Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:45

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 18 Mar 2014, 21:59 
Neconectat

Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Mesaje: 539
Localitate: Bucuresti
Buna seara tuturor! Am zis sa va intreb ca asa ar fi cel mai bine daca cineva dintre dumneavoastra a cumparat de pe Chrono24 vreun ceas ceva mai scump (peste 5.000 Euro), pentru ca personal imi este frica sa fac tranzactia si ma gandesc sa ma deplasez acolo...mare drum sa fac. Ceva sfaturi ar fi binevenite. Am cumparat mai demult o za pentru un Cartier...cam astea au fost tranzactiile mele pe Chrono24.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 00:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
E prea vagă întrebarea, chrono24 fiind doar o platformă ce permite înscrierea de anunțuri și nu oferă vreo garanție în cazul unor probleme, cum se întâmplă în cazul ebay+paypal. Trebuie văzut punctual și documentat vânzătorul care are ceasul de care sunteți interesat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 01:36 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2010, 17:12
Mesaje: 78
Localitate: Bucuresti / Orient
Buna intrebare! Am fost in situatia in care ma intrebam daca sa intru sau nu. Din ambele directii, vanzator/cumparator. Am doua ceasuri ce nu-si prea gasesc zona pe la noi si pe de alta parte caut un Sinn.

M-am intrebat deseori daca ...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 01:52 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Sigur ...poti !!!
Si aici ...si acolo .
Nu se stie de unde ,,sare iepurele " !
In cit mai multe locuri , e mult mai vizibil .
Nu stiu insa comisioanele ...acolo , ca aici nu-s .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 09:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2013, 07:47
Mesaje: 156
Localitate: Craiova
Am cumpărat eu anul trecut(magazin de ceasuri specializat din Madrid), dar la o valoare sub 5000e, și nu am avut probleme (http://www.compraventarelojes.com/VENDEMOS.html). Singurul comision l-am plătit la bancă pentru tranzacție. Tot cea ce era specificat la detalii am primit în pachet.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 09:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2011, 10:54
Mesaje: 4336
Localitate: BUCURESTI
Citat:
Am cumpărat eu anul trecut(magazin de ceasuri specializat din Madrid),

Cand achizitionam de la persoane fizice ne asumam riscuri suplimentare.

_________________
Caracterul fara inteligenta poate multe , insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 11:33 
Neconectat

Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Mesaje: 539
Localitate: Bucuresti
Sa inteleg ca daca fac transfer bancar catre o firma "Trusted Seller since...." de pe Chrono24, o suma de peste 5000 , deci destul de mare, ceasul ajunge la mine cu siguranta? Nu se plateste si o asigurare (oare care ar fi valoarea?)?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2013, 07:47
Mesaje: 156
Localitate: Craiova
Eu am plătit decât prețul ceasului fără nici o asigurare, iar referitor la siguranța coletului...mă depășește. Recunosc că am avut ceva emoții, dar nu au fost probleme


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 14:13 
Neconectat

Membru din: 13 Iun 2012, 13:20
Mesaje: 539
Localitate: Bucuresti
In mod normal, cei carora le platesti nu au cum sa-ti dea teapa ptr ca toate e-mailurile si tranzactiile sunt urmarite de catre Chrono24, insa exista problema cu curierul. Voi intreba mai bine daca pretul produsului are si asigurarea inclusa in pret.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Mar 2014, 14:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2012, 23:25
Mesaje: 500
Localitate: Cluj Napoca
Cred ca mai poti incerca sa efectuezi plata prin paypal dupa ce iei legatura cu vanzatorul. Din cate stiu paypal asigura tranzactia si transportul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2021, 10:39 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2021, 10:35
Mesaje: 2
priest scrie:
Buna seara tuturor! Am zis sa va intreb ca asa ar fi cel mai bine daca cineva dintre dumneavoastra a cumparat de pe Chrono24 vreun ceas ceva mai scump (peste 5.000 Euro), pentru ca personal imi este frica sa fac tranzactia si ma gandesc sa ma deplasez acolo...mare drum sa fac. Ceva sfaturi ar fi binevenite. Am cumparat mai demult o za pentru un Cartier...cam astea au fost tranzactiile mele pe Chrono24.


Salut.
Nu iti recomand.
Mi-a venit un Tag Heuer "nou si original", murdar, cutia rupta, nu avea garantie la Tag Heuer.
I-am intrebat pe cei de la Chrono24 de ce nu verifica vanzarile, mai ales ale celor care vand ceasuri scumpe, autentice si noi.
Raspunsul lor a fost: noi vindem milioane de ceasuri, nu avem timp sa verificam.(un fel de Amazon, dar macar Amazon iti dau banii instant inapoi)

Adica, ei incaseaza, nici nu le pasa de noi.
Am luat pana la urma direct de la ei, Tag Heuer. Chiar daca dai mai mult, se merita 100%.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2021, 11:33 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Dacă tot ati reînviat acest thread...
Nu am avut absolut nicio problema cu CH24 dar am folosit serviciul lor de escrow.
Am plătit la ch24 ,ei au blocat banii la ei,a venit ceasul,am avut 7 zile sa il verific și rasverific și apoi am dat acceptul pt a face plata către vânzătorul privat.
Worked like a dream.
Din pacate, ca vânzător comisioanele sunt măricele spre mari....

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2021, 11:49 
Neconectat

Membru din: 04 Aug 2021, 10:35
Mesaje: 2
marius111 scrie:
Dacă tot ati reînviat acest thread...
Nu am avut absolut nicio problema cu CH24 dar am folosit serviciul lor de escrow.
Am plătit la ch24 ,ei au blocat banii la ei,a venit ceasul,am avut 7 zile sa il verific și rasverific și apoi am dat acceptul pt a face plata către vânzătorul privat.
Worked like a dream.
Din pacate, ca vânzător comisioanele sunt măricele spre mari....


Ei au zis ca nu prea se intampla.
M-a sunat vanzatorul, care de fapt era re-seller-ul, el nici nu vazuse ceasul. PFFF
Dupa ce i-am trimis pozele, a zis ca da, va rugam sa il trimiteti inapoi, nu este in starea descrisa de catre noi.
Garantia ti-o da vanzatorul, ceasurile (din cate mi-au explicat vanzatorii) nu au garantia producatorului.
Aici, aveti de ales ce preferati. (eu am ales garanntia producatorului pe care ti-o dau doar dealer-ii autorizati).
Aici vorbesc strict de un ceas TAG HEUER .(nu de alte firme).

Mult succes!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2021, 12:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
marius111 scrie:
Din pacate, ca vânzător comisioanele sunt măricele spre mari....

Eu vreau sa cumpar de pe CH24 dar ce ma intereseaza se gaseste (acum) doar in US si JP la care am de platit vama + tva foarte mult. Mai caut prin UE ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 04 Aug 2021, 14:10 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
E posibil sa ieși mai bine din US sau Japonia dar va trebui sa iti faci calculele f bine.
CH24 cred ca e de încredere dar trebuie sa cauți doar acele deal-uri care oferă escrow service de la CH24

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România