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 08 Oct 2018, 23:12 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Andrei Silvasanu scrie:
... Despre ce vorbim?

In ziua de azi in care ora exacta e afisata practic peste tot....discutam de un moft si nimic mai mult.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 08 Oct 2018, 23:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mai 2008, 21:26
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Alexvintage scrie:
Andrei Silvasanu scrie:
... Despre ce vorbim?

In ziua de azi in care ora exacta e afisata practic peste tot....discutam de un moft si nimic mai mult.


Aveți perfecta dreptate!

Pe de alta parte este posibil sa fie o soluție de compromis asa cum a fost în vremurile când au apărut Quartz-urile sau doar o oportunitate raportată la cererea pieței.

Eu unul remarc cu surprindere în jurul meu ca sunt tot mai putini care știu un lucru elementar, sa deosebească după mersul secundarului un mecanism electronic de unul mecanic...

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 09 Oct 2018, 11:53 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
calin gabi scrie:
Daca mecanismul functioneaza precis nu vad unde e problema ca se fabrica in China, nimeni nu isi permite sa faca rabat de calitate mai ales marcile consacrate. Si iphone lucreaza aparatele in China , calitate pe masura pretului.


Oamenii prefera sa achizitioneze ceasuri elvetiene deoarece au impresia ca toate sunt facute in Elvetia si fiecare piesa este manufacturata si finisata in Elvetia. Aceasta este conditia. Probabil ca daca orice alt produs elvetian ar fi facut in China (ciocolata), nimeni n-ar avea nici o obiectie, exceptand ceasurile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 12 Oct 2018, 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mai 2008, 21:26
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
GEO scrie:
calin gabi scrie:
Daca mecanismul functioneaza precis nu vad unde e problema ca se fabrica in China, nimeni nu isi permite sa faca rabat de calitate mai ales marcile consacrate. Si iphone lucreaza aparatele in China , calitate pe masura pretului.


Oamenii prefera sa achizitioneze ceasuri elvetiene deoarece au impresia ca toate sunt facute in Elvetia si fiecare piesa este manufacturata si finisata in Elvetia. Aceasta este conditia. Probabil ca daca orice alt produs elvetian ar fi facut in China (ciocolata), nimeni n-ar avea nici o obiectie, exceptand ceasurile.


Normal ca te interesează când plătești 1000+ € pe o chinezărie certificată ca find fabricata în Elveția! Când dai o pălărie de bani și te trezești cu Hauliai pescăruș ți se cam urca tensiunea...
Ma rog nu este cazul celor care citesc și se documentează înainte dar "cumpărătorul țintă" este "înțepat" și nu cred ca este etic și corect!
Pana la urma, cu tot respectul vă spun, trăim într-o lume de țepari pana la cel mai înalt nivel. Aici s-a ajuns!

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 12 Oct 2018, 21:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Hai sa revenim in realitate, nu tin cu ursul, Sellita e calitate, vezi marile brand-uri ca il folosesc din ce in ce mai des, nu am auzit pana acum posesori ai acestui mecanism nemultumiti de fiabilitatea lui. Numai timpul va decide daca e slab sau nu, pana acum pare destul de ok.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 13 Oct 2018, 20:51 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Eu am auzit ca Sellita ar fi si fiabil si usor de servisat si ca sunt ceasornicari care il prefera.
Il rog pe dl. Claudiu sa ne confirme sau infirme daca este sau nu un mecanism bun!
Toata stima!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 13 Oct 2018, 21:29 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Mai lasati-l pe Claudiu sa rasufle. S-a scris deja mult prea mult despre Sellita. Folosind functia de cautare (gasiti butonul in dr. sus :idea: ) puteti afla si singur ce e cu acest mecanism.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 13 Oct 2018, 23:34 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
De ce si-ar lua cineva un ceas cu Sellita doar pentru ca este nu stiu care marca? De ce nu un ceas de la Swatch Group cu un ETA de calitate? Poate pentru ca si ETA sunt facute prin China. si este tot acelasi lucru?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 14 Oct 2018, 10:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
GEO scrie:
De ce si-ar lua cineva un ceas cu Sellita doar pentru ca este nu stiu care marca? De ce nu un ceas de la Swatch Group cu un ETA de calitate? Poate pentru ca si ETA sunt facute prin China. si este tot acelasi lucru?


Pentru ca ceasurile se cumpara si pentru design, marca si alte considerente in afara de mecanism.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 14 Oct 2018, 11:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
GEO scrie:
De ce si-ar lua cineva un ceas cu Sellita doar pentru ca este nu stiu care marca? De ce nu un ceas de la Swatch Group cu un ETA de calitate? Poate pentru ca si ETA sunt facute prin China. si este tot acelasi lucru?


Cred ca, in acest punct al discutiei, se impun niste clarificari...si am sa incerc sa le ofer eu.....

ETA nu mai furnizeaza mecanisme brandurilor care vin in competitie directa cu produsele Swatch Group....ceilalti nu au absolut nicio problema in a procura 2824-2.....sa spunem.....Acesta a si fost motivul retragerii mecanismelor ETA de pe piata libera...nu?

Daca-ti place si-ti doresti un....Frederique Constant....sau Eterna.....sau Oris....sau Movado - si lista e extrem de lunga, am dat doar cateva exemple......atunci trebuie sa optezi automat si pentru Sellita....pentru ca asta e ce folosesc ei, nemaiavand acces la ETA...

Eu unul nu am niciun motiv sa cred - argumentat - ca ETA 2824/Sellita SW 200 ar incorpora piese produse in China....in fabrici proprii sau furnizate de third parties. Daca exista astfel de informatii....repet....din surse de incredere.....mi-ar placea sa le vad aici, in acest topic.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 14 Oct 2018, 15:47 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Multumim pentru informatii, e bine de stiut:). Ce nu pricep eu e de ce nici Eterna nu are acces la mecanismele ETA? pentru ca nu au facut apartenenta la grupul respectiv de producatori?
Oare nu de numele Eterna "se leaga" ETA? Sa fi fondatorul ETA si sa fi nevoit sa folosesti Sellita, nasol de tot:(


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 14 Oct 2018, 20:56 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
"Daca exista astfel de informatii....repet....din surse de incredere.....mi-ar placea sa le vad aici, in acest topic....." Din pacate nu avem decat niste articole pe internet, in care cred ca exista un sambure de adevar. Este doar feelingul meu desigur...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 14 Oct 2018, 22:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Topicul este interesant si totodata sensibil, subiectul destul de fragil; a inceput cu actiune dar de buna bucata postarile au devenit telenovela siropoasa, de-aia in care camera trece de la mimica unui actor la cea a altuia accentuand drama(penibilului).
''Din pacate nu avem decat niste articole pe internet''... si ce ati vrea, sa iasa un nene important la rampa si sa spuna ca isi face parte din piese in China?! Adica sa darame mitul pe care se sprijina intreg marketingul cu marmota care surubareste ceasuri inca de prin anii 1850 prin muntii Jura sau pe malul nu's carui lac din marginea Genevei?!
Candva am pus o poza cu un Hamilton khaki mecanic care il vindea un albanez si pe capacul acestuia scrie clar China:
Imagine
Acum sigur ca incep comentariile ca n-o fi original ceasul, ca in poza e de fapt un franken, ca albanezu' e de fapt un eschimos care vrea sa boicoteze ceasurile elvetiene si a scrijelit el cu barosu si tarnacopul numele pidosnic al tarisoarei... ca ala-bala=portocala...
Ce vreti de fapt, cine ce sa va convinga :roll: ? Trezeaua!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 15 Oct 2018, 18:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
GEO scrie:
De ce si-ar lua cineva un ceas cu Sellita doar pentru ca este nu stiu care marca? De ce nu un ceas de la Swatch Group cu un ETA de calitate? Poate pentru ca si ETA sunt facute prin China. si este tot acelasi lucru?

Alegerea tine de motivele fiecaruia. La mine e mai important design-ul si ce ofera tehnic + finisaje decat marca. Spre ex. intentionez sa iau un Doxa - Blue Planet care intamplator are Sellita. Putea sa aiba oricare alt mecanism tot il iau pt. ca imi place mult la design (mai ales cadran) dar si din alte motive. Costa aproape 20.000 lei la AD, extrem de scump pt. ce ofera, avand in vedere ce mecanism are. Aici este o exceptie de la afirmatia ''merita atat cat esti dispus sa platesti''. Sunt constient ca nu merita pretul cerut dar totusi il voi plati pt. ca il vreau (e un moft) si evident nu l-am gasit mai ieftin in alta parte. O sa intreb ce reducere pot primi la el. Nici marca nu conteaza pt. mine, daca Timex (ex. aleator) oferea un ceas identic tot eram interesat. Nici unde sunt facute componentele sau asamblat nu are importanta, conteaza doar calitatea produsului finit. La fel a fost si in cazul Hamilton - Ventura (alt moft extrem de scump), costa 4500 lei la AD, eu l-am luat cu 3500 lei din alta sursa. La bani mai putini (2500 lei) gasesti ceas cu receptie prin satelit - infinit mai sus ca nivel. In alta ordine de idei ceea ce ma intereseaza pe mine in special - SRT/GPS - este (cel putin in prezent) oferit numai de 3 marci, deci practic sunt nevoit sa aleg doar dintre ele ...

Imagine

Imagine

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 17 Oct 2018, 18:50, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 15 Oct 2018, 20:15 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Superb Doxa.dar totusi 4500 euro....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România