Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 06:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 04 Dec 2012, 00:56 
Neconectat

Membru din: 28 Aug 2012, 13:01
Mesaje: 64
foarte utile informatiile.multumesc! :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2012, 20:22 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Clipper scrie:
Bebe scrie:
Elimini riscul de rupere a arcului. Avand în vedere rezerva de putere de aprox. 40h, ceasul va sta permanent încarcat peste 30-40%.

Legat de acest aspect, am trimis un e-mail la Nomos pentru a intreba fix acest lucru, deoarece nu prea am incredere in expertii de pe internet si prefer sfatul producatorului.

ce am scris eu scrie:
I am the owner of an Orion watch, powered by the Alpha movement. I have read on some Internet websites that some people advise against fully winding the watch every day, in order to avoid damaging the main spring. What I do is to set up the watch and give it a full wind, every morning, usually when I get up.

I would really appreciate if you could take the time to shed some light upon this issue.


raspuns Nomos scrie:
Gladly we will response to your question:
We recommend to the owners of manually wound watches to wind your watches regularly—best is every morning. Then it will have enough energy for the whole day to withstand all of the trials and tribulations you might undergo. You wind the watch by taking the crown between your thumb and forefinger and turning it back and forth lightly. After a few revolutions, the balance will start moving. Continue to turn the crown until you feel a clear resistance. And no worries: only with violent movements could you overwind your watch. Once your watch is fully wound, your NOMOS has a power reserve of 43 hours. Without having to rewind, it will run for two days. Only the watches with date have a little less (42 hours), as the changing the date costs the watch energy.
We hope we could help you therewith and wish you furthermore much pleasure in wearing your watch.

Kind regards from Glashütte,

Stefanie Böhme


Nu vad cum s-ar confirma astfel teoria cu intorsul "mai putin", e destul de clara situatia ca e recomandat ca ceasul sa fie intors zilnic, pana la capat. Miscarile violente trebuie evitate, insa asta probabil ca se aplica la majoritatea obiectelor pe care le utilizam in viata de zi cu zi.



Iata ca si Nomos a confirmat ceea ce am mai spus si eu pe Forum de cateva ori.Chestia cu numaratul este doar un mit.Cu atat mai mult cu cat se practica acest lucru-numararea- fara creier,iar dupa o saptamana ceasul se oprea la cateva ore dupa armare,iar stapanul era foarte suparat ca ceasul este stricat.
Ma bucur Clipper ca ai postat raspunsul lor,poate este mai mult bagat in seama decat ceea ce am afirmat noi pana acum.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Dec 2012, 20:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Multumesc Clipper, multumesc Claudiu: marturisesc ca si eu imi intorc ceasul cu unitas dupa acelasi principiu, adica in prima zi l-am intors la maxim iar in urmatoarele zile cu cateva ture mai putin decat numarul celor cu care am ajuns la limita.
Sa fiti sanatosi si frumosi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Mar 2020, 15:06 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
8. Evita sa folosesti ceasul in saune, plaje sau alte locuri cu temperaturi ridicate. Temperaturile ridicate pot duce la evaporarea uleiului din mecanism.
Recent am fost in saună cu un automatic, insa nu pentru mult timp. Este adevarat ca se evaporă uleiul?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 11:49 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Da,uleiul se evapora la temperaturi ridicate.Dar pentru ceasurile pentru piete din tari cu caldura mare se folosesc alte uleiuri,cu alte vascozitati.Vezi topicul dedicat. viewtopic.php?f=2&t=7246
Dar asta la expuneri indelungi la temperaturi ridicate.
Un exemplu sunt ceasurile tinute in vitrine la becuri care emit multa caldura.Aceste ceasuri este bine sa fie verificate dupa cumparare,pentru a se vedea masura in care uleiul este in conditii bune.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Mar 2020, 13:27 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Mersi Claudiu! Eu locuiesc in Belgia, deci intr-o clima umedă și mai rece, în general. În saună am stat in total 60 de minute, cu pauze evident :) Sper sa fie ok ceasul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Mar 2020, 17:22 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
e ok! :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România