Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 05:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 10:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
@drewminator: buna informatia. Puteti sa dati un link sau sa ne spuneti cadrul legal care stipuleaza acest termen de 15 zile care confera dreptul de a cere banii inapoi?

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 14:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
449 din 2003 cu toate modificarile si update-urile.

http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/Lege%20nr.%20449(r1)%20din%202003.html

Domeniul in care imi exercit munca de zi cu zi ma face sa ma lovesc zilnic de probleme legate de termene de solutionare depasite.
Cat timp un magazin(retailer) sau un service autorizat nu aduce la conformitate produsul in termen de pana la 15 zile din momentul in care a intrat in posesia produsului. Este dreptul end user-ului(consumatorul) sa solicite DACA VREA solutionarea cazului respectiv.

1. Daca produsul a fost trimis la retailer(magazinul sau lantul de magazine de la care a fost efectuata achizitia) pentru acordarea garantiei, consumatorul are dreptul sa solicite storno(returnarea sumei achitate prezenta pe factura de achizitie) sau inlocuirea produsului.
Daca magazinul are in stoc produsul identic cu cel stornat dar la o diferenta de pret mai mare, magazinul este obligat sa va ofere produsul prin inlocuire FARA sa achitati diferente de pret.

2. Daca produsul se trimite catre service autorizat si termenul de 15 zile este depasit, puteti cere negatie de service din care sa reiasa faptul ca produsul nu a putut fi adus la conformitate. Nu sunteti obligati sa asteptati nici macar daca vi se spune ca piese sunt pe drum sau alte varii motive. Nu s-a solutionat in termenul de 15 zile, puteti cere solutionarea cazului prin acordarea documentului de negatie.
Ulterior cu negatia mergeti la magazinul in cauza si cereti storno sau inlocuirea. Inlocuirea este posibila doar daca exista produsul in stocul dansilor, in caz contrar nu ii puteti obliga sa va inlocuiasca produsul.

later edit. atentie la produsele second hand, garantiile sunt transmisibile dar sunt si nominale. in cazul in care luati un produs second hand si mergeti la garantie cu el, daca se ajunge la storno, nu aveti absolut nici un drept asupra banilor respectivi. Banii se pot transfera catre dvs. doar in baza acordului in scris a titularului de drept (cel initial ce a facut achizitia). In caz contrar, reclamatiile dvs. sunt nule, inclusiv la anpc. Pentru ca nu sunteti titularul de drept. Cazul se claseaza.


Ultima oară modificat de drewminator pe 15 Aug 2019, 15:26, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc pentru informatii, felicitari pentru cunoastere!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Pentru nimic. :)

Atentie si la magazinele care vand produse cu garantie mai mica de 24 luni. Nu este legal.. Orice produs trebuie sa fie insotit de o garantie de minim 24 luni. Singurele produse care pot avea garantie mai mica de 24 luni sunt consumabilele sau cu durata medie de viata mai mica. Ex. baterii interne/externe(powerbank), imprimante, cabluri diverse, etc.

Sau la retur, aveti 14 zile drept de retur in cazul in care contractul este efectuat la distanta. Nu faceti confuzie, contract la distanta nu se refera cum dati comanda, cum sunt multi indusi in eroare. Contract la distanta se refera strict la faptul ca ati primit produsul prin curier.
Daca l-ati ridicat din magazin, aveti retur in mod normal 48h daca produsul este defect sau viciat din fabrica. Daca pur si simplu nu va place, aveti toate sansele sa vi se spuna ca nu se poate.
Aici nu includ magazinele care ofera conditii speciale de retur de 30 zile. Ei ofera asa ca asa vor.. Nu inseamna ca restul sunt obligati la asta.
In cazul PJ(PERSOANE JURIDICE) aveti drept de retur 48h daca produsul este defect sau viciat din fabrica indifetent de cum ati intrat in posesia bunului. Evident ca exclud magazinele care au conditii speciale de retur si accepta cum vor ei.

O dau din una in alta si va spun din fiecare.
Atentie si la coletele lovite. Faceti proces verbal de constatare cu agentul curier. Nu il lasati sa scrie ce vrea. Ci adevarul. Multi scriu colet intact. In modul asta se spala pe maini total si aveti sanse mari sa ramaneti cu paguba. Pentru ca nu puteti dovedi magazinului ca asa ati primit produsul si vi se poate spune ca dvs. l-ati avariat.
Daca primiti colete avariate sfatul meu este sa il refuzati si sa anuntati magazinul ca ati refuzat coletul pe motiv ca acesta era avariat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 20:37 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Am cumparat de la BB un ceas cu 12 luni garantie. Dar am vazut si la alte magazine ca se practica 12 luni garantie ca sa ofere un pret mai mic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 20:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Nasol, trebuia sa ridici problema. Pentru ca nu este legal. Trebuia oferit 2 ani pentru mecanism.
In cazul in care se strica mecanismul in perioada de dupa primul an si nu depaseste anul al doilea, te duci sa ti-l repare. Daca refuza > reclamatie anpc pe motivul ca ti se refuza dreptul legal de a beneficia de garantia de 2 ani.
Si daca chiar esti pus pe ei, dai in judecata magazinul.

Daca trimiteti un ceas in garantie si nu e adus la conformitate in mod corespunzator(solutionat partial ; defectul reclamat se manifesta in continuare, eventual alte probleme aparute in urma servisarii) se complica lucrurile, pt ca anpc nu se baga si iti spune ca este necesara o expertiza autorizata, efectuata de o terta parte neutra.
Eventual daca se ajunge la judecata se va solicita expertiza tehnica judiciara.

Dar cred ca va plictisesc rau cu subiectele astea. Dar se intampla multe abuzuri. Inclusiv eu cand am fost cu prietena sa isi ia un ipad mi s-a comunicat de catre un domn zeflemist ca am doar 1 an garantie garantie ca asa ofera Apple. M-am inflamat si am facut putin urat. Apple se supune legislatiei tarii de destinatie in care produsul este comercializat. Ca atat ofera Apple doar un an si ca am inteles eu gresit. I-am zis sa ma lase ca nu ma conditioneaza nimeni unde sa ma duc pentru garantie. Daca vreau sa il aduc la ei asa fac.
Se practica pentru ca oamenii nu sunt informati, iar ei “omit nevinovat” informatii.


Ultima oară modificat de drewminator pe 15 Aug 2019, 21:18, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 21:17 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
drewminator scrie:
Nasol, trebuia sa ridici problema. Pentru ca nu este legal. Trebuia oferit 2 ani pentru mecanism.


A fost un orient automatic si mi-a convenit pretul de vinerea neagra :D Pretul lui a fost ca la magazinele de afara care oferea la fel 1 an garantie, mecanismul era un model nou ,introdus de Orient in acel an. La cat de des se poarta un ceas acuma, sigur va merge 2 ani :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 15 Aug 2019, 21:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Am inteles. Am citit lucruri ok despre Orient, daca sunt cu geam de safir si un mecanism decent, aia e. Pret imbatabil entry level. Dar oricum, personal imi iau ceasurile dupa aspect. Ulterior gandesc si rational. Il porti de placere(frumusete- subiectiva), nu pentru mecanisme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 16 Aug 2019, 18:14 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Legal ai perfecta dreptate! Dar multi retaileri recurg la aceasta schema pentru a reduce pretul.
La cumpararea unui ceas sunt de moda veche :lol: Pe primul loc este fiabilitatea lui, carcasa sa fie noncoroziva si necolorata(cat ar arata de bine colorat, la purtare se decoloreaza) ,abia apoi conteaza cadranul( cei la moda acum, peste 2-5 ani poate fi demodat). Rar ceasuri care si-au pastrat forma si aspectul peste ani,dar sunt.Un exemplu elocvent este Rolex.
Despre purtarea unui ceas sunt iar multe de spus. Pana acum cativa ani, era un lucru necesar. Acum multi il folosesc va accesoriu.Stiu un om care la 80 de ani inca foloseste un wostok, il tine agatat in cui pe perete, coronita la el este uzata, in fiecare seara il trage folosind un patent mic :D Probabil ca un ceas cu armare manuala iti da un sentiment de "Stapan al Timpului"!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Tissot Editie Centenar
MesajScris: 16 Aug 2019, 23:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Aug 2019, 17:45
Mesaje: 30
Eu nu suport bratarile fitness si/sau smartwatch-urile. Cea mai useless inventir. Dupa ce ca depindem de tehnologie din ce in ce mai mult si umblam cu incarcatoarele dupa noi, mai adaugam un device de incarcat, ceasul.
Am cam poluat topicul omului. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România