Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Apr 2021, 19:23 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Din 1993.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2021, 21:14 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Alexvintage scrie:
Din 1993.

Nu prea e vintage, e cam la limita.....


Si ca sa contribui si eu...bag Eterna asta la inaintare. Cadran si plexi “domed”. Ceas luat din Romania de pe ceasuridemana.ro. Servisat de Claudiu, merge in cosc!!! Am vrut sa/l vand la un moment dat ptr ca nu il mai purtam dar cred ca nu mai pleaca de la mine. Ma enerveaza ca nu am reusit sa ii iau catarama Eterna din perioada din care e ceasul, ca sa am “setul” complet.
Cool factor: setarea rapida a datei prin “push-pull”.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Apr 2021, 10:45 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim Mircea pentru contributie.
Intamplator, ce voi prezenta in continuare este raspunsul Revue la aceste Eterna, mai ales prin prisma mecanismului!

Asadar: un cadran simplu/sobru...cu putine culori dar cu data la ora 6, neobisnuit in epoca. Luxul suprem este
reprezentat de lupa la fereastra de data, relativ greu de obtinut la un acrilic:

Imagine

Carcasa este integral din otel inoxidabil si e realizata la o calitate exceptionala, incepand cu zonele "brushed" si terminand
cu inscrisurile de pe capacul spate sau coronita. Finisaje de mare casa orlogera:

Imagine

Imaginegarage near me open now

Macanismul este asta din link, se numeste MSR T56, are 22 de rubine si reprezinta raspunsul - cum am spus - Revue la
mecanismele Eterna Matic din epoca. Desi in opinia mea, nu se ridica la nivelul acestora, e insa foarte aproape si poate
putin peste ce a produs.....ceva mai tarziu....Eta, oferind si un oarecare grad de exclusivitate:

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... wk&MSR_T56

Din pacate, asa cum era de asteptat, din cauza faptului ca a stat nefolosit atatia ani, T56 functioneaza cu o precizie de
aproximativ 1 minut cu plus pe zi.....iar noaptea....se opreste....ceea ce arata ca modulul automat nu functioneaza corect
probabil din aceleasi motive...deci.....revizie...si un cost aditional intre 50 si 100 de euro......

Asa "se poarta", nou nou nou, produs acum 70 de ani:

Imagine

In ultimul episod....si pentru ca a trecut mai mult de o luna de la prima achizitie...o sa va povestesc ce mai fac cele 3 ceasuri,
cum s-au descurcat ele....la mana....si care sunt concluziile (mele)....in urma acestei "calatorii" in timp :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Apr 2021, 13:05 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Acuma.....in primul rand vreau sa multumesc inca o data colegilor pentru contributii.....fiindca asa cum am spus de
nenumarate ori, cateva impresii personale de la useri " obisnuiti" pot face diferenta si adauga valoare forumului....nu ca as vrea sau
incerca sa minimizez importanta subiectelor de genul "mi se rupe de ce porti tu astazi"....... 8) 8) 8)

Asadar, de obicei....cu postarea mea anterioara....aia cu Revue....se incheie astfel de prezentari...toti colegii au inteles ce ceasuri
frumoase, destepte si devreme acasa am ales eu/altii....si cam asta e....gardul e frumos vopsit, sentimentele sunt sincere
si nobile....deci toata lumea pleaca fericita si implinita....exact ca dupa citirea unui afis motivational pe cladirea Ateneului
Roman intr-o dimineata insorita de Iunie :P :P :P

In realitate, de prea putine ori lucrurile stau asa si d'aia cred ca un follow up dupa o luna e binevenit...si clarificator:

Caravelle: dupa aproximativ 3 zile, micutzul a dat semne vadite de oboseala in sensul in care rezerva de putere era
foarte mica. Pus pe noptiera seara se oprea in jurul orei 1-2 am. La zgaltaire, in interior se auzea ceva....asa....ca un clopotel
diafan....din argint...minunat....adica sau mecanismul sau rotorul aveau joc mare si loveau in....carcasa....
Din fericire, ceasul a fost luat local, cu conditia platii dupa o saptamana de proba...pe care...iata....nu a trecut-o...asa ca s-a
intors vioi si resemnat la vechiul propietar!

Allaine: este o foarte placuta surpriza - desi am fost extrem de rezervat initial in privinta lui - mai ales datorita urmelor
evidente de purtare. Mecanismul functioneaza corect, este extrem de precis (sub 10 secunde pe zi) si a reusit sa ia o optiune
serioasa pentru a ramane la mine iar vanzatorul de pe Ebay cred ca a fost cinstit in privinta servisarii!

In sfarsit, Revue e minunat asa nou nou nou cum e el.....insa (desi ma asteptam la asta).....nu e "fit for purpose"...din
acelasi motiv ca si Caravelle....si anume rezerva foarte mica de putere.....usor de explicat prin starea de rapaos fortat in care
si-a petrecut ultimii 50-60 de ani.....deci....in cutie cu el in asteptarea servisarii.....cand o fi fiind ea....peste un an, doi, zece....
sau poate niciodata :P

Spor sa aveti...in toate!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România