Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Servisare ETA 2824-2?
MesajScris: 17 Feb 2019, 00:59 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Salut!
Detin un ceas echipat cu eta 2824-2 de aproximativ un an. La inceput mi-a mers +15 sec. pe zi, nu s-a schimbat nimic, are aceeasi abatere, destul de mare zic eu. Am mai citit si despre treaba ca in timp ce intorci ceasul, daca se misca rotorul ar fi o problema. La mine nu se misca decat la prima intoarcere, dupa sta pe loc. Eu stiu ca in mod normal un ceas ar trebui servisat odata la 4 ani, dar oare cat timp o fi stat acest ceas in magazin inainte sa il cumpar( sunt sigur ca nu a mers in timp ce a stat in vitrina, sa se usuce uleiul la rubine?).
Marea mea temere este sa nu las mecanismul sa se uzeze, dar nu imi pot da seama daca are nevoie de servisare sau nu. Am incercat sa fac tot felul de filmari cu foarte mult zoom si blitz la rubine iar asta e tot ce am putut face. Se poate observa daca rubinul este lubricat din aceasta poza?

Imagine

P.S. Stiu ca poate parea absurd si paranoic tot ce spune eu aici, dar cred ca pentru linistea mea sufleteasca ar fi mai bine sa il duc la o revizie pentru curatare si sper ca s-ar putea rezolva si problema acuratetei ( cu un vibograf, o mica reglare...). Ce parere aveti?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Servisare ETA 2824-2?
MesajScris: 17 Feb 2019, 02:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Dacă un ceas este dus la o revizie mai des, rău nu i se poate face . În schimb dacă nu este dus la revizie, uzura crește.
La un motor de mașină e la fel. Dacă se schimbă uleiul, filtrele și consumabilele mai des este mai bine pentru motorul respectiv.
Mulți se zgârcesc cu acest lucru. Dacă merge, merge. ..nu contează cum. Și pun cele mai ieftine piese, de parcă n-ar fi viața lor în joc, mașina lor, ceasul lor...

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Servisare ETA 2824-2?
MesajScris: 17 Feb 2019, 02:23 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru raspuns!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Servisare ETA 2824-2?
MesajScris: 19 Feb 2019, 20:10 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
La balans se vede corect uleiul.
Nu stiu cum sta in rest. Dar o testare pe vibrograf ar trebui sa spuna daca necesita doar reglaj sau si revizie.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România