Wish List 2014
Wish List 2014
Salutare dragi pasionati de ceasuri!
Ce planuri aveti pentru 2014 in termeni de achizitionare de ceasuri?
Eu raman fidel ideii de a-mi completa / imbogati colectia de 36k, mai precis Seiko si Longines, poate adaug si un Ebel si un Ulysse Nardin (foarte-foarte greu acest deziderat), ca si un Felca 36k ... si evident orice derivat de Zenith El Primero.
De asemenea mai vreau sa-mi largesc colectia de FP 21 si FP 71, precum si Touchon (si sa incep sa concretizez cateva dintre proiectele ce le am in minte, legate de aceste mecanisme).
Imi mai doresc un Ebel cu mecanism GP 3300, dar si sa-mi largesc colectia de Ebel-uri, la fel ci in ceea ce priveste Corum (mai ales linia 'Les Temps Mecanique').
Un Concord Impresario Chronograph cu ZEp 410, si alte crono echipate cu FP 1185 (Corum, Chopard etc.)
Cred ca au inceput sa-mi placa si ceasurile Paul Picot ... vom vedea ...
In rest ... 'maruntisuri' precum Moeris, Marvin, Election, Cyma, Borel ... si ceva microrotoare ... si cred ca ajunge!
Dar pentru asta ... vor trebui sa plece cateva (zeci de) ceasuri din actuala colectie!
Sa fim sanatosi!
Ce planuri aveti pentru 2014 in termeni de achizitionare de ceasuri?
Eu raman fidel ideii de a-mi completa / imbogati colectia de 36k, mai precis Seiko si Longines, poate adaug si un Ebel si un Ulysse Nardin (foarte-foarte greu acest deziderat), ca si un Felca 36k ... si evident orice derivat de Zenith El Primero.
De asemenea mai vreau sa-mi largesc colectia de FP 21 si FP 71, precum si Touchon (si sa incep sa concretizez cateva dintre proiectele ce le am in minte, legate de aceste mecanisme).
Imi mai doresc un Ebel cu mecanism GP 3300, dar si sa-mi largesc colectia de Ebel-uri, la fel ci in ceea ce priveste Corum (mai ales linia 'Les Temps Mecanique').
Un Concord Impresario Chronograph cu ZEp 410, si alte crono echipate cu FP 1185 (Corum, Chopard etc.)
Cred ca au inceput sa-mi placa si ceasurile Paul Picot ... vom vedea ...
In rest ... 'maruntisuri' precum Moeris, Marvin, Election, Cyma, Borel ... si ceva microrotoare ... si cred ca ajunge!
Dar pentru asta ... vor trebui sa plece cateva (zeci de) ceasuri din actuala colectie!
Sa fim sanatosi!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Re: Wish List 2014
Eu visez la acelasi Zenith pe care nu-l voi avea niciodata! Doar daca castig la Loto! 

Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
Re: Wish List 2014
Pe langa 'maruntisuri' imi doresc un Omega Speedmaster Proffesional - clar ca trebuie sa renunt si eu la multe ceasuri.
Va doresc multa sanatate si bafta pt realizarea dorintelor.
Va doresc multa sanatate si bafta pt realizarea dorintelor.
Re: Wish List 2014
Cred că deja mă cam repet - pe wishlistul meu din 2014 e un singur ceas, care era acolo și în 2012... și în 2013... De data asta nu-i voi mai spune numele, din superstiție, poate va ajunge anul viitor la mine!
Re: Wish List 2014
Cred ca un Sinn 1746 isi face usor usor drum spre mine. Sau cel putin asa-mi place sa sper de vreo 3 ani 
-
vasiledincu
- Mesaje: 498
- Membru din: 13 Sep 2011, 19:33
Re: Wish List 2014
Hy.Moser - clasic
Vacheron Overseas - casual
Vacheron Overseas - casual
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"
Re: Wish List 2014
Cele doua varfuri ale tehnologiei actuale :
Seiko - Astron GPS (7X52) si Citizen - Satellite Wave Air (H909).
Seiko - Astron GPS (7X52) si Citizen - Satellite Wave Air (H909).
AR1070-56E
Re: Wish List 2014
SMP/LLD
-
alin-stefan
- Mesaje: 710
- Membru din: 29 Noi 2009, 14:21
Re: Wish List 2014
Dragi colegi, dupa scumpirile si noile taxe gen ''taxa pe stilp''(maine/poimaine taxa pe trotuar si in final aer) ce se preconizeaza raman in continuare doar cu visul unui ROLEX Day-Date ! 
Re: Wish List 2014
Si eu visez, este varianta low cost, mai nasol este cand ma trezesc....alin-stefan scrie:Dragi colegi, dupa scumpirile si noile taxe gen ''taxa pe stilp''(maine/poimaine taxa pe trotuar si in final aer) ce se preconizeaza raman in continuare doar cu visul unui ROLEX Day-Date !
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
Re: Wish List 2014
Stowa Flieger
http://www.stowa.de/lshop,showdetail,13 ... m,4,4,.htm
Cred că în prima parte a anului o să-l am..... mai rău este cu așteptarea la cele noi în cazul în care nu-l găsesc în varianta pre-owned.
http://www.stowa.de/lshop,showdetail,13 ... m,4,4,.htm
Cred că în prima parte a anului o să-l am..... mai rău este cu așteptarea la cele noi în cazul în care nu-l găsesc în varianta pre-owned.
Re: Wish List 2014
Adl, dorinta ta e la mine la incheietura
))
CristiT - am avut eu SMP titan la pret excelent, de ce nu ai zis nimic?
Eu am cam intrecut masura anul asta dar tot nu am avut niciun ElPrimero, asa ca pt 2014 asta doresc(un fly back ar fi minunat). Mai e omega Aqua terra 8500 grey care tot nu ma lasa in pace, sa vad cum le impac.
In afara de asta....imi doresc cat mai multe ceasuri, indiferent de nume/mecansim.
Spor la indeplinit vise!
CristiT - am avut eu SMP titan la pret excelent, de ce nu ai zis nimic?
Eu am cam intrecut masura anul asta dar tot nu am avut niciun ElPrimero, asa ca pt 2014 asta doresc(un fly back ar fi minunat). Mai e omega Aqua terra 8500 grey care tot nu ma lasa in pace, sa vad cum le impac.
In afara de asta....imi doresc cat mai multe ceasuri, indiferent de nume/mecansim.
Spor la indeplinit vise!
Re: Wish List 2014
Si cand il vedem si noi ?xxxbanxxx scrie:Adl, dorinta ta e la mine la incheietura))
Re: Wish List 2014
Cand oi coborâ din munte! E al tau si numai al tau dar il port eu o bucata de vreme ca place mult la baiatu' 
- satiriadis
- Mesaje: 1297
- Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
- Localitate: Rahova Inc







