Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 03:50

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 01 Mar 2019, 17:30 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2014, 17:04
Mesaje: 28
Salut tuturor !

Am putina nevie de ajutor in legatura cu acest TISSOT T-Classic Titanium Automatic Black T0874074405700.
As vrea cateva sfaturi in legatura cu mecanismul acestuia,fiabilitatea,intretinerea si usurinta/greutatea repararii lui.
Din ce am citit am inteles ca este destul de fiabil si cat de cat precis.
Merita luat de pe acest site cu echivalentul a 1200 lei ? A mai comandat cineva de aici ?
http://www.jomashop.com/tissot-watch-t0874074405700.html
Sincer imi este teama sa nu am probleme. Voi ce ma sfatuiti sa fac,ce parere aveti ?


Va multumesc :D !
Adrian


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 00:07 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Din ce stiu eu, site-ul este un fel de piata gri a ceasurilor, de acolo si reducerile destul de substantiale. Este posibil ca ceasurile sa fie originale, dar sa vina fara cutii sau certificate.
Nu am gasit vreo informatie "oficiala" despre acest site, dar asta am auzit de la niste prieteni care si-au luat de acolo.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 00:11 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Cat despre ceas, are un ETA 2824-2, cel mai renumit si folosit mecanism ETA. Despre acest mecanism se gasesc foarte multe informatii suplimentare pe forum, dar in mare este foarte bun, iar servisarea se face ca la orice ceas odata la 4-5 ani (asta daca nu il folositi in apa si ar trebui facut un test de etanseitate odata pe an). Ceasul merita cumparat la pretul asta (parerea mea).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 00:44 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Eu am alta parere legata de mecanismul Powermatic 80. S-a mai discutat pe aici despre acesta, cum ca ar fi dus undeva la limita functionalitatii, iar dupa 1-2 ani pot sa apara probleme, am auzit chiar ca ar fi multe astfel de ceasuri cu probleme prin servisuri. Daca ar fi avut un mecanism clasic ETA 2824 si nu unul modificat de la acest calibru, as fi spus ca este o afacere foarte buna la pretul specificat, asa insa........


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 17:03 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2014, 17:04
Mesaje: 28
Va multumesc tuturor pentru sfaturi !

M am documentat despre gray market.Inca nu stiu ce decizie sa iau ..

Totusi cat de accesibila este repararea acestui mecanism in Romania in cazul unor posibile probleme ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 17:44 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Colegii v-au explicat mai sus. Cu mare probabilitate ceasul o sa va tina 2-3 ani dupa care il veti pune in vitrina pentru ca nu veti reusi sa-l reparati. Cautati un model cu mecanism ETA 2824.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 18:50 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2014, 17:04
Mesaje: 28
Multumesc mult ! Am inteles pe deplin ! O seara frumoasa tuturor 1


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România