Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 02:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 12 Noi 2018, 20:28 
Neconectat

Membru din: 11 Noi 2018, 11:55
Mesaje: 12
Buna seara tuturor. Sunt un nou membru pe acest forum, ajuns si eu aici datorita pasiunii pentru ceasuri. In urma cu 2 luni am achizitionat un Atlantic Worldmaster Origina defect (mecanism Unitas 6300N cu lipsa balans), cu intentia de a-l reconditiona, repara si pastra in colectia personala. Dupa achizitie l-am dus la un ceasornicar, cunostinta, de la mine din oras, care mi-a montat balansul scos dintr-un ceas similar pe care-l avea pentru piese. La montaj a observat ca axul balansului din ceasul meu era foarte indoit si nu are cum sa-l indrepte deoarece e foarte firav si s-ar rupe. Nu stiu cum sa atasez poze cu ceasul, poate ma ajuta cineva cu vreo sugestie. In consecinta mai am nevoie la Atlanticul meu de axul balansului, o piesa asemanatoare literei Y, minuscula. Am poze si cu piesa pe care o caut, dar, la fel, nu stiu cum sa le atasez aici. Ma poate ajuta careva cu piesa pe care o caut de 2 luni si nu am gasit-o pana in prezent la niciun ceasornicar de la mine din oras? are careva un Atlantic ca al meu defect, pentru piese? va multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2018, 20:34 
Neconectat

Membru din: 11 Noi 2018, 11:55
Mesaje: 12
cateva poze atasate cu ceasul
[img]D:\IMG_20181010_085715.jpg[/img]
[img]D:\IMG_20181010_091445.jpg[/img]
[img]D:\IMG_20181112_083945%20ok.JPG[/img]


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2018, 20:38 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
aveti aici un balans complet:
https://www.ebay.de/itm/Unitas-UT-721-N ... rk:18:pf:0

o ancora:
https://www.ebay.de/itm/Unitas-UT-13-63 ... rk:15:pf:0

sau mecanismul cu totul:
https://www.ebay.de/itm/UNITAS-6300-RUN ... rk:21:pf:0


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Noi 2018, 20:42 
Neconectat

Membru din: 11 Noi 2018, 11:55
Mesaje: 12
multumesc pt. raspuns, ancora e cea care imi lipseste. inainte de a ma avanta sa comand de pe ebay si sa astept mult si bine pana si daca imi ajunge piesa (am mai patit sa imi ajunga dupa 2 luni o comanda pe e-bay sau chiar sa nu imi mai ajunga deloc), prefer sa imi incerc norocul si sa mai caut pe la vreun ceasornicar care are un mecanism defect/incomplet pentru piese si care are are ancora in stare ok. de aceea am intrebat pe aici pe forum, altfel as fi comandat direct de pe ebay. si mi se pare cam mult 11 euro pentru piesa si inca 13 euro pentru transport, doar pentru o ancora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Noi 2018, 18:38 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Cred ca problema se pune cam asa... si nu vreau sa fiu rau,dar cred ca este un adevar...
Unitas este un mecanism vechi la care nu se prea mai gasesc piese.Nu cred ca vreun ceasornicar ar vinde din stocul personal doar piesa respectiva,pe bani de nimic,fara sa aiba efectiv ceasul la reparat.
La o prima cautare am gasit o furca noua,la pretul de 20 Lire sterline,fara TVA si fara transport.Deci la u n pret de cca 120-150 lei.Si am convingerea ca numeni nu plateste aceasta suma pentru o furca.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România