Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 27 Apr 2024, 15:19

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 14 Oct 2022, 13:43 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Anul asta am fost de doua ori in concediu in Romania si, de fiecare data...aproape
din intamplare....am plecat cu cate un ceas mai....entry-level asa....ca amintire :oops:

Cum preturile lor au fost extrem de apropiate - 1600 si ceva de lei...m-am gandit 1. sa vi le
arat si 2....sa incerc o comparatie...ceea ce in mod obisnuit nu as face in niciun caz intre un
elvetian si un japonez....pur si simplu pentru ca sunt scoli diferite...de gandire, abordare, marketing
si strategie....idee care, pana la urma...s-ar traduce cam asa: cantonezul face un lucru cat poate el
de bine si spera sa aiba succes in timp ce insularul face acelasi lucru suficient si numai SUFICIENT
de bine....incat sa aiba succes...

Asadar: Seiko 60's Style (ca design o reeditare a primului chronograph Seiko) si Certina DS-4 Automatic
Day-Date care...sau nu stiu eu....sau nu reediteaza nimic:

Imagine

Episodul 2...imediat, asa ca tineti-va respiratia.... :idea:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2022, 16:56 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
DS-4 Day Date e un best buy pe orice continent si din orice unghi ai privi problema.
Provine probabil dintr-un stoc mai vechi SG, insa ofera pe langa vechiul, verificatul,
iubitul, plictisitorul si neeconomic de fiabilul mecanism 2836....safir tratat antireflex,
protectia DS incluzand 100M WR reali, o carcasa oyster foarte comoda si impecabil
finisata, un cadran in doua ape foarte lizibil, elegant si discret....si...in primul rand...
o versatilitate rar intalnita...in sensul in care se potriveste perfect la orice tinuta si in
orice situatie - lucru foarte important atunci cand ai/vrei un singur ceas.....

Minusurile sunt 2: unul cu care SG ne-a obisnuit...o curea modesta...da' modesta si
un capac spate presat....care ar fi meritat un filet.......

Imagine

Cureaua e schimbata de mine, nu e cea originala!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2022, 17:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Daca Certina e cureaua lata si groasa si rezistenta...cu care nu ne vom mai intalni vreodata...pentru ca
reducerile de costuri au facut-o subtire si ingusta si....mai putin rezistenta...60's Style este...ei bine...
pusca de asalt a lui Seiko, vajnic reprezentant al noului val Presage...mai scump, mai dezirabil si...
mai scump..insa Made in Japan, cum era pe vremuri SARB!

Estetic, ceasul este o 'saorma cu de toate'...vorba regretatului Gabi1...si nimeni nu intelege ce rost are
bezelul fix sau hardlexul bombat spectaculos...magnet pentru zgarieturi...sau rezistenta la apa de
doar 50 de metri......insa, overall...designul starneste reactii puternice....de incantare sau ura, depinde
pe cine intrebi....ideea este ca - pana la urma - nu te lasa indiferent....
Mai primim de banii in cauza o bratara foarte buna (care nu apare in poza)...si care fiind Seiko are si
un mic defect de fabricatie :mrgreen: , o carcasa realizata corect, un cadran spectaculos cu nuante de
albastru bine alese, lumina foarte buna si un mecanism 4R35 despre care vom vorbi mai tarziu......

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Ultima oară modificat de valentin1234 pe 14 Oct 2022, 19:47, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Oct 2022, 17:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Incet incet, foarte incet....am ajuns si la mecanisme....

Despre 2836-2 nu stiu ce ar mai fi de spus....decat ca servisat corect si la timp...va functiona
zeci de ani fara probleme si ca SG a renuntat la el de ani buni...pentru ca era prea fiabil...zic!
Concret, varianta din ceasul meu este cea Standard, cu ceva inscrisuri pe spate si care merge
ca un porc cu +15s/zi (lucru foarte usor de rectificat...daca deranjeaza). Acuma....eu de exemplu
in ultimii ani am reusit sa accept o abatere de 1 minut pe saptamana....daca e cu plus...altii poate
sunt mai exigenti sau, de ce nu....mai permisivi decat mine......

Imagine

4R35 de la Seiko (observati rotorul de aur....luxul suprem)..e pe piata de cel putin 10 ani si si-a construit
o reputatie relativ buna, e folosit pe scara larga de microbranduri sub numele NH si e mult mai stabil
decat predecesorul 7S26/36....
Tot concret - semn ca japonezii regleaza toata gama Presage cu ceva mai multa atentie - al meu merge
intre 0 si -1s pe zi, purtat constant iar noaptea cu cristalul in sus.....pe noptiera...
Alte ceasuri pe care le-am avut recent din aceeasi colectie...mergeau cam tot asa sau cel putin in parametri COSC....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Oct 2022, 11:11 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Sa stii Valentin,ca acel capac de la Certina este presat intr-o garnitura dura,rosie,care asigura o etanseitate f.buna.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Oct 2022, 11:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Claudiu scrie:
Sa stii Valentin,ca acel capac de la Certina este presat intr-o garnitura dura,rosie,care asigura o etanseitate f.buna.


Multumesc Claudiu!

Acuma, ca sa nu lasam treaba neterminata, ma voi aventura sa trag cateva concluzii in contextul a
ceea ce stim si...mai ales....in contextul a ceea ce nu stim:

La 320 de euro, Certina e fara indoiala un best-buy..in timp ce Seiko e doar la un pret corect (zic)..
nenumarati youtu(beri)....amendand pretul de lista cam mare al lui 60's Style (530 de euro!)...mai
ales comparat cu concurenta..puternica...foarte puternica a micro..brandurilor folosind acelasi mecanism...

De oriunde am privi, ETA 2836/2 e un mecanism mai bun, mai fiabil si mai stabil decat 4R35.....

Safirul (Certina) e si el...mult mai rezistent la zgarieturi decat hardlexul (Seiko) - mai ales atunci
cand acesta are o forma spectaculos bombata dar si foarte expusa loviturilor accidentale...

In fine 100 de metri in standardul DS (Certina) sunt mult mai de dorit decat cei 50 de metri de
la Seiko...cu care ei te invita sa faci dus dar cu care eu unul nu m-as aventura mai departe decat
la o plimbare pe o ploaie foarte puternica.....

Si totusi....

In ultimii ani a inceput (in sfarsit) sa se vorbeasca deschis despre "factorul subiectiv" in alegerea
unui ceas (unii au chiar curajul sa-i dea note prin diverse prezentari!). In esenta, toata discutia se
invarte in jurul ideilor de perceptie si....de ce nu?....de atitudine....care determina diferite alegeri
mai putin influentate de factori intrinseci (cum sunt cei enumerati mai sus)...si mai mult de emotie...
feeling....wibe...ca sa ma englezesc de tot :oops:

In traducere libera, la mine situatia s-ar descrie asa: din 30 de zile, "cureaua lata" a stat 3 pe mana
iar restul timpului a fost...in mare parte....dedicat Seiko...ceea ce cred ca arata destul de clar alegerea
mea, fara insa a o si explica.....rational :idea:

Voi ce si cum ati alege?

Multumesc daca ati citit.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Oct 2022, 14:03 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Interesantă prezentarea, mulțumesc, Valentin. Recunosc că nu anticipam „plot twistul” din final, și-anume că Seiko, în ciuda tuturor minusurilor obiective, stă mult mai mult pe mână.

În privința celor două modele nu mă pronunț, pe mine nu mă atrage nici unul, nici celălalt. Dar ce pot să spun e că înțeleg factorul emoțional/subiectiv.

Rațiunea departajează atunci când ai de ales între mai multe ceasuri care subiectiv îți plac la fel de mult. Dar unde chimia ceas-purtător lipsește, poate să pună producătorul și carcasă de platină și swan neck și ce mai dorești, că tot degeaba.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Oct 2022, 14:47 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Si eu il inteleg pe Victor. Certina sunt ceasuri bune,dar din punct de vedere al design-ului,de cele mai multe ori sunt relativ banale.Seiko in schimb,in ciuda mecanismului mai slab,au totusi ceva care atrage ,emotional vorbind.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Oct 2022, 12:23 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Claudiu scrie:
Si eu il inteleg pe Victor. Certina sunt ceasuri bune,dar din punct de vedere al design-ului,de cele mai multe ori sunt relativ banale.Seiko in schimb,in ciuda mecanismului mai slab,au totusi ceva care atrage ,emotional vorbind.


Buna Cristian, m-a sunat Victor! A zis sa-ti spun ca-ti multumeste pentru intelegere :P :P :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mar 2023, 17:22 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 721
Nu-mi place nici unul, insa daca ar trebui sa aleg intre acest Certina si Seiko, aleg Certina datorita mecanismului si designului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mar 2023, 17:39 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
GEO scrie:
Nu-mi place nici unul, insa daca ar trebui sa aleg intre acest Certina si Seiko, aleg Certina datorita mecanismului si designului.


Sigur Geo, nu discutam aici despre factorul subiectiv "ne place - nu ne place".....pentru ca e irelaevant...dar daca
tot ai gasit topicul asta de care eu uitasem....mi se pare interesant sa adaug totusi ca dupa aproape 6 luni...Seiko si-a gasit
(cu greu....adica e greu vandabil....nu ca mi s-a rupt mie sufletul sa-l dau)....drumul catre alt pasionat.....in timp ce Certina
sta cuminte in cutie....si mai iese din cand in cand....la o plimbare.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 08 Mar 2023, 18:48 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 721
Da, deja încep sa regret ca am achiziționat un Seiko Sumo cu 6r15. Nu știu...este asa un feeling ciudat fata de Seiko. Data viitoare va fi unul Swiss.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România