Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 12:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 26 Sep 2018, 11:54 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Cu exceptia ceasurilor produse de firmele elvetiene mari, (ex: Audemars, Patek, etc) si Grand Seiko. Ar mai fi ceasurile JDM produse exclusiv in Japonia pentru japonezi. Stiu ce spun pentru ca asta vara am fost acolo si le-am studiat. Asta nu inseamna ca ceasurile japoneze exportate in Europa sunt de calitate proasta, insa se observa diferenta. Pana si cel mai banal ceas quartz (JDM) avea cristal de safir si finisaje deosebite ale carcasei si bratarii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 26 Sep 2018, 19:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
borsy scrie:
Cu alte cuvinte; de unică folosință! :lol:


Da, dar nu neaparat intr-un sens peiorativ. E un ceas cu un mecanism de unica folosinta, precum modulul crono Dubois Depraz si alte inginerii asemanatoare.
Vorbim de un ceas care are pretul de retail 180 euro, e elvetian, mecanism inhouse si are un brand solid in spate. Nu mi se pare rau, sincer.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 27 Sep 2018, 18:18 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12136
Localitate: ARAD
Cred ca problema Powermaticului va fi ceva de genul coaxialului...vor trece niste ani ,in care se vor face ajustari,si pana la urma probabil ca-l vor rezolva.
Cat despre amplitudine,spun deocamdata ca doar servisarea corecta a ceasului nu a rezolvat amplitudinea...problema este putin mai adanca...de aceea sunt dezamagit. Daca era numai o problema de servisare,spuneam,ok,faci service la 2 ani,dar merge.fiind mai adanca,ma pune pa ganduri.
Inca sper sa fie doar o intamplare,dar ..vom vedea ce rezerva viitorul.
C01,cu esapament compozit,are si el o asemenea problema,care nu se rezolva decat cu schimbarea esapamentului,in cele mai multe cazuri.
Partea proasta este ca nu se livreaza.deocamdata.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 13:02 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Cat despre amplitudine,spun deocamdata ca doar servisarea corecta a ceasului nu a rezolvat amplitudinea.


Da, asta e intr-adevar foarte neplacut :cry: Sigur, e prea devreme pentru o concluzie ferma dar bine nu arata 8) O sa vedem...
Ceea ce aud eu pe ici pe colo este ca Powermatic functioneaza foarte bine o vreme dupa care-l apuca...ce-l apuca...sigur, situatii izolate...dar am intalnit cazuri similare celor descrise de tine.....cred ca a fost unul si pe forum...sunt curios cum se va comporta Hamilton-ul meu.....un experiment de 320E.....pana la urma, nu-i sfarsitul lumii 8) iar SG trebuie sa-l repare intr-un fel sau altul..

De altfel, sunt multe voci care sustin ca datorita integrarii masive a productiei pentru Powermatic, SG nu va servisa mecanismul ci pur si simplu il va inlocui, asa cum face Seiko cu 7S26/36 (sigur) si cu 4RXX (presupun) din cauza costurilor de training si manopera foarte mari.....da de gandit, oricum....

Multumim Claudiu pentru informatii!

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 13:37 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
As vrea sa nu mai existe acest hazard, aceasta loterie intr-un fel , de la Swatch Group. Daca ai noroc de un ceas bun bine, daca nu ghinion. Sunt curios cum ar reactiona lumea daca ar exista aceeasi situatie la Rolex, de exemplu. Cred ca s-ar prabusi compania.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 13:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
GEO scrie:
As vrea sa nu mai existe acest hazard, aceasta loterie intr-un fel , de la Swatch Group. Daca ai noroc de un ceas bun bine, daca nu ghinion. Sunt curios cum ar reactiona lumea daca ar exista aceeasi situatie la Rolex, de exemplu. Cred ca s-ar prabusi compania.


GEO, cum am mai spus, nu-i sfarsitul lumii....cine vrea siguranta/certitudine.....alege mecanismele clasice....2824, 2892 s.a.m.d.....cine vrea sa incerce ceva nou, Powermatic, Co-Axial sau altceva (cu riscurile de rigoare)...o face.....nu m-a obligat nimeni sa cumpar....sa experimentez....e optiunea fiecaruia....nu?

Un vintage NOS....sau nu, e de asemenea o optiune interesanta.....

Comparatia/analogia cu Rolex e putin fortata....pentru ca vorbim de cu totul alte preturi 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 19:14 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Si nici macar nu este fabricat in China... :) Asa sper cel putin... Mecanismele vechi sunt cele mai bune, intr-adevar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 22:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mai 2008, 21:26
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Cred ca problema Powermaticului va fi ceva de genul coaxialului...vor trece niste ani ,in care se vor face ajustari,si pana la urma probabil ca-l vor rezolva.
Cat despre amplitudine,spun deocamdata ca doar servisarea corecta a ceasului nu a rezolvat amplitudinea...problema este putin mai adanca...de aceea sunt dezamagit. Daca era numai o problema de servisare,spuneam,ok,faci service la 2 ani,dar merge.fiind mai adanca,ma pune pa ganduri.
Inca sper sa fie doar o intamplare,dar ..vom vedea ce rezerva viitorul.
C01,cu esapament compozit,are si el o asemenea problema,care nu se rezolva decat cu schimbarea esapamentului,in cele mai multe cazuri.
Partea proasta este ca nu se livreaza.deocamdata.



Faptul ca materialele sunt reciclate,in special otelul,face ca acesta sa aiba alte caracteristici,necunoscute total,practic este un material nou pentru care nu exista inca tehnologii specifice si de aici cred eu ca pleaca toate problemele. Pe vremuri se extragea minereul de fier,stiai ce caracteristi are,in fine aveai un produs finit pur... Azi nu mai este asa,ai tot felul de alte materiale in compozitie care-i confera alta structura moleculara,iar daca mai adaugi si "made in china" e deja "reteta succesului"!

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 22:31 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
valentin1234 scrie:
Un vintage NOS....sau nu, e de asemenea o optiune interesanta.....


+1 :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 22:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Andrei Silvasanu scrie:
Faptul ca materialele sunt reciclate,in special otelul,face ca acesta sa aiba alte caracteristici,necunoscute total,practic este un material nou pentru care nu exista inca tehnologii specifice si de aici cred eu ca pleaca toate problemele. Pe vremuri se extragea minereul de fier,stiai ce caracteristi are,in fine aveai un produs finit pur... Azi nu mai este asa,ai tot felul de alte materiale in compozitie care-i confera alta structura moleculara,iar daca mai adaugi si "made in china" e deja "reteta succesului"!

Nu te supara dar vorbesti doar intuitiv, folosirea spectrometrului este la indemana pentru orice microintreprindere care se respecta. Cat priveste obtinerea aliajelor din retopirea altora... nu-i mai incerta decat din minereuri. Despre produsul finit pur, acesta se obtine doar in conditii de laborator. Pe scurt - pune mana pe niste carti de metalurgie si citeste.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 22:42 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Andrei Silvasanu scrie:
Faptul ca materialele sunt reciclate,in special otelul,face ca acesta sa aiba alte caracteristici,necunoscute total,practic este un material nou pentru care nu exista inca tehnologii specifice si de aici cred eu ca pleaca toate problemele.

Aveti aici explicatia:
https://www.timesnewroman.ro/it-stiinta ... rs-automat


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 29 Sep 2018, 23:02 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
catalin.v scrie:
Nu te supara dar vorbesti doar intuitiv, folosirea spectrometrului este la indemana pentru orice microintreprindere care se respecta. Cat priveste obtinerea aliajelor din retopirea altora... nu-i mai incerta decat din minereuri. Despre produsul finit pur, acesta se obtine doar in conditii de laborator. Pe scurt - pune mana pe niste carti de metalurgie si citeste.


Corect! :wink:
Ideea de fond este ca nu poti face din rahat bici si sa si pocneasca.

Mecanismul initial a fost conceput pentru cu totul alti parametri si si-a dovedit fiabilitatea decenii de-a randul. Modificat si rebotezat "powermatic" da chix.
Toata povestea imi aminteste de super cronografele cu ETA 2892 si modul D-D, la randul lor un fiasco.

La urma urmei discutam de un principiu simplu: Conceptia unui mecanism e un proces complex la care se iau in calcul interactiunile tuturor componentelor. Cata vreme parametrii de functionare nu se abat semnificativ de la conceptia initiala, e ok. Daca insa se incearca cu minime modificari, atingerea cu totul altor parametri, rezultatul nu poate fi decat un esec.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 30 Sep 2018, 00:32 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
"Toata povestea imi aminteste de super cronografele cu ETA 2892 si modul D-D, la randul lor un fiasco."--- Sa inteleg ca 2892 este un fiasco?? Cred ca am un Longines L888 care la baza ETA A31.l01, care la randul lui are la baza un 2892.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 30 Sep 2018, 00:40 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Nu 2892 in sine ci cuplarea unui mecanism automatic cu un modul cronograf. Mecanismul 2892 este absolut ok.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: SWISS (MADE) IN CHINA :))
MesajScris: 30 Sep 2018, 01:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mai 2008, 21:26
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Alexvintage scrie:
Andrei Silvasanu scrie:
Faptul ca materialele sunt reciclate,in special otelul,face ca acesta sa aiba alte caracteristici,necunoscute total,practic este un material nou pentru care nu exista inca tehnologii specifice si de aici cred eu ca pleaca toate problemele.

Aveti aici explicatia:
https://www.timesnewroman.ro/it-stiinta ... rs-automat




Lasand gluma la o parte ma intreb cine sta sa verifice calitatea materialelor cu spectometrul cand "bordul"companiei te freaca sa cresti vanzarile si sa scazi costurile de productie...

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 135 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România