Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 17:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 24 Oct 2023, 12:31 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Daca memoria ma mai serveste cat de cat, anul asta se implinesc 10 ani de cand SG/ETA au lansat primul ceas (Tissot parca) cu Powermatic 80!
Asa.....ca....in an aniversar si observand multitudinea de opinii mai degraba contra (pe ceasornicar) decat pro, m-am gandit ca poate punem mana de la mana - cei care poarta aceste mecanisme si incercam sa tragem o concluzie.....asa.....ceasornicareasca....si usor documentata.....

Pentru cei care nu stiu, Powermatic 80 e o denumire generica pentru "noile" mecanisme SG derivate din ETA 2824, cu 80 de ore rezerva de putere si care, in anumite variante au 23 de rubine si esapament compozit (primit cu injuraturi la scena deschisa la momentul lansarii, de toti cei care nu sunt afiliati SG) iar in altele 25 de rubine si esapament clasic (SIC!).

N.A. 1 - da, stiu....numele corect e Powermatic.....am fost rautacios cu PowerPlasic....
N.A. 2 - NU, in titlu nu va fac pe toti idioti....e doar un sarcastic joc de cuvinte derivat din WIS (watch idiot savant)!

Sa va vad, asadar!
Voi reveni si eu in curand!
Scarface, daca vrei sa contribui la topic..tu poti pune doar o poza cu ce porti tu azi :P

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2023, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Valentin, nu te simti totusi putin cu musca pe caciula cum se spune in popor? :lol:
Tu esti omul care a adus pe forum aceasta idee ca nu ar fi bune de nimic aceste mecanisme si ai repetat necontenit ani la rand acelasi lucru, fara a avea vreodata o baza reala.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2023, 13:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Clipper scrie:
Valentin, nu te simti totusi putin cu musca pe caciula cum se spune in popor? :lol:
Tu esti omul care a adus pe forum aceasta idee ca nu ar fi bune de nimic aceste mecanisme si ai repetat necontenit ani la rand acelasi lucru, fara a avea vreodata o baza reala.


Clipper, cred ca ma confunzi cu Sfintia Sa.....care fuge de ele ca...ala....de tamaie.
Dar eu nu ma supar....daca vrei poti sa uzi si canapeaua......desi as fi preferat sa discutam despre experienta
ta cu aceste mecanisme....si nu despre afirmatiile mele.....nefundamentate.....

Eu am exprimat intotdeauna insa rezerve fata de Powermatic....intr-un context sau altul....rezerve pe care le
am si acum.....dupa 4 ceasuri de genu'.....dar atata :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2023, 13:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
V-a scris Claudiu inca din 2017 ca poate fi reglat: viewtopic.php?f=39&t=35398

Dar ce sa vezi, daca scrii toata ziua ca nu e bun de nimic mecanismul, informatia e ingropata si cine abia isi face cont pe forum incepe cu aceeasi clasica placa de: "am auzit/citit pe forum ca Powermatic nu ar fi un mecanism bun"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2023, 13:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
In fine, am divagat putin.....hai sa ne intoarcem la oaia noastra si la ce stim despre ea:

Ce ne spune experienta, fara a avea mecanismul:

Ca Powermatic a fost dezvoltat pe o platforma deja existenta (2824)
si ca probabil, pentru a modifica atatia parametri (PR, frecventa) a fost nevoie de niste compromisuri de proiectare!

Ca, in varianta cu 23 de rubine si esapament compozit, acesta a fost folosit mai degraba pentru a introduce o veriga
slaba intr-un lant cinematic initial foarte robust (2824)! Imaginati-va un lant de bicicleta cu verigi de otel, in care la un
moment dat producatorul adauga si o veriga de plastic(!).

Ce spune internetul (adica pasionatii care-l poarta) despre Powermatic: 99.9% - "e cel mai precis ceas din colectie", "functioneaza ireprosabil"...
"nici vorba sa fie un mecanism prost"....samd.......

In urmatoarea postare ( dupa vreo doua/trei alte stralucite atacuri la persoana.....sper 8) ) o sa povestesc si experienta mea cu cele 4 Powermatice....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Oct 2023, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1267
Eu am powermaticul intr-un Hamilton(25 de rubine) si inca merge foarte bine dupa 4 ani(cred); am observat ca daca e slab incarcat tinde sa piarda cateva secunde ceea ce cred ca e normal.Rezerva de putere e vis la el,deci se tine bine deocamdata.Pot sa remarc ca e rezistent din moment ce am scapat ceasul pe parchet si n-a avut nimic.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2023, 13:26 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
cnd scrie:
Eu am powermaticul intr-un Hamilton(25 de rubine) si inca merge foarte bine dupa 4 ani(cred); am observat ca daca e slab incarcat tinde sa piarda cateva secunde ceea ce cred ca e normal.Rezerva de putere e vis la el,deci se tine bine deocamdata.Pot sa remarc ca e rezistent din moment ce am scapat ceasul pe parchet si n-a avut nimic.


Multumim cnd pentru contributie!

Eu am avut asa (5 de fapt si nu 4....mi-am amintit ca am avut si un Pan Europ):

Un Khaki/25 rubine luat de la BB prin 2015.....care s-a dovedit a fi defect, pentru ca mergea foarte aiurea....de ordinul minutelor pe zi - l-am intors.

Un Certina DS/23 rubine/2016 pe care l-am purtat vreo 3 luni si mergea incredibil....cu 6-8 secunde plus pe SAPTAMANA!

Un alt Khaki/25rubine/2017, tot cam 3 luni de purtare, tot foarte precis....10-12 secunde cu plus pe SAPTAMANA!

Un Pan Europ/25rubine/2017 pe care nu l-am prea purtat dar nu-mi amintesc sa fi avut vreo problema.....insa era si asta foarte precis.

Un Tissot Seastar/23rubine/2023 care merge cu minus o secunda pe zi.....deci pierde vreo 7 secunde pe SAPTAMANA!
Cu asta am si o poza:

Imagine

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Oct 2023, 16:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1267
Eu zic ca e un mecanism reusit; din pacate pierzi la miscarea secundarului prin scaderea frecventei.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2023, 11:46 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Perfect!

Asadar, ce stiu si ce nu stiu (EU)? Si aici vorbesc prin prisma comparatiei cu 2824 care este nu numai la originea noului
Powermatic dar si un etalon al industriei orlogere in ultimii 30 de ani:

Powermatic este net superior la rezerva de putere....cu pretul scaderii frecventei....care nu e neaparat un lucru rau.....
pentru ca cel putin in teorie mareste intervalul dintre revizii si reduce uzura fireasca.

Tot Powermatic este - in experienta mea - egal sau net superior ca precizie, inlocuirea sitemului de reglare a abaterii de la
2824 cu unul spre.....Patek Philippe asa.....dovedindu-se o idee buna.

Ce nu stiu este cum se va comparta Powermatic pe termen lung - dar asta depinde de rabdarea si asteptarile fiecaruia!

Acuma, fara pretentia de a sumariza in vreun fel....si dupa experientele descrise mai sus....si dupa confesiunea ca TOT nu sunt
un fan al Powermatic si probabil nu voi fi vreodata.....concluzia mea este ca daca-mi place un ceas foarte mult pot sa-l cumpar
linistit si fara rezerve chiar daca e echipat cu susnumitul mecanism pentru ca in niciun caz nu va dezamagi!


Se mai inscrie cineva la cuvant? Se abtine cineva? 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2023, 17:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
valentin1234 scrie:
Powermatic este net superior la rezerva de putere....

Mie rezerva de putere mare in ziua de azi mi se pare o gaselnita de marketing pentru mai multe categorii de oameni:
1. ai un singur ceas, il porti toata ziua si nu te intereseaza rezerva
2. ai mai mult de 5-6 ceasuri, se termina rezerva de putere pana porti iar ceasul oricum
3. chiar si la cateva ceasuri in rotatie, noi muritorii de rand nu ne cumparam ceasuri sf cu dozare liniara a descarcarii arcului, deci spre finalul rezervei de putere ceasul e "pe perfuzii" practic, singurul punct forte ar fi ca nu mai e nevoie sa reglezi data asa frecvent, dar minutele si secundele siguri umbli la ele. Cu cat e mai mare rezerva de putere cu atat poate sa mearga mai prost pe ultimele ore de putere, la Baume de 5 zile pe ultimele ore are -2 minute pe zi, desi e un ceas care se comporta impecabil si la mana si pe aparat si e si cronometru.

Coborarea frecventei e cu dus si intors legat de uzura, da, daca il tii toata ziua la mana asa e, dar daca il porti o zi pe saptamana si pe urma il lasi pe masa iti mai functioneaza zile intregi in gol, pe cand la un 2824 dupa nici doua zile ar fi fost gata.

Pun niste poze pe modestul meu aparat de masura. Bineinteles ca pe mana se comporta altfel, dar e o oarecare proportie care ramane la ambele ceasuri daca te gandesti sa corelezi ce zice aparatul cu ce vede ochiul la mana.

Mido foarte fresh incarcat din vreo 3 rotiri si ceva de coronita, merge pe plus, iar a2a poza incarcare full merge pe minus, in viata reala pe mana cam -7/-8 secunde pe zi. Mecanismul e cotat la -10/+30s, deci pot considera ca nu e cel mai cel loz, dar e un caz bun in care sa zicem ca il porti o vreme, in alta zi alt ceas, iar cand revii la el il gasesti echilibrat.

Imagine

Imagine

Certina cumparat de 2 ani, deci 2 ani si ceva luni de viata, pe mana merge la 0.5 sau sub 1 secunde pe zi pe plus, in esenta ca un ceas mult mai scump, dar pe aparat se vede ca nu e chiar din peisaj cu un Omega coaxial sa zicem, care poate sta pe 0 in multiple pozitii pe aparatul acesta modest al meu.
Poza 1 incarcat cam din 4 chei (mi se pare ca a luat mai mult ca Mido), merge bine pe plus. Poza 2 incarcat full, merge ceva mai bine tot pe plus, in esenta daca il dai jos de la mana cu zilele cam ia avans.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2023, 18:48 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Mie rezerva de putere mare in ziua de azi mi se pare o gaselnita de marketing


Asa si este, sau porti ceasul sau nu-l porti cu zilele....caz in care PR-ul este irelevant!

Ma socheaza Mido....cat de rau merge....la mana......
Chiar daca ignoram prima citire.....ceasul se pune din cate stiu complet incarcat pe timegrapher pentru a
obtine rezultate cat mai aproape de realitate......-7-8 mi se pare slab......

In fine, asta e.....sa nu uitam ca Powermatic....indiferent de versiune...e un entry level oricat l-ar pavoaza ei cu COSC...
si alte funditze.....balonase.....silicii....sau artificii........
A vazut cineva mecanismul 2824 parca....COSC din Tissot-ul asta nou? Absolut nicio decorare...nimic nimic......nimic...

Multumiri pentru contributie, Clipper! :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2023, 19:05 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Certina il poti regla. Abatere constanta la diferite amplitudini. 228 din 4 rotiri e ok. Mido amplitudine 168 e mica....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Oct 2023, 19:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3261
Am pus poze si cu incarcare mare respectiv mica tocmai ca sa se vada ca sunt reglate diferit si se comporta diferit. Ideea e sa cam stii si la ce sa te astepti, adica Mido merge slabut la mana, dar daca il lasi o zi de la mana compenseaza cand incepe sa o ia pe plus pe masura ce ii scade rezerva.

Cred ca cel mai in masura sa ne explice lucrurile ar fi, desigur, Claudiu. Sunt curios daca in demersurile sale de service si reglaj tine cont de cum poarta clientul ceasul, nivel de activitate, capacitate mecanism de preluat socuri. Din experienta mea de pana acum, ceasurile sa le zicem "ceasuri bune" fabricate la scara mare vin reglate bine de tot si isi mentin foarte bine proprietatile peste ani (Rolex, Grand Seiko, Omega, Tudor, Breitling), iar apoi poate comparabil ca performante din mecanisme mai din popor ar fi ceasurile facute la comanda, unde producatorul are un ceasornicar care se ocupa de reglaj si ii si iese de minune. Restul ceasurilor care nu sunt cu mecanisme in house si care nu sunt nici cronometre sunt oarecum loterie, adica poti sa pici oriunde in intervalul cotat, mai ales la Seiko aproape de capete :evil: :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Oct 2023, 19:22 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12156
Localitate: ARAD
Incerc sa aduc si eu un aport la acest topic.pentru ca de-a lungul anilor a fost intens discutat.Dupa cum stim,baza este 2824,deci layoutul este cam acelasi,deci din acest punct de vedere service-ul este identic.
Din punct de vedere al utilizatorului,mecanismul Powermatic are cateva avantaje-compar cu 2824-...rezerva mare,precizie buna-la socuri aceasta nu se modifica data fiind lipsa compasului.
Dezavantaje....
La cele cu esapament clasic,nu vad nici un dezavantaj.
La cele cu esapament compozit este o alta discutie.Si asta pentru ca acele esapamente se uzeaza mai usor,motiv pentru care producatorul recomanda ca la service roata ancora si furca sa fie schimbate-indiferent ca au sau nu uzura,asta aducand cost suplimentar semnificativ.Deasemenea acest tip de esapament necesita bineinteles si un ulei dedicat,ceea ce aduce din nou cost suplimentar.
Reglajul acestor ceasuri...in mod normal ele nu trebuie reglate dupa service,deoarece ar trebui sa mearga in aceeasi parametri dupa service,ca si la achizitie.
Daca totusi trebuie reglat ceasul,acest lucru se poate face,dar exista riscul de a dezechilibra balansul,dat fiind ca reglajul se efectueaza de pe roata balans,ceea ce poate duce la comportament diferit pozitional.Odata dezechilibrat balansul,este foarte greu daca nu imposibil de a mai fi readus la echilibrarea initiala.
Acum,ca si privire generala,date fiind modificarile aduse mecanismului pentru a ajunge la rezerva de 80 de ore,acestea fac ca acest mecanism sa fie mult mai sensibil la uzuri.Adica orice mica neconcordanta in ansamblul mecanismului-aici includ,uzuri,murdarie,ulei uscat,frecari suplimentare,caseta arc,sau orice altceva interfereaza la cel mai mic nivel in mecanica ceasului,se poate reflecta in functionarea acestuia sau poate duce la costuri suplimentare la service-ul acestuia.
Din punct de vedere al producatorului,acestea nu sunt probleme,deoarece gandirea este cat se poate de pragmatica-2 ani cat ceasul este in garantie nu prea se strica,deci nu prea sunt cheltuieli ,daca se strica ne asumam.Dupa trecerea garantiei,nu mai este problema producatorului cati bani cheltuie clientul pentru service,il priveste direct si personal.

Ca sa sumarizez...
Din punct de vedere al clientului,ceasul este probabil mai ok decat un ETA clasic,pana la momentul service-ului,cand poate avea surprize legate de costul acestuia.Zic poate....de retinut.
Din punct de vedere al ceasornicarului,este putin mai greu de servisat decat un ETA clasic,adica poate fi-zic poate din nou-mai greu de adus in paramatri initiali.

Sper ca am fost de ajutor.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Oct 2023, 16:01 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Claudiu scrie:
Sper ca am fost de ajutor.


Multumim frumos Claudiu, chiar ai fost de ajutor! :)

Acuma....daca tot sunt aici...am sa fac un scurt review la Tissot Seastar 1000, cam dupa o saptamana de purtare...
cu bune si cu rele....dar mai ales cu rele....desi in ultima vreme Tissot a facut cateva lucruri remarcabile, si evident
ma gandesc in primul rand la PRX!

Poze mai multe n-am facut....pentru ca ele se gasesc din abundenta pe www! Las un link de pe site-ul oficial:
https://www.tissotwatches.com/en-ie/t1204071105100.html

Imagine

Am sa incep cu pretul: 895 euro pe bratara, vreo 840 pe textil si putin sub 800 pe la dealeri...ceea ce mi se pare
foarte mult si am sa va spun si de ce - noua cutie Tissot il face pe posesor sa se ingalbeneasca de invidie cand vede o
cutie de Orient sau Seiko iar cureaua textila este cea mai proasta vazuta de mine la Swatch Group...rigida, cu un clasp care-ti
intra in piele si foarte scurta....chiar si pentru un European. Dupa o saptamana de purtare (nu am avut incotro, e pe 21mm
si ceva curele aveam prin casa dar telescoape pe 21....NU!) a inceput sa se desire pe lateral iar dublura interioara - din
sintetic si nu piele.....sa miroasa urat :)))))
Cireasa de pe tort este ca o astfel de curea costa 80 de euro pe site-ul intern SG.....deci....tzeapa! :evil: :evil: :evil:

Din fericire restul ceasului e foarte ok, carcasa...mediocru finisata...nu e nici prea mare (43mm) nici prea groasa (12,7mm).
Cadranul e corect executat, lumina e foarte buna, e incredibil de usor de citit in orice conditii si apreciez in mod deosebit
data de la ora 6 dar si discul de data negru.
Coronita e usor de manevrat, semnata, nici prea mare dar nici prea mica. In fine, insertul bezel e ceramic, are lume peep iar
inscrisurile de pe el sunt gravate...deci....iesim pe plus.
Mecanismul, cum am spus...pierde 2 secunde pe zi....constant....sau 14 pe saptamana....cum suna mai bine....
Si aici insa am observat o magarie mica....si anume ca pe rotorul usor decorat nu mai este trecut numarul de rubine (23)
ceea ce face mai greu de identificat prezenta esapamentului compozit pentru un necunoscator...... 8)
sau pentru orice persoana care nu e pasionata neaparat de ceasuri dar doreste sa evite variantele Powermatic 80/23.



Long story short, eu am dat pe el 500 de euro (deci cam pretul de lista al unui Turtle)......iar la banii astia cred ca e best buy..
cu garantie si tot tacamul.....Ceasul e foarte precis, nu are treaba cu apa....safir, chestii....si intentionez sa-l tin un an si 10
saptamani - imi trebuie pentru un proiect - dar cu greu as putea sa-l recomand la pretul de lista unui om care-si cauta un
entry-level elvetian cinstit.....care sa-l tina cat mai mult fara costuri prea mari de intretinere.....emotii...alea alea... 8)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România