Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 05 Mai 2019, 00:14 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2019, 22:04
Mesaje: 2
Salutare,

Urmaresc de ceva vreme sa cumpar un Rolex si am gasit unul in Romania care sa se incadreze si in buget si sa fie si pe placul meu. Este vorba despre un Rolex Submariner Date, nr referinta 16610T din 2008.

Domnul cere 32.000 de lei pe el, este un pret corect ? De asemenea, este ceva la care ar trebui sa ma uit, sau ceva ce trebuie sa il intreb pe vanzator inainte sa il cumpar ?

Iar, in final, cum se procedeaza cu tranzactia, pur si simplu ii dau banii si imi da ceasul ? Nu se poate "oficializa" in vreun fel ca sa am o dovada a achizitiei ? (el e persoana fizica)

Multumesc !

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 05 Mai 2019, 07:39 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Ghidati-va aici dupa preturi
https://www.chrono24.ro/rolex/submariner--mod1.htm


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 05 Mai 2019, 09:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Se poate face un contract de vanzare-cumparare la un notariat, dupa verificarea autenticitatii ceasului la un service.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 05 Mai 2019, 11:54 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Emil68 scrie:
Se poate face un contract de vanzare-cumparare la un notariat, dupa verificarea autenticitatii ceasului la un service.

Din cate stiu eu nu se mai fac autentificari Rolex la dealerii autorizati Rolex de la noi....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 05 Mai 2019, 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Cred ca se poate face la Horologivm, inteleg ca sunt ok dpdv competente.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 06 Mai 2019, 09:44 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2010, 20:36
Mesaje: 1557
Localitate: Ro
bonheur scrie:
Cred ca se poate face la Horologivm, inteleg ca sunt ok dpdv competente.


Au revenit cu autentificarile? Stiam ca au renuntat mai demult la ele, dat fiind faptul ca au dat niste rateuri...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 06 Mai 2019, 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Conform site-ului lor, da. Nu stiu in realitate, eu nu am interactionat niciodata cu ei.
Mai sunt si alte locuri de incredere, plus ceasornicari independenti. Cu rateuri...cred ca exista un anume risc intotdeauna, parca antiquorum au gresit cateva, sper sa nu ma insel.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 07 Mai 2019, 22:43 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2013, 14:09
Mesaje: 520
Localitate: Bucharest
Multi au dat gres.
Horologivm nu elibereaza niciun certificat/hartie de mana care sa ateste ca ceasul este "original".
Posibil Helvetia Luxury Watches, fosta Helvetansa, prin prisma pretului cerut pentru verificarea autencitatii unui ceas, in jurul a 300 RON.

Revenind la subiect, 32000 RON cu un certificat de garantie emis de o agentie de amanet este NO, NO. Nu e nici un chilipir, plus ca am dubii in privinta mainilor pe care ajung ceasurile dupa ce sunt in posesia agentiei de amanet, inainte de a fi puse la vanzare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 08 Mai 2019, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
PricoMigdala scrie:
Revenind la subiect, 32000 RON cu un certificat de garantie emis de o agentie de amanet este NO, NO. Nu e nici un chilipir, plus ca am dubii in privinta mainilor pe care ajung ceasurile dupa ce sunt in posesia agentiei de amanet, inainte de a fi puse la vanzare.

E oricum mult mai bine fata de a cumpara de la o persoana fizica, la astfel de amanet primesti si factura ca la oricare alt produs comercializat pe piata.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 10 Mai 2019, 15:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Banii aceia nu sunt putini si cred ca merita cautat unul pachet complet, adica cu card si acte achizitie de la Rolex, valoarea lui scade mult fara acele acte. E posibil ca in cazul ceasului in discutie sa fi fost achizitionata cutia separat si impreuna cu cardul de la "amanet" sa ajusteze pretul...in sus.

Mai mult, daca se mai adauga ceva pe langa suma asta se poate cauta modelul nou, 116610 care mi se pare net superior celui vechi si in special bratara e minunata, desi am vazut in ultimele luni, ca nici in Romania nu prea mai gasesti second sub 8000 euro, dar poate mai apar.

Legat de suma ceruta de cumparator nu comentez si nici nu cred ca mai exista un etalon de pret la Rolex in ultimul an.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 11 Mai 2019, 21:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
32000 lei, Doamne ferește.....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 11 Mai 2019, 21:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Si sunt atatea ceasuri pe lume la banii aia care sa merite....ca nu stiu de ce toti vor neaparat sa se benocleze lumea la incheietura lor si sa se intrebe ...o fi Rolex sau Lolex ?
Cautati unul mai vintage Rolex si de restul luati un JLC de exemplu sau mergeti intr-o croaziera cu persoana draga.
Sau daca aveti presiune in instalatie, mergeti in Elvetia sau la Paris si va luati din magazin, caz in care jos palaria si asta e adica va permiteti.
Atentie la Paris ca la intrarea in magazinul cu Rolex puteti fi calcat in picioare de hoardele de chinezi care vin acolo sa cumpere Rolex veritabil in semn de statut social la mana......

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 12 Mai 2019, 16:55 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2018, 18:07
Mesaje: 127
Localitate: Bucuresti
Ce-i drept daca nu va permiteti un rolex nou, nu vad rostul, eu as opta la un omega, glashutte sau poate un tudor...
Sunt foarte multe optiuni la banii astia...(care sunt superioare acestui rolex, dupa parerea mea)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitionare Rolex Submariner
MesajScris: 13 Mai 2019, 08:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Hai că furați curent și voi mai ceva decât vânzătorul acelui ceas...
Părerea mea, avizată sau...nu, :lol: și e bine de luat carnețelul și făcut notițe!
În ultimii ani rolex a cunoscut o apreciere considerabilă pe piață, prețurile au luat-o razna tare de tot, fără o justificare clară, logică sau bazată pe ceva fundamente raționale, spre exemplu un submariner care a stat în vitrină din 2015 și până acum și-a triplat prețul. Linia ascendentă este doar la rolex generalizată, nicio altă marcă de ceasuri nu a cunoscut o asemena creștere, anumite modele da, dar toate modelele nu.
Acesta este principalul atuu al ceasurilor rolex și principalul motiv să cumperi rolex.

watchgame scrie:
Ce-i drept daca nu va permiteti un rolex nou, nu vad rostul, eu as opta la un omega, glashutte sau poate un tudor...
Sunt foarte multe optiuni la banii astia...(care sunt superioare acestui rolex, dupa parerea mea)


Din ce pct de vedere sunt superioare? Dacă tot emiți o părere fă-o complet și argumentat. Cu ce e omega superioară rolex. când de câțiva ani buni omega se chinuie să copie pe rolex în politica prețurilor și până acum a eșuat? Tudor? Hai să fin serioși! Glashutte? Sunt ceasuri pentru cu totul altă categorie de clienți și doar ca și frumusețe a mecanismelor putem spune că sunt peste rolex, dar reper, au ca target cu totul altă clientelă.

rubin scrie:
Si sunt atatea ceasuri pe lume la banii aia care sa merite....ca nu stiu de ce toti vor neaparat sa se benocleze lumea la incheietura lor si sa se intrebe ...o fi Rolex sau Lolex ?
Cautati unul mai vintage Rolex si de restul luati un JLC de exemplu sau mergeti intr-o croaziera cu persoana draga.
Sau daca aveti presiune in instalatie, mergeti in Elvetia sau la Paris si va luati din magazin, caz in care jos palaria si asta e adica va permiteti.
Atentie la Paris ca la intrarea in magazinul cu Rolex puteti fi calcat in picioare de hoardele de chinezi care vin acolo sa cumpere Rolex veritabil in semn de statut social la mana......



Nimic mai fals, JLC e una din numele mari de pe piață însă politica lor de a ține exclusiv partea de service unde prețurile sunt exorbitante a făcut ca valoarea ceasurilor lor să stagneze de ceva ani buni, creșterea este mică spre deloc și este valabilă doar la unele modele. Un JLC cu acte se vinde cu sub 50% din prețul de listă și asta destul de greu. Când aude lumea de service la JLC strâmbă bine din nas. Mă refer la piața externă.
Eu sunt mare fan JLC însă compania a perdut mult datorită acestei politici.
Și mă mir că după asemenea explozie a ofertelor de ceasuri lumea încă are percepția că, cumpărătorul de rolex este un snob care vrea să se dea mare. Oameni buni, rolex se vinde și pentru că sunt ceasuri extrem de bune! In momentul de față puține modele/mărci se pot lăuda că au atâte atuuri pecum rolex, ceasuri bune, robuste, relativ ușor de servisat, cotă buna pe piață, precise, bune și la costul dar și la plajă....deci de ce să nu cumperi rolex?
ÎNSĂ achiziția unui rolex sh înseamnă rabdare și studiul pieței. Eu m-am mirat de prețul cerut de aceas casă de amanet pt că știu la ce prețuri le achiziționează și că sunt nesimțiți punând un card făcut de un magazin și o cutie de la un model mai nou luatăde cine știe unde dar cerând preț de ceas set original complet. Și probabil chiar luat la acel preț colegul nu ar fi ieșit în pierdere dacă ar ține ceasul minim un an. După cum merge piața cred că pe la anu” cam acolo o să fie prețurile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România