Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 28 Apr 2024, 10:28

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas
MesajScris: 26 Apr 2023, 10:25 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2023, 10:29
Mesaje: 3
Buna ziua! Va rog sa imi Spuneti si mie părerea Dvs asupra unui ceas Tissot Model Heritage porto mechanical small. Mecanism ETA 48.181. Doresc sa cumpăr însă as vrea părerea Dvs asupra calității, fiabilității.
Sau un ceas Longines automatic de dama.
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas
MesajScris: 26 Apr 2023, 22:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Bun venit!
Un ceas de dama este de regula mai mic si are un mecanism mai mic in dimensiune iar in acest caz rar. Folosit in cateva modele. Pentru ca este un Eta clasic va functiona foarte corect si mult daca va fi servisat o data la 5 ani. E bine ca e mecanic. Il armati, il potriviti si il purtati. Designul este retro antebelic. Rezistenta de wr 30 garanteaza ca va puteti spala cu el la mana. Cam atat. Daca doriti neaparat un ceas mecanic dar pentru a fi purtat ocazional este ok. Daca doriti sa purtati permanent un ceas, puteti sa luati si automatic daca va place modelul.
In general recomand doamnelor si domnisoarelor ceasurile cu baterie. Quartz. Ideal fara data. Potriviti o data si gata. Fara griji. Pret a porter!
Brandul Tissot nu produce ceasuri de dama prea calitative. Va recomand calduros, prin prisma designului prezentat, gamele Evidenza sau Dolce Vita de la Longines. Bugetul e mai mare dar merita. Un Dolce vita pe bratara arata foarte elegant pe oricare mana fina corporatista, medicinista sau justitiara....
Atentie! Longines se cumpara de la dealer autorizat! Fake sunt multe! Sh trebuie sa aiba cutie si acte.
Ps. Am vazut demult ondoamna care purta mandra un Longines Hidroconquest automatic de vreo 43 mm diamentru. Nu ii statea rau dar pentru asemenea ceas diver trebuie ceva incheietura. Daca doriti diametru mic si rezistenta mare la apa, gasiti la gamele Conquest si Hidroconquest

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas
MesajScris: 27 Apr 2023, 16:07 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2023, 10:29
Mesaje: 3
Bună ziua,
Mulțumesc pentru sfaturi. Am vizualizat pe internet modelele sugerate. Cele cu baterie nu mă încântă, prefer tot mecanic sau automatic. Am un ceas automatic Citizen. Este puțin “bătrânel” din 1982 funcționează fără acel servis. Încă nu am găsit un ceasornicar în care să mă încred. Rămâne în urma cu maximum 4-5 minute la 8-10 zile. O doamnă ceasornicar mi-a spus că este “chestie de finețe” la reglaj și nu are instrumente pentru el.
Mi-a plăcut acel model de la Tissot si un alt model Longines Lyre, acesta din urmă fiind automatic. Imi plac di modelele Dolce Vita sau Evidenza, sugerate de Dvs dar am vazut ca funcționează cu baterie si merg bine cu bateria originala apoi Dumnezeu cu mila, schimbată la ceasornicar si tot nu tine. Probat la un ceas. Alt model mi-a placut Longines Flagship automatic. Eu nu mă pricep la partea de mecanism sa aleg pentru că am citit aici pe site-ul Dvs păreri diverse si mi se învârt in cap toate. Inițial mă orientarea către Un Tissot powermatic dar inteleg ca mecanismul lor nu este foarte apreciat. Am mai reținut (am încercat să citesc păreri si sfaturi) ca Longines ar fi peste Tissot.
Deci, eu rămân la primul model Tissot manual, Longines Lyre automatic sau Longines Flagship. Vreau sa il port zi de zi. Contează foarte mult pentru mine, sfatul Dvs cu privire la mecanism si ce presupune el, la aceste modele. Lucrez pe domeniul “control …” si nu afectează cu mișcări bruște sau lovituri.
Multumesc mult!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas
MesajScris: 27 Apr 2023, 18:22 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
La Longines toate mecanismele sunt bune sau foarte bune!
Deci....Longines.....cu incredere!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas
MesajScris: 28 Apr 2023, 13:53 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2023, 10:29
Mesaje: 3
Multumesc pentru sfaturi! Longines să fie!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România