Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 12:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 24 Apr 2023, 10:48 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
Salutare, anul asta as vrea sa sa cumpar doua ceasuri:
1. Un ceas de toata ziua, diver, de preferat, dar nu neaparat, GMT
2. Un chronograph mai elegant, de purtat la o intalnire de business, eveniment formal

Ce sper sa imi permit intr-o zi: Omega Speedmaster si Patek Calatrava.
Ceasul de zi cu zi: Garmin Fenix 3 Sapphire, de ocazie am un Zeppelin Quartz si un Bulova automatic cu Myota (nu dati cu pietre, e tot ce imi permiteam acum vreo 10-15 ani, cand le-am cumparat)
Dar cum traim in lumea reala si bugetul pe care vreau sa il aloc e undeva la 15-17k RON pentru ambele, iata ce mi-a trecut prin cap.

1. Ceas de toata ziua:
Tissot PRX 80 (stiu ca nu e diver sau GMT, dar e frumos rau)
Seiko SKX GMT Orange
Tissot Seastar GMT (nu e la noi, dar am probat un Seastar 2000 care are aceeasi carcasa) https://www.tissotwa...291105101.html#

2. Chronograph elegant
Hamilton American Classic Intramatic Chronograph H
Longines Heritage Classic 1946
Longines Master Collection Chronograph Moonphase

Iinitial inclinam spre Master Collection ( daca vanez ceva oferte il gasesc pe la 15000 RON) langa care sa pun un PRX 80 sau Seiko-ul, DAR am pus la mana Longines Heritage si m-a luat cu furnicaturi cand l-am analizat, multe detalii ale unui cadran aparent simplu, caligrafia cifrelor, eleganta unei curele de piele banale, exceptional in toate sensurile, pe care l-as imperechea cu Seastar GMT.
Am o indoiala cu Seastar, pare cam scump pentru un Powermatic 80, dar e frumos tare. Ce alte optiuni gasesc la un buget similar (5000 RON sau echivalent)? Longines Hydroconquest s-a cam dus in sus, la fel si Oris Aquis.

Pareri, opinii?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 24 Apr 2023, 13:14 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Un ceas chronograph e in general gros....cu Valjoux e si mai gros....nu cred ca merge la o tinuta eleganta!
Totusi, cele mai subtiri cu modul sunt de luat in calcul.....cum ar fi acel Longines 1946 - un ceas pe care l-am avut
si care e superb. Un pret bun pentru el ar fi in jurul a 2300 de euro.......nou la AD.

Seiko e foarte interesant...mecanismul e bun iar pretul decent......
Diverele cu powermatic sunt si ele reusite insa mult mai scumpe.....eu as lua Seiko....

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 24 Apr 2023, 14:27 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
valentin1234 scrie:
Un ceas chronograph e in general gros....cu Valjoux e si mai gros....nu cred ca merge la o tinuta eleganta!
Totusi, cele mai subtiri cu modul sunt de luat in calcul.....cum ar fi acel Longines 1946 - un ceas pe care l-am avut
si care e superb. Un pret bun pentru el ar fi in jurul a 2300 de euro.......nou la AD.

Seiko e foarte interesant...mecanismul e bun iar pretul decent......
Diverele cu powermatic sunt si ele reusite insa mult mai scumpe.....eu as lua Seiko....

Spor la cumparaturi!

Mersi de urari.
Totusi nu sunt asa de groase cele cu Valjoux (nu toate), i.e. PRX Chrono


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 24 Apr 2023, 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
PRX chrono - am fost de cateva ori cu gandul sa cumpar unul, mai ales la promotie cand parca a fost pana in 7 mii lei, deci un pret foarte bun, dar nu am putut sa trec peste faptul ca nu imi venea bine pe mana, desi pot sa port ceasuri marisoare in diametru, problema la acest PRX este ca e foarte lat si bratara nu are nici ajustare ad-hoc la deployant ca sa optimizezi cum iti vine, deci pentru cazurile in care sta usor lejera bratara este inevitabil sa nu ramana colturile ceasului "in aer", ceea ce mi s-a parut inestetic.

Un asemenea ceas cred ca e nimerit sa stea pe bratara, posibil sa arate bine si cu o curea, dar nu vad sensul ca aspectul pe bratara e punctul forte al ceasului oricum ai privi lucrurile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 24 Apr 2023, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Tine de perceptie (si gust). Unele ceasuri sunt puse mai bine in evidenta pe bratara, altele pe curea - in functie de model. Cele cu bratara integrata - gen PRX - nu vin bine pe curea (parerea mea). Practic acest gen de design (inspirat dupa concept Genta) formeaza un intreg : carcasa + bratara. La fel si Zenith Defy Skyline, daca ii pui curea - pierde tot farmecul ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 24 Apr 2023, 16:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Noi 2008, 01:03
Mesaje: 1558
Localitate: Bucuresti
Multumim de intrebare!
Asculta cateva ganduri ale unui pasionat trecut de 40 si trecut prin multe ceasuri.
Iti trebuie Gmt sau iti place cum arata acel Seiko? E dragut dar nu diver Seiko adevarat nu are spate de sticla.
Prx. O idee buna dar ...Nu.
De ce nu? Pentru ca pe quartz vrea sa para un genta dar nu e, vrea sa fie ieftin dar nu e. Pe automatic e scump. De ce e scump? Pentru ca are 23 jewels, esapament din plastic si te va pune in 3-5 ani pe drum la ceasornicar. Nu vei mai fi in garantie.
La ambele variante limbile sunt prelucrate la Grivita Rosie (mai precis in China pe dreapta) nu in Elvetia si geamul nu are antireflex. Stii cum se vede in soare??? Nu vrei sa vezi. Cel automatic aceleasi limbi si probabil acelasi geam. Pas.
Skx gmt, cat dai atata face. Nu te mai enervezi. Nu e rau, nu e foarte precis si pare cam tineresc. Daca doresti musai diver Seiko si suporti siliconul, iti recomand un Turtle simplu pe negru. Nimic altceva.
De restul Tissot si Seiko, uita.
Nu te irosi cu alte branduri low level: Certina, Hamilton, Mido, Edox, Rado, etc...pierdere de timp si bani. Nu aruncati cu pietre pentru ca am motive. Bani multi pentru ce calitate primesti. Cand te uiti la Longines vezi ce vrei si ce iti place. In Ro mai poti cere un discount, afara pe Chrono poti gasi pret bun. Trage cu ochiul la Union G. Aceeasi calitate, alt stil, nu prea is uscusiti la curele.
Nu iti lua crono modular. Prefer un valjoux sincer si robust. Lasa ca e gros. E dar sunt ceasuri care arata f bine si se poarta foarte bine si asa.
Cauta un model Longines cu column wheel
Ex. Cal. 688.2. Nu vei regreta. Poti lua si un crono automatic Hidroconquest dar nu e prea usurel pe incheietura.
Ai mare grija la dimensiune. Incearca sa probezi diametrele. Eu am incheietura de 19cm si ma simt bine cu ceasuri de la 36 la max 44mm
Cand sar de 41, putine imi stau bine pe mana. Atentie la lug to lug!
Ai un buget bun. Ai putea renunta la doua si ai lua unul si mai bun. Poti lua un diver Breitling nou si cu Gmt. Il gasesti pe la noi, probezi, nu iti da reducere, poti lua de afara.
Poti lua un Omega seamaster 300pro sh dar numai full box cu acte si in garantie.
Ai variante. Poti sa imi dai un pm cu telefonul si mai vorbim.

_________________
Sau bongiorno....


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Apr 2023, 11:16 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
Iata-le si pe cele pe care le-am probat:

PRX 80 https://ibb.co/ZSdqHDp
Seiko GMT https://ibb.co/ZTxdB48
PRX Chrono https://ibb.co/Cbg7mfG
Seastar 2000 https://ibb.co/vsvdRCx
Tissot Heritage 1973 https://ibb.co/xD6hc8r
Master Collection Chrono Moonphase https://ibb.co/DRQFvqF
Longines Heritage 1946 https://ibb.co/pjS2jyS
Hamilton American Classic Intramatic https://ibb.co/3zR3WLQ

Nu port bijuterii, nici macar verigheta, asa ca ceasul are rol strict estetic pentru mine.
Referitor la brand, marea mea dilema e legata de high end de la un brand entry vs low end de la un brand midrange.
Imi place GMT-ul ca si complicatie, ca e printre singurele cu adevarat utile. Restul sunt doar pentru de look sau prestigiu, cel putin pentru mine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Apr 2023, 12:40 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Citat:
Referitor la brand, marea mea dilema e legata de high end de la un brand entry vs low end de la un brand midrange.


Nu stiu ce inseamna la tine high end...entry.....mid range......poate ne explici cu vorbe care e care....
De exemplu...acel Hamilton Chrono Mechanical care are un Valjoux de la care au scos modulul de incarcare
automata si l-au facut manual....si costa 2000 euro plus....unde ai zice ca se incadreaza?
Eu as spune ca la tzeapa!

Long story short cred ca trebuie sa ai rabdare si sa te uiti....si sa probezi....si sa nu te grabesti....
si poate sa iei in considerare ideea rubineasca a unui singur ceas mai scump.....pentru ca bugetul tau e frumusel....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Apr 2023, 15:23 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
valentin1234 scrie:
Citat:
Referitor la brand, marea mea dilema e legata de high end de la un brand entry vs low end de la un brand midrange.


Nu stiu ce inseamna la tine high end...entry.....mid range......poate ne explici cu vorbe care e care....

Brand entry - Hamilton, Tissot, Edox branduri care incep de la 500 EUR sau mai jos pentru un ETA basic si se duc spre 2000+ EUR in zona de sus.
Brand midrange - Longines, Nomos, pe acolo


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Apr 2023, 20:03 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Pt daily uita-te si la Mido Ocean Star. Ceasurile trebuie sa fie neapărat noi?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Apr 2023, 23:04 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
marian_sro scrie:
Pt daily uita-te si la Mido Ocean Star. Ceasurile trebuie sa fie neapărat noi?

Cam da ... nu am mai cumparat ceasuri de mult timp...as vrea noi.
Asta daca nu gasesc un Panerai Luminor sau Breitling Bullhead in stare perfecta la pret competitiv :) (wishful thinking)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Mai 2023, 18:53 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
Am fost in US bou si m-am intors vaca, preturile pe acolo sunt cam egale cu ce avem aici iar in duty free-uri oferta extrem de limitata.

Intre timp am avut timp sa ma mai orientez si Seiko SRPD5, fara GMT, imi place din ce in ce mai tare, ca daily driver, cu o optiune mai scumpa Mido Ocean Star Decompression, in poze si in clipuri imi place maxim cum arata, insa nu e momentan nicaieri in magazine.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 25 Mai 2023, 19:42 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Iti dau eu Pam (Panerai) in bugetul tau. Dar nu e subtire si elegant.Poate fi daily. Si e si sh de vreo 20 ani


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceas(uri) de 40 de ani
MesajScris: 26 Mai 2023, 10:29 
Neconectat

Membru din: 16 Mai 2015, 22:27
Mesaje: 14
Da-mi te rog mai multe detalii. Ce Panerai? In ce stare? Din ce an? Poze?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România