Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Mar 2024, 11:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Apr 2021, 15:26 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Este ceasul de navigatie de aici:

http://www.axis-and-allies-paintworks.c ... .php?16301

In total s-au construit doar 3 nave. Mai exista un ceas similar in muzeul Junghans. Nu am cunostinta de existenta altor exemplare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Apr 2021, 15:38 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Uhuuuuu! Dati-i tot asa......va rog.....

Mai sunt ceasuri vintage pe forum? Se mai inscrie cineva?....cine se abtine?
Nu de alta....dar al meu...ala de 100 de euro....se pare ca s-a pierdut la posta :lol: :evil: :lol:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Apr 2021, 15:54 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6392
Localitate: petrosani
Alexvintage scrie:
Este ceasul de navigatie de aici:

http://www.axis-and-allies-paintworks.c ... .php?16301

In total s-au construit doar 3 nave. Mai exista un ceas similar in muzeul Junghans. Nu am cunostinta de existenta altor exemplare.



Foarte interesant articol, multumesc. Interesante si rare aceste Hidroavioane , nave amiral , propulsate de 12 motoare ...impresionant ce au reusit sa realizeze in acei ani si cu acea tehnologie .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Apr 2021, 18:13 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009, 09:40
Mesaje: 47
Localitate: Galati
Buna seara,

N-am prea multe ceasuri, 7 de mana si 4 de buzunar.
In legatura cu acele paliere de preturi :
- 50 euro - Olma luat in 2009 de pe forumul ceasornicar.ro
- 130 euro - Omega de buzunar, fabricat 1905
- 250 euro - Longines 997.2


Imagine


Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2021, 11:21 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Multumim dancaldes pentru contributie!
Remarcabil acel Longines, cred ca l-am mai laudat :) iar acel model de Olma a fost primul meu ceas elvetian :)

Imi amintesc...de parca a fost ieri.....era prin 1980 - 81.....purtasem o multime de rusesti pana atunci....treceam
pe langa "raionul" de ceasuri din Bucur-Obor si atunci....l-am vazut.....intr-o cutie minunata, cu catifea pe interior....
iar el....placat cu aur.....frumos....frumos....cu o curea neagra fara cusaturi...dintr-o piele fina.....E drept...din aceasta
reverie m-a trezit pretul....care daca nu ma insel era vreo 2700 de lei...un salariu bunicel la vremea aia.....

Evident, nu am avut liniste pana cand nu am facut rost de bani si am reusit sa-l cumpar..... 8) 8) 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2021, 12:04 
Neconectat

Membru din: 24 Aug 2009, 09:40
Mesaje: 47
Localitate: Galati
@valentin1234

Frumoasa povestire !
Asa de scump era un Olma ?
Stiu ca se gaseau in magazinele din RSR, in anii 60-80, si Atlantic, si IWC Schaffhausen, si Doxa.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Apr 2021, 12:20 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
dancaldes scrie:
@valentin1234

Frumoasa povestire !
Asa de scump era un Olma ?
Stiu ca se gaseau in magazinele din RSR, in anii 60-80, si Atlantic, si IWC Schaffhausen, si Doxa.


Multumesc!
DA, erau scumpe....sau mai degraba salariile in Ro erau mici in dolari.....
Sa ne amintim ca pe piata neagra o pereche de blugi costa cel putin 1000 - 1200 de lei :cry:
Prin comparatie....ceasurile rusesti erau undeva intre 325 si 600 de lei......

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2021, 12:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Bon, mai inot...mai cu avionul....feribotul....submarinul...cu chiu cu vai a ajuns si CEASU' DE 100 DE EURO (care de fapt a costat...90....din Anglia :? Acuma....inainte de toate trebuie spus ca de la brexit...lucrurile s-au incurcat tare...englezu' trebuie sa completeze o declaratie vamala.....la ce e sub 150 de euro se adauga TVA si 10 euro taxa de procesare iar ce e peste 150 are si...taxe vamale.
Pentru a evita toata nebunia este nevoie ca valoarea - declarata - a coletului sa nu depaseasca 25 de euro :oops: si,
evident....e foarte greu de convins expeditorul sa treaca o valoare atat de mica :P

Long story short....pentru acest segment de pret am ales tot un brand relativ anonim....ALLAINE...cu o istorie interesanta
insa....care include o perioada....chinezeasca dar si asocieri cu nume mari...cum ar fi Patek Phillipe(!). Cateva cuvinte aici:

https://thewatchforum.co.uk/index.php?/ ... e-watches/

Ar mai fi de spus ca, prin prisma mecanismelor folosite....Allaine a incercat sa se pozitioneze mid/upper range si asta le face
sa fie putin mai scumpe decat restul plutonului "no name".

Am chiar si o legenda urbana haioasa despre brand...nu stiu cat de adevarata: dupa WW2 taxele de import in Anglia se pare ca erau
uriase, asa ca a inflorit....contrabanda....mai ales cu ceasuri (isi mai aminteste cineva de MuDu?).
Ei bine, Allaine era numele preferat al contrabandistilor care veneau de pe continent cu pana la 200 (!) de ceasuri cusute
in haine..... :lol: :lol: :lol: ceea ce face ca astazi...acestea....ceasurile..Allaine....sa fie relativ frecvente pe piata vintage
de pe insula.

Revin in curand cu poze...numa' sa iasa soarele 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2021, 16:12 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Asadar, incepem cu...inceputul: carcasa (35mm) placata cu 10 microni de aur galben s-a pastrat foarte bine si nu e strapunsa pe nicaieri insa are zgarieturi vizibile in ciuda polisarii agresive facuta de vanzator dupa scoala americana "are 60 de ani dar trebuie sa arate ca nou, colagen, botox...tot tacamul". Neobisnuit este spatiul dintre anse, de...19 mm. Cadranul e asa cum il vedeti...neatins iar indicatoarele au usoare/fermecatoare urme de oxidare care le fac insa mai vizibile....

Imagine

Capacul spate e, cum altfel...SS, pe filet. Si el a fost polisat oglinda si arata nou, nou, nou....

Imagineimage upload by url

Pentru ca totul trebuia sa fie original, coronita - care s-a pastrat foarte bine - e corecta si semnata (nu stiu cat se vede in poza) cu "A".
Imagine

Mecanismul e un Felsa 4000 N cu 30 de rubine (un fel de echipare de top....pentru ca a fost produs si cu 17, 21 si 25 de rubine) si reprezinta punctul forte al ceasului. Personal il apreciez mai mult decat pe Eta din aceasi epoca, in principal datorita robustetii, preciziei si usurintei in servisare. Sa nu ma intrebati insa unde sunt montate cele 30 de rubine....pentru ca asta doar Claudiu stie :)

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db. ... elsa_4000N

Conform vanzatorului, 4000 N a fost servisat (cu schimbarea main spring-ului) si pe timegrapher arata o precizie de 2 secunde/24 ore cu o amplitudine de 305 (a pus omu' poza).....ceea ce daca e adevarat....e foarte bine......

Acuma....e greu de spus daca acest ceas merita 450 de lei....de frumusel e frumusel........de precis e precis.....dar daca va merge 2 saptamani (dupa care daca se strica va ajunge intr-un sertar) sau doi/zece ani (daca a fost servisat corect) e imposibil de prezis acum....
Probably time will tell......dar ca are un aer vintage absolut fermecator.....asta-i clar :P

Asa arata la mana:

Imagine

Daca am uitat ceva, intrebati...daca am gresit....corectati si cum e clar ca nu mai exista ceasuri vintage Swiss Made pe
forum....pe la colegi...va invit sa va tineti respiratia pentru ca urmeaza.....ceasul de 200 de euro!!!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2021, 17:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Super cesulet, bezelul acela e punctul forte al esteticii lui cred eu, apoi cadranul, iar cu robustetea mecanismului nu cred ca ai vreo grija, mecanismul a mai fost utilizat si de Breitling, stiai doar, si asta inseamna ceva, totusi:

Imagine

Sa-l porti fara griji, cu placere!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2021, 20:51 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2009, 15:13
Mesaje: 895
Frumoasa prezentare, domnule Valentin! Am citit cu placere! De multe ori e greu de gasit informatii cu privire la istoria firmelor mici, mai ales ca au fost cu miile in Elvetia anilor 50-70....Sa stapaniti sanatos acest ceas! Si,bineinteles....Vintage rules!! :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Apr 2021, 21:30 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
danny scrie:
Frumoasa prezentare, domnule Valentin! Am citit cu placere! De multe ori e greu de gasit informatii cu privire la istoria firmelor mici, mai ales ca au fost cu miile in Elvetia anilor 50-70....Sa stapaniti sanatos acest ceas! Si,bineinteles....Vintage rules!! :D


Multumesc Emil, multumesc Danny!
Practic, legat de istoria Allaine, meritul este exclusiv al acelui om care a facut o documentare serioasa tare. Pasiune, deh :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Apr 2021, 16:47 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Bun, mai cu o poza, mai cu o poveste sau o experienta personala am ajuns...incet dar sigur...la CEASUL DE 200 DE EURO!
Din pacate....si o spun ca pe o amaraciune personala, in calatoria de documentare despre brand am constatat cat de putina informatie exista pe net despre un nume a carui istorie se intinde pe 3 secole si care a creat - in opinia mea, desigur - unul dintre cele mai frumoase si performante calibre din istoria orlogera recenta: GT81 cunoscut si ca Revue 81 sau MSR X3...

Cred ca mult mai bine decat mine spune povestea Revue autorul materialului din link si din a carei introducere am tradus cateva randuri:

"La fel ca o civilizatie de mult pierduta, numele Revue a fost uitat de foarte multi pasionati. Insa, dupa luarea in considerare a istoriei manufacturii si a produselor sale de inalta calitate, putem spune ca Revue se lupta de la egal la egal cu cei mai buni"

Integral aici, cu multumiri pasionatului/foarte bine documentatului autor:

https://mitka.co.uk/2021/01/09/revue-th ... gt-to-msr/

Concret acuma...un buget de 200 de euro ofera o oarecare libertate de miscare, constrangerile sunt mai putine si de aceea mi-am permis sa aleg un Revue NOS.....adica new old stoc......adica un ceas care a ramas nou, nepurtat....de aproape 70 de ani. Avantajul sta exact in cuvantul "nou"...cum era de asteptat si mai exista un mare plus (pentru ca vorbim de Ebay pana la urma) - sansele de a lua teapa sunt mult mai mici (sic!). Dezavantajul este acela ca o data puse la mana...aproape niciodata ceasurile NOS nu vor functiona corect fara servisare...deci....un cost aditional important.

Spre norocul meu, am gasit...tocmai in Israel.....un Revue descris gresit de vanzator ca manual...cand de fapt era automatic (mai scump, deci)......la 150 de euro. Bucuria nu a durat insa mult...pentru ca livrarea s-a facut prin UPS (nu prea sunt zboruri din partea aia...datorita carantinei).....care mi-a tras-o scurt la livrare cu vreo 70 de euro :evil: :evil: :evil: din care 20 au fost suportati...e adevarat....de vanzator..... :( .Deci...tot 200 pana la urma...si am ramas si fara bani de servisare :P dar asta nu prea conteaza cand esti tanar...frumos....destept....si te indrepti cu pasul voinicului catre ceasul dorit :|

Urmeaza poze si doua cuvinte.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2021, 17:36 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Cu mai ceva mai putin de 200 mi-a intrat ceasul de mai jos. Cu cutie, carte tehnica si chitanta de cumparare. La cumparare era defect dar cum un 2892 e usor de depanat......
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2021, 19:06 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Superb acel bezel, Alex! Din ce an o fi ceasul....90 poate?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România