Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 26 Mar 2021, 23:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Dragi colegi,

De ceva vreme tot jinduiesc la un Hamilton Khaki Navy Pioneer (referinta H78465553)
https://www.hamiltonwatch.com/en-us/h78465553-khaki-navy-pioneer-small-second-auto.html
Imagine
Inca nu mi-am făcut curaj sa îl iau (deși au tot apărut câteva la preturi decente) din cauza faptului ca am tot citit despre situații în care secundarul periferic al mecanismului ETA 2895-2 se "bâlbâie".
Știu ca ETA 2895 e bazat pe 2892, ca ambele sunt mecanisme bune și ca stutteringul secundarului nu e o problema în sine.
E doar o chestiune inestetica, însă m-ar face cu capul și nu as putea sa nu ma gandesc sau sa nu observ de fiecare data când as purta ceasul.

Am mai văzut pe aici pe forum câte o mențiune despre modelul acesta asa ca voiam sa va cer câteva pareri.
Ați întâmpinat problema secundarului care se bâlbâie?
V-ati lovit de alte probleme?
Sunt binevenite orice fel de opinii.
Mulțumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 00:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
E un super-ceas, nici prea mare nici prea mic....nici prea subtire nici prea gros......o reeditare a unui cunoscut cronometru
marin. Ansele alea sunt superbe. Si cadranul. Si indicatoarele. Si cureaua. Exista si o serie limitata.......cu Unitas.

2895 are 27 de rubine si functioneaza excelent. Secundarul la ora 6 poate fi considerat o complicatie. De balbaiala nu am auzit nimic....chiar ar fi interesant de stiut unde ai gasit informatia(!). Se pare insa ca intreg ceasul ar fi alergic la prostie...deci....

E genul de ceas/pret pe care vrei/vom regreta amarnic ca nu l-ai/am luat peste 3-4 ani, parerea mea.

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 00:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
valentin1234 scrie:
De balbaiala nu am auzit nimic....chiar ar fi interesant de stiut unde ai gasit informatia(!). Se pare insa ca intreg ceasul ar fi alergic la prostie...deci....

https://www.watchuseek.com/threads/please-tell-me-about-the-eta-2895-2-movement.204995/
Asta e una dintre discuțiile legate de bâlbâieli.
Pe aia cu alergia la prostie nu am prins-o :)

Asa este, și mie mi se pare un ceas superb.
Cel ediție limitata e și mai spectaculos, însă din păcate e foarte mare. 44 sau 45 de mm.

Cât ar trebui sa fie unul preowned, ca să fie considerat un preț bun?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 00:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Acesta e 2895-2 al meu de 3-4 ani, merge destul de precis, cam +3”/24h. Nu am observat nici o miscare anormala a secundarului, care dealtfel e destul de mic:

Imagine

Ceea ce nu mi s-a parut ok la Khaki Navy Pioneer (probabil chestie de gusturi), este bezelul interior cam mare si care ocupa mult spatiu in detrimentul cadranului, pe care-l face sa para prea mic.
Un “deck watch” corect si echilibrat estetic consider ca ar arata cam asa, zic eu:

Imagine

Concluzia mea e ca H merita achizitionat, poate pe la 3000 lei nou din magazin, pretul oricum e in crestere pentru orice ceas echipat cu ETA de acum incolo, in era inundatiei pandemice cu sellitele si powermaticurile vietii...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 03:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Foarte frumos QNE - ul. M-a tentat și pe mine in urma cu vreo doi ani. Am ratat unul, varianta cu cadran crem, la mustață.

Legat de designul pionierului aș avea și eu câteva chestii de spus despre poziționarea ferestrei de data și a secundarului, dar nu sunt atât de deranjante pt. mine încât sa fie deal breakere. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 10:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Diferenta pozitionarii secundarului periferic e data de dimensiunea mecanismelor,Hamilton utilizeaza ETA 2895-2 (automatic), iar Archimede are ETA 6498-1 (armare manuala). Ca sa fie obtinut un cadran echilibrat la primul ar trebui probabil o dimensiune de 38mm sau mai putin a carcasei, iar cele mecanice actuale din pacate depasesc 42mm, cum e si cazul Tissot Heritage Petit Seconde.
In cazul QNE, inspiratia celor de la Hamilton e laudabila pentru ca au adaugat rigla de calcul periferica, plus frame-ul secundarului deosebit, punand astfel in valoare cadranul orar efectiv.
Acest Pioneer de fapt a fost realizat in mai multe variante de cadran de-a lungul timpului, cea anterioara acestuia vizat de tine fiind cea mai neinspirata alegere, indicii orari fiind prea mici:

Imagine

Una din cele mai frumoase variante din serie va ramane, in opinia mea, cea creata in urma cu 10-15 ani, cu bezelul zimtat:

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 11:41 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Asta e una dintre discuțiile legate de bâlbâieli.
Pe aia cu alergia la prostie nu am prins-o :)

Asa este, și mie mi se pare un ceas superb.
Cel ediție limitata e și mai spectaculos, însă din păcate e foarte mare. 44 sau 45 de mm.

Cât ar trebui sa fie unul preowned, ca să fie considerat un preț bun?


Pe rand:
Lysander de pe WUS e un mare papagal.....acum vreo 10 ani facea lobby pentru Stuhrling si alte ceasuri
chinezesti de mare firma. Aia cu prostia se refera la faptul ca si pe forumurile straine e multa (prostia)...dar nu doare.
Nu as lua preowned.....l-as astepta dupa gard la BB, cum a spus si Emil....la sub 3000 de lei.
Daca te referi la editia limitata preowned....pentru ca nu e foarte clar......poti sa-ti iei adio de la idee.

Intr-adevar, 2892.....5 a fost conceput pentru ceasuri de 34-36mm iar folosirea lui intr-un ceas de 40 vine
cu niste concesii estetice: pozitia datei si a secundarului.....daca te deranjeaza...asta e....daca nu.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Mar 2021, 13:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
valentin1234 scrie:
.....daca te deranjeaza...asta e....daca nu.....
Spor!

După un an în care am stat acasa mult mai mult ca de obicei, lângă nevasta, nu pot sa ma hotărăsc dacă ma deranjează sau nu! :))

Nici nu ma gandesc la ediția limitata. Pe lângă faptul ca e chiar limitata și, evident, foarte scumpa, nu as prea purta ceasul din cauza dimensiunii.
Pe BB nu mai este disponibil modelul pe care îl vreau eu.
Ce e drept, nici nu ma grăbesc. Totuși, dacă as reuși sa găsesc unul preowned, evident în condiții bune, pe la 1500 de lei, parca m-as baga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2021, 12:06 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Am avut exact acest model de Pioneer vreun an, luat nou de la BB - vreo 2200 de lei dacă-mi aduc aminte bine. L-am dat cu ceva mai puțin după vreun an, mânat de dorința unei alte achiziții. Încă-l regret.

Foarte frumos, foarte lizibil, un cadran superb, de mers țin minte că avea cam +5s/zi constant. Nu am sesizat vreodată probleme legate de mersul secundarului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2021, 12:48 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2012, 15:53
Mesaje: 132
Stai linistit Razvee a fost ingrijit si purtat cu grija :)
Subscriu la cele spuse de colegi, ceasul este ok

Va salut


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Mar 2021, 22:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
Razvee scrie:
luat nou de la BB - vreo 2200 de lei

Nu cred ca mai prind eu pret din asta...
Modelul asta nu mai e disponibil la BB, însă cel negru e pe la 2800, cu tot cu reducerea de 40%.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2021, 09:49 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Și o să mai crească, așa cum spune și Emil mai sus, deci 2800 Ron e un preț bun.

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2021, 18:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
borsy scrie:
Și o să mai crească, așa cum spune și Emil mai sus, deci 2800 Ron e un preț bun.

Și mie mi se pare un preț bun. Din păcate modelul cu dial alb nu mai este disponibil. Cel puțin momentan.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Mar 2021, 18:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
https://www.olx.ro/oferta/ceas-automati ... eIJrs.html

Telefon direct omului, interviu, acte de achizitie, abatere aproximativa, stare safir, zgarieturi...spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Mar 2021, 11:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 30 Noi 2012, 23:44
Mesaje: 149
L-am văzut și eu, zilele trecute. Chiar ma amuzam ca a apărut fix în perioada în care eu ma interesam despre acest model.
Am schimbat 2 mesaje cu omul.
Ceasul ar fi achiziționat în 2017 și zice ca abaterea e în toleranțe.
Mi-as face curaj sa ma vad cu el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: AdrianBo şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România