Acum este 06 Aug 2020, 00:09

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfat pentru ceas
MesajScris: 19 Ian 2020, 02:32 
Neconectat

Buna ziua! Doresc sa imi cumpar un ceas cu urmatoarele caracteristici:
-in principal hms, dar daca are si alte functii e ok
-carcasa argintie din inox
-cifre romane sau linii pe cadran
-mecanism automatic sau mecanic elvetian
-cu bratara sau curea de piele. Nu conteaza prea mult, ca oricum i-o schimb dupa ce il iau :))) )
-buget intre 3000 si 4000 de lei
Am cautat pe net diferite branduri si mecanisme, dar nu stiu sa fac singur alegerea corecta, asa ca va rog dumneavoastra sa imi dati niste sfaturi si cateva exemple.
Ideea este ca vreau un ceas clasic cat se poate de simplu si calitativ incadrad in bugetul acesta, cu un mecanism fiabil si cu o precizie buna de masurare a timpului, care sa nu imi faca surprize neplacute.
Eu am gravitat intre Hamilton si Tissot, dar parerile pro si contra m-au cam dat peste cap si nu stiu ce sa aleg si peste asta, fiecare marca are marketingul ei...
Va multumesc! :)

Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Sfat pentru ceas
MesajScris: 19 Ian 2020, 16:28 
Neconectat

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ham ... -1-se.html
Detin acest model si nu am decat cuvinte de lauda. Are finisaje surprinzator de bune pentru pretul lui, iar mecanismul este un eta foarte bun si durabil.
Imagine
Imagine
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Ian 2020, 21:17 
Neconectat

Tissot-urile din ultimii ani nu mi se par atât de calitative cât ar trebui să fie un ceas Swiss. Eu aș opta pt Hamilton. Au un raport bun preț calitate și personal îmi plac mai mult designurile lor.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 08:18 
Neconectat

Arunca o privire la ceasurile Movado. Au mai multe modele care se incadreaza in bugetul si stilul tau.
https://www.bb-shop.ro/ceasuri-de-mana- ... _4000.html

Imagine
Imagine
Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 09:10 
Neconectat

Cu un mic efort, ceva mai deosebit:

https://www.bbcollection.ro/ceas-longin ... 56787.html

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 17:17 
Neconectat

Si un mic pont: daca ajungi in magazin (Longines Baneasa in acest caz) sa-l probezi si chiar iti place, poti solicita un discount, cam 20% (ca sa obtii macar 10%...), fiind si ultimul din toata reteaua lor de magazine. Plus ca merge luat si in rate la ei, total sau partial. Spor!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 18:33 
Neconectat

Emil68 scrie:
Si un mic pont: daca ajungi in magazin (Longines Baneasa in acest caz) sa-l probezi si chiar iti place, poti solicita un discount, cam 20% (ca sa obtii macar 10%...), fiind si ultimul din toata reteaua lor de magazine. Plus ca merge luat si in rate la ei, total sau partial. Spor!

Asta e culmea, ceas in rate:)))))))) Daca nu iti permiti, mai bine te lipsesti, ce nu e pentru tine, nu e...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 18:52 
Neconectat

Ce diferenta e intre un ceas luat in rate si un tv luat in rate?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 18:54 
Neconectat

Era doar o sugestie, doar nu am dat cu parul... omul are buget 4000, ceasul e 4800, m-am referit strict la diferenta, am si precizat...si doar in cazul in care ii si place suficient de mult ceasul...brand-ul...
Poate colegii mai au si alte sugestii...scuze daca m-am facut gresit inteles.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Ian 2020, 18:54 
Neconectat

Da ce are în rate? E mai puțin ceas? Prin alte tari cu apa mai calda se practica.
Nu toți cei cu rate nu îsi permit produsul cu banii cash.pur și simplu beneficiază de economia de piață.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2020, 08:42 
Neconectat

watchgame scrie:
Emil68 scrie:

Asta e culmea, ceas in rate:)))))))) Daca nu iti permiti, mai bine te lipsesti, ce nu e pentru tine, nu e...

Acum fiecare are ideea lui despre ce ar trebui sa isi ia si cum, dar eu cred ca un ceas e ceva care iti arata ora si eventual zilele saptamanii, lunile anului si eventual sa aiba functie de cronometru, restul sunt complicatii pe care le luam pur si simplu de "fazele lunii! Ca are fazele lunii" si cam atat, ca sunt sigur ca multi au Eco-Drive, dar inafara de HMS nu au folosit nimic altceva :P Oricum nu cred ca ar fi inspirat sa imi iau ceva ce nu-mi permit moral.
Vreau ceva calitativ, sa nu moara in 10-15 ani, ca pana la urma sunt 4000 de lei. :roll:
Personal nu sunt adeptul ratelor la obiecte care nu sunt de maxima utilitate. La o masina merge, la o casa, ca pur si simplu ai nevoie de ele, dar un ceas? De ce sa iau un ceas in rate? Doar sa imi iau ceva ce nu-mi permit pentru a ma minti singur ca mi-l permit? Sa fac senzatie, sau sa imi creez o imagine care nu e a mea si sa par vanitos pt cine isi da seama? Nu! Parerea mea e ca pretul unui bun de genul asta nu trebuie sa depaseasca 30% din salariul pe o luna. Cine vrea sa dea mai mult, sa dea.
Voua cum vi s-ar parea sa intalniti o data un om care e platit cu salariul mediu pe economie si va etaleaza un Rolex luat in rate? Va zic eu, nu o idee foarte buna. :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2020, 08:53 
Neconectat

Am mai cotrobait pe BB si am gasit astea: https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-edo ... 50663.html , https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cla ... 42045.html
Ce parere aveti de Edox si Claude Bernard?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2020, 09:09 
Neconectat

CornelGheorghe scrie:
watchgame scrie:
Emil68 scrie:

Acum fiecare are ideea lui despre ce ar trebui sa isi ia si cum, dar eu cred ca un ceas e ceva care iti arata ora si eventual zilele saptamanii, lunile anului si eventual sa aiba functie de cronometru, restul sunt complicatii pe care le luam pur si simplu de "fazele lunii! Ca are fazele lunii" si cam atat, ca sunt sigur ca multi au Eco-Drive, dar inafara de HMS nu au folosit nimic altceva :P Oricum nu cred ca ar fi inspirat sa imi iau ceva ce nu-mi permit moral.
Vreau ceva calitativ, sa nu moara in 10-15 ani, ca pana la urma sunt 4000 de lei. :roll:
Personal nu sunt adeptul ratelor la obiecte care nu sunt de maxima utilitate. La o masina merge, la o casa, ca pur si simplu ai nevoie de ele, dar un ceas? De ce sa iau un ceas in rate? Doar sa imi iau ceva ce nu-mi permit pentru a ma minti singur ca mi-l permit? Sa fac senzatie, sau sa imi creez o imagine care nu e a mea si sa par vanitos pt cine isi da seama? Nu! Parerea mea e ca pretul unui bun de genul asta nu trebuie sa depaseasca 30% din salariul pe o luna. Cine vrea sa dea mai mult, sa dea.
Voua cum vi s-ar parea sa intalniti o data un om care e platit cu salariul mediu pe economie si va etaleaza un Rolex luat in rate? Va zic eu, nu o idee foarte buna. :lol:

Boss, daca iei ceva in rate nu inseamna ca nu iti permiti bunul respectiv. Ca doar nu iti platesc soacra si vecinul ratele. Tot tu platesti, doar ca dai banii usurel, in timp.
De exemplu, in loc sa mai astepti un an pana strangi si restul de bani....cumperi acum si platesti diferenta pe care nu o ai.....in rate.
Anumite carti de credit iti ofera posibilitatea de a lua ceva in rate fara dobanda.
Nu e nimeni milionar pe aici. Forumul nu da pe afara de Patek-uri si Richard Mille.

Sugestia de a lua rate ptr a suplimenta bugetul si a lua un Longines e f buna. Ala e ceasul pe care l-as alege si asa as face.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2020, 09:11 
Neconectat

CornelGheorghe scrie:
Am mai cotrobait pe BB si am gasit astea: https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-edo ... 50663.html , https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-cla ... 42045.html
Ce parere aveti de Edox si Claude Bernard?

Am mai gasit si asa ceva: https://www.watchshop.ro/ceasuri-barbat ... img-112445

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Ian 2020, 09:52 
Neconectat

Mircea scrie:
Boss, daca iei ceva in rate nu inseamna ca nu iti permiti bunul respectiv. Ca doar nu iti platesc soacra si vecinul ratele. Tot tu platesti, doar ca dai banii usurel, in timp.
De exemplu, in loc sa mai astepti un an pana strangi si restul de bani....cumperi acum si platesti diferenta pe care nu o ai.....in rate.
Anumite carti de credit iti ofera posibilitatea de a lua ceva in rate fara dobanda.
Nu e nimeni milionar pe aici. Forumul nu da pe afara de Patek-uri si Richard Mille.

Sugestia de a lua rate ptr a suplimenta bugetul si a lua un Longines e f buna. Ala e ceasul pe care l-as alege si asa as face.

Am sa fiu cat se poate de scurt... boss.
Ai foarte mare dreptate in ceea ce zici, dar fara sa fiu rau, nu sunt de acord cu perspectiva ta. Un om normal nu isi cumpara bunuri pe care nu si le permite, indiferent de modul de achizitie. Asa o sa ajungem cu totii sa fim inconjurati de lucruri peste nivelul nostru si de rate. Suma aia reprezinta 30% din venitul meu lunar, o suma stransa pe care am de o parte de vre-o 4 luni cu scopul asta si nu sunt dispus sa o modific in mai mult pentru ca nu vreau sa ma intind peste decat e cazul. Acum ce sa fac? Sa dau suma esalonat? :)))
Nu ai inteles? Iti explica domnul: https://www.youtube.com/watch?v=jzCMlfr5zi4&t=132s

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 1 [ DST ]