Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 19:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Dec 2010, 17:01 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2009, 20:10
Mesaje: 372
diosrl scrie:
Ca daca ceasul (sau obiectul) e mai ieftin, atunci toata discutia este inutila, corect?

Cred ca e inutila, ca uite ce scrie in primul post:
grig scrie:
Exista servicii de curierat catre Taiwan care sa accepte asigurare si sa nu ma usuce la buzunar? (La DHL totalul costului ar fi 630 ron :evil: )


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2010, 23:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Revin cu update:
- TNT nu asigura trimiterile cu valoare declarata trimise de persoane fizice, doar pe firma
- DHL ofera o asigurare maxima de 1000 euro, dar doar daca pot face dovada, cu o factura, a valorii declarate a coletului
- Cargus e acum parte din DHL si au aceleasi conditii
- DPD-Pegasus si Fan Courier nu ofera acest serviciu

Asa incat acum studiez posibilitatea unei polite "asigurare cargo" de la o firma de asigurari.
Cat despre scosul banilor din contul paypal inainte de a ajunge coletul..... NO WAY! Exista o limita maxima per tranzactie.
Dar contul mey paypal e legat de cardul de credit astfel incat, chiar daca scot banii pe alt card, contul de credit tot va fi accesat de paypal.
Si... departe de mine gandul de teapa.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2010, 23:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Iun 2008, 15:45
Mesaje: 2622
Localitate: Banat
faci un PV vanzare-cumparare dintre tine si o firma, si trimiti ceasul din partea firmei.

_________________
Spuma asta-nveninata, asta plebe, ast gunoi,
S-ajunga-a fi stapana si pe tara si pe noi.
Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală fără de care ştiinţa cade în absurd.
N. Paulescu
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Dec 2010, 23:40 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
E o idee, dar pot apare doua probleme:
- ce taxe vamale ar trebui platite ca firma
- nu apar eu ca si expeditor. Daca ceva rau se intampla pe drum, eu nu pot face dovada catre ebay si paypal ca am trimis pachetul. Tot imi vor fi retrasi banii.

De remarcat ca si unii selleri de buna credinta au fost pacaliti de sistemul de protectie al cumparatorului pe care il are paypal.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Dec 2010, 10:05 
Neconectat

Membru din: 21 Noi 2010, 11:29
Mesaje: 9
Citat:
TNT nu asigura trimiterile cu valoare declarata trimise de persoane fizice, doar pe firma

Exact ce spuneam..
Citat:
ce taxe vamale ar trebui platite ca firma

Nicio taxa vamala, pentru ca faci export nu import. Doar impozitul pe profit, unde e cazul. Pentru ca trimiti afara, emiti factura catre o persoana fizica sau juridica din afara Romaniei, aceasta nu contine TVA.

Citat:
nu apar eu ca si expeditor. Daca ceva rau se intampla pe drum, eu nu pot face dovada catre ebay si paypal ca am trimis pachetul. Tot imi vor fi retrasi banii.
Poti face o imputernicire din partea firmei catre tine, sau cel mai simplu adaugi la contul de Paypal un card din cadrul firmei. Asa am eu, doua carduri pe contul de Paypal, unul al meu, personal, si altul persoana juridica.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Dec 2010, 20:17 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Se pare ca cea mai buna solutie e ca pachetul sa fie trimis cu EMS al postei romane (are avantajul ca poate fi urmarit online pana la destinatie, iar pretul e mai mic decat la firmele de curierat) iar suplimentar o asigurare "cargo" la o firma specializata.
Am aflat ca Allianz si Uniqa au astfel de polite. Eu am preferat-o pe cea din urma prin faptul ca am o prietena acolo care mi-a facut asigurarea.
Trebuie completat un formular (destul de stufos, dar nu descurajant) si trebuie facuta cererea inainte de a trimite pachetul. Apoi ambele proceduri merg in paralel.

O alta solutie, un pic mai costisitoare, e apelarea la o firma mai mica de shipping.

Sper ca informatiile sa fie utile si altor forumisti. Raspund cu placere daca mai exista si alte intrebari.
Din punctul meu de vedere, problema e rezolvata

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Dec 2010, 21:05 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Ce costuri a implicat asigurarea?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Dec 2010, 21:47 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2007, 21:06
Mesaje: 944
Localitate: Iasi
Aprox 1.5% din valoarea declarata.
Aceasta valoare a fost probata prin extrasul de cont paypal cu dovada platii, pentru ca firma de asigurari sa accepte valoarea declarata.

_________________
Fiecare dintre cei cu care te intalnesti in orice zi duce o lupta despre care tu nu stii nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Dec 2010, 21:56 
Conectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2008, 14:35
Mesaje: 1734
Localitate: Bucuresti
Mi se pare convenabil.
Totul e sa nu inceapa cu "romanismele" daca, doamne-fereste, se intampla ceva, desi din experienta mea cu EMS, totul va fi OK.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2015, 03:02 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2013, 14:09
Mesaje: 520
Localitate: Bucharest
A trimis cineva ceas/ceasuri sau piese de ceas in Rusia ? Am citit tot felul de povesti referitoare la furtisaguri integrala/partiale, legate de monede trimise in plicuri catre Rusia.

In momentul asta, as vrea sa expediez prin EMS dar astept si o cotatie de pret de la curierii locali.
Orice sfat, indrumare sunt binevenite.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2015, 08:29 
Neconectat

Membru din: 20 Mar 2010, 02:05
Mesaje: 358
Am trimis eu un ceas functional in Rusia. Nu era foarte valoros(100 euro). Am trimis cu Posta Romana, economic(are traking). A ajuns in mai putin de doua saptamani.
PS Nu am pus valoare pe el ci "cadou".


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Sep 2018, 17:14 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:00
Mesaje: 7
In caz ca mai este de actualitate subiectul..
Am de trimis un ceas in UK, prin ce serviciu recomandati sa il trimit? Am mai trimis pana acum prin Posta Romana, cu tracking number, si nu am avut probleme, insa nici nu era de valoare prea ridicata pachetul.

Ce optiuni ar fi? Inteleg ca exista serviciul cu tracking al Postei, dar si EMS. Care ar fi diferenta?

Multumesc.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Sep 2018, 21:47 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2013, 14:09
Mesaje: 520
Localitate: Bucharest
Nu stiu diferentele insa am trimis cel putin 10 ceasuri in UK, prin serviciul EMS. Au ajuns toate cu bine. Intotdeauna am ambalat foarte bine, in cutii mari . Ceasul pozitionat cumva in mijlocul cutiei mare si inconjurat de cartoane sau cutii mai mici.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Sep 2018, 22:31 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Dpd e mai ieftin.
Si teoretic e asigurat in limita a 500 euro.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România