Wish List 2014

Discutii intre pasionati.
Avatar utilizator
Achraf
Moderator
Mesaje: 8197
Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Contact:

Wish List 2014

Mesaj de Achraf »

Salutare dragi pasionati de ceasuri!

Ce planuri aveti pentru 2014 in termeni de achizitionare de ceasuri?

Eu raman fidel ideii de a-mi completa / imbogati colectia de 36k, mai precis Seiko si Longines, poate adaug si un Ebel si un Ulysse Nardin (foarte-foarte greu acest deziderat), ca si un Felca 36k ... si evident orice derivat de Zenith El Primero.

De asemenea mai vreau sa-mi largesc colectia de FP 21 si FP 71, precum si Touchon (si sa incep sa concretizez cateva dintre proiectele ce le am in minte, legate de aceste mecanisme).

Imi mai doresc un Ebel cu mecanism GP 3300, dar si sa-mi largesc colectia de Ebel-uri, la fel ci in ceea ce priveste Corum (mai ales linia 'Les Temps Mecanique').

Un Concord Impresario Chronograph cu ZEp 410, si alte crono echipate cu FP 1185 (Corum, Chopard etc.)

Cred ca au inceput sa-mi placa si ceasurile Paul Picot ... vom vedea ...

In rest ... 'maruntisuri' precum Moeris, Marvin, Election, Cyma, Borel ... si ceva microrotoare ... si cred ca ajunge!

Dar pentru asta ... vor trebui sa plece cateva (zeci de) ceasuri din actuala colectie!

Sa fim sanatosi!
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire
Avatar utilizator
Claudiu
Forum Owner
Mesaje: 12385
Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Localitate: ARAD
Contact:

Re: Wish List 2014

Mesaj de Claudiu »

Eu visez la acelasi Zenith pe care nu-l voi avea niciodata! Doar daca castig la Loto! :lol:
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: Wish List 2014

Mesaj de adl »

Pe langa 'maruntisuri' imi doresc un Omega Speedmaster Proffesional - clar ca trebuie sa renunt si eu la multe ceasuri.
Va doresc multa sanatate si bafta pt realizarea dorintelor.
Razvee
Mesaje: 2069
Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Localitate: Bucuresti

Re: Wish List 2014

Mesaj de Razvee »

Cred că deja mă cam repet - pe wishlistul meu din 2014 e un singur ceas, care era acolo și în 2012... și în 2013... De data asta nu-i voi mai spune numele, din superstiție, poate va ajunge anul viitor la mine!
H2H
Mesaje: 78
Membru din: 09 Dec 2010, 17:12
Localitate: Bucuresti / Orient

Re: Wish List 2014

Mesaj de H2H »

Cred ca un Sinn 1746 isi face usor usor drum spre mine. Sau cel putin asa-mi place sa sper de vreo 3 ani :)
vasiledincu
Mesaje: 498
Membru din: 13 Sep 2011, 19:33

Re: Wish List 2014

Mesaj de vasiledincu »

Hy.Moser - clasic
Vacheron Overseas - casual
"Esti prost si vrei sa te remarci?
Aprinde proiectoarele de ceata!
Esti cel mai prost si vrei sa se stie asta?
Aprinde si stopul de ceata!"
Avatar utilizator
Zar
Mesaje: 8522
Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Wish List 2014

Mesaj de Zar »

Cele doua varfuri ale tehnologiei actuale :

Seiko - Astron GPS (7X52) si Citizen - Satellite Wave Air (H909).
AR1070-56E
Avatar utilizator
CristiT
Mesaje: 1066
Membru din: 30 Oct 2012, 23:08
Localitate: Bucuresti

Re: Wish List 2014

Mesaj de CristiT »

SMP/LLD
alin-stefan
Mesaje: 710
Membru din: 29 Noi 2009, 14:21

Re: Wish List 2014

Mesaj de alin-stefan »

Dragi colegi, dupa scumpirile si noile taxe gen ''taxa pe stilp''(maine/poimaine taxa pe trotuar si in final aer) ce se preconizeaza raman in continuare doar cu visul unui ROLEX Day-Date ! :cry:
Avatar utilizator
Gabi1
Mesaje: 4340
Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Localitate: BUCURESTI

Re: Wish List 2014

Mesaj de Gabi1 »

alin-stefan scrie:Dragi colegi, dupa scumpirile si noile taxe gen ''taxa pe stilp''(maine/poimaine taxa pe trotuar si in final aer) ce se preconizeaza raman in continuare doar cu visul unui ROLEX Day-Date ! :cry:
Si eu visez, este varianta low cost, mai nasol este cand ma trezesc.... :( :lol: :lol:
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.
claudiu73
Mesaje: 217
Membru din: 03 Mai 2013, 19:10
Localitate: București

Re: Wish List 2014

Mesaj de claudiu73 »

Stowa Flieger
http://www.stowa.de/lshop,showdetail,13 ... m,4,4,.htm


Cred că în prima parte a anului o să-l am..... mai rău este cu așteptarea la cele noi în cazul în care nu-l găsesc în varianta pre-owned.
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: Wish List 2014

Mesaj de xxxbanxxx »

Adl, dorinta ta e la mine la incheietura :)))
CristiT - am avut eu SMP titan la pret excelent, de ce nu ai zis nimic?

Eu am cam intrecut masura anul asta dar tot nu am avut niciun ElPrimero, asa ca pt 2014 asta doresc(un fly back ar fi minunat). Mai e omega Aqua terra 8500 grey care tot nu ma lasa in pace, sa vad cum le impac.
In afara de asta....imi doresc cat mai multe ceasuri, indiferent de nume/mecansim.

Spor la indeplinit vise!
adl
Mesaje: 1700
Membru din: 01 Iun 2008, 21:19

Re: Wish List 2014

Mesaj de adl »

xxxbanxxx scrie:Adl, dorinta ta e la mine la incheietura :)))
Si cand il vedem si noi ?
Avatar utilizator
xxxbanxxx
Mesaje: 1202
Membru din: 20 Sep 2013, 21:54

Re: Wish List 2014

Mesaj de xxxbanxxx »

Cand oi coborâ din munte! E al tau si numai al tau dar il port eu o bucata de vreme ca place mult la baiatu' :mrgreen:
Avatar utilizator
satiriadis
Mesaje: 1297
Membru din: 02 Mar 2008, 09:17
Localitate: Rahova Inc

Re: Wish List 2014

Mesaj de satiriadis »

Sunt foarte setat pe asa ceva - Z-33 :oops: .
Poate daca o sa fie un an bun ...

Imagine
SBLA047
Scrie răspuns