Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:27

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 04 Mar 2019, 22:38 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2019, 17:26
Mesaje: 2
Salutare Domnilor,

Vă scriu cu următoarele gânduri și curiozități despre modelul de ceas Claude Bernard 08001 3AIN, nu reușesc să îmi dau seama ce ar reprezenta chronograph-ul din stânga și ce rol joacă.
Întrucât nu mă pricep la ceasuri, iar acesta este prima mea achiziție fără vreo consultare în prealabil, vă rog mult să îmi spuneți la ce să mă aștept de la combinația ETA 2824-2 și Dubois-Depraz 2040? (informații găsite, dar fără prea multe detalii). Intențiile mele sunt de a-l păstra funcțional cât mai mulți ani și de a-l duce la service regulat.
Un alt detaliu care mi-a trezit curiozitatea este inscripția de pe spate ”50 FIFTY JEWELS...” auzisem de 17, de 21 și de 25, dar de 50 ?!? O fi de bine, o fi de rău ??

Vă mulțumesc mult și aștept cu mare interes răspunsurile Dvs.

Toate cele bune,
Daniel


https://imgur.com/ZQ2zNoO https://imgur.com/4hKihKB https://imgur.com/o18X9Xp
Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 04 Mar 2019, 23:08 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Mecanismul prezent in acest ceas este un Dubois-Depraz 2040. Despre alte informatii ale ceasului: https://www.claudebernardwatches.co.uk/ ... 001-3-ain/ .
Daca ma intreabti pe mine, eu nu as lua acest ceas, e prea scump pentru ce ofera. Cat despre mecanism este mult mai slab si decat un valjoux 7750, pentru ca nu a fost gandit de la inceput ca un chronograph, ci este o adaptare la un ETA 2824-2.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 05 Mar 2019, 08:49 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2009, 22:08
Mesaje: 1156
Localitate: Brasov
UDaniel scrie:
Salutare Domnilor,
... ”50 FIFTY JEWELS...” auzisem de 17, de 21 și de 25, dar de 50 ?!? O fi de bine, o fi de rău ??


Numarul de rubine nu inseamna ca e un mecanism mai bun. Asa ca nu e nici de bine si nici nu e de rau...
Din cate stiu, un mecanism trebuie sa aibe rubine acolo unde sunt necesare - unde frecarile sunt mai mari. Faptul ca sunt puse rubine mai mult decat cele necesare, s-ar putea sa fie un artificiu comercial... Se pare ca da bine daca un ceas are un mecanism cu multe rubine.
Am vazut ceasuri cu 60..80 de rubine unde majoritatea rubinelor erau bagate sub roata de armare a arcului. De ce? Nu stiu.. poate ne explica Claudiu.

_________________
Ceasoholic


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 05 Mar 2019, 12:34 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Citat:
nu reușesc să îmi dau seama ce ar reprezenta chronograph-ul din stânga și ce rol joacă.


Cadranul din stanga cronometreaza minutele. In acest caz 30. Exista si cronografe care mai au un cadran pentru ore, dar acesta nu are.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 22 Mar 2019, 10:08 
Neconectat

Membru din: 04 Mar 2019, 17:26
Mesaje: 2
Bună ziua,

Mulțumesc mult pentru răspunsurile Dvs. Totuși aș mai avea vă rog o întrebare : există sau pot apărea probleme dacă țin activ și secundarul mare?

Îmi place să sincronizez secundarul mic (de pe chronograph) cu secundarul mare, dar în același timp mă gândesc să nu dăuneze întrun fel treaba asta...

Toate cele bune,
Daniel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 22 Mar 2019, 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Eta 2824 actioneaza in plus fata de normal inca un ansamblu, posibil sa duca in timp la scaderea rezervei de putere, daca tineti actionat modulul crono permanent. Din cand in cand nu e rau sa-l lasati sa mearga 24 ore, sa se poata produce autoungerea modulului si sa nu se intepeneasca butoanele de actionare crono. Si armarea manuala e benefica, din cand in cand. Orice mecanism trebuie sa aiba parte de miscare, de aceea a fost conceput, nu sa stea fix cu lunile sau cu anii, mai ales unul complicat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Claude Bernard 08001 3AIN
MesajScris: 22 Mar 2019, 12:03 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
UDaniel scrie:
...există sau pot apărea probleme dacă țin activ și secundarul mare?...

Ocazional da, permanent nu. Modulul DD e gingas si daca ajunge sa se defecteze......


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România