Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 21:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 12:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Dând o tură prin talcioc, am găsit un "precupeț" cu niște ceasuri ceva mai deosebite de ce se găsește prin asemenea locuri. Neștiind absolut deloc "mersul pieței" și ghidându-mă doar după puținele informații de pe net, am constatat că diferențele dintre ofertele de pe ebay, să zicem, și ofertele precupețului erau... cam mari.
Acum vă întreb, cu gândul ce-l am de a cumpăra o jucărie de-asta, cam care ar fi demn de cumpărat și, dacă se poate, o limită maximă a valorii fiecăruia.
Știu, nu se fac evaluări exacte (una dintre marile lipsuri și prostii ale forumului, IMHO), dar măcar discuții se pot face? :wink:
Eventual, mesageria mea privată "are ușa deschisă".
Mulțumesc anticipat!

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 13:07 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
Știu, nu se fac evaluări exacte (una dintre marile lipsuri și prostii ale forumului, IMHO), dar măcar discuții se pot face?


Pai....d-aia nu se fac evaluari....pentru ca duc la discutii.....inutile, unu zice ceva....altul altceva.....si gata scandalu' 8)

Mie-mi place primul, Mondia - Zenith, probabil cu un mecanism AS 1913 semnat "Mondia"....
Daca o sa te uiti pe net vei vedea ca preturile variaza foarte mult, functie de locul in care e
prezentat ceasul dar si de starea acestuia.

Evaluare nu pot sa fac, nici macar prin pm, pentru ca o singura poza e insuficienta
si vorbim ca sa ne aflam in treaba...

Acuma...spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 14:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Păi de ce scandal? Asta n-am să înțeleg. Dacă discuțiile sunt argumentate, n-ar trebui să fie niciun scandal, ci doar opinii respectate. Mă rog... "noi suntem români!", poate de-aia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 16:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Ideea este ca fiecare ceas (si in general obiect) valoreaza atat cat esti dispus sa oferi pe el. Si evident valorile sunt diferite pt. fiecare - functie de interes ... Daca eu sunt dispus sa ofer o anumita suma (sa zicem mare) pe un ceas, altul nu da nici macar 1 leu - valabil si invers. Spre ex. pt. mine ceasurile de mai sus nu valoreaza nimic pt. ca nu intra in aria mea de interes. Sper ca am fost suficient de explicit.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 17:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Exista si exceptii de genul : un anume ceas personal il consider scump pt. ce ofera, dar platesc suma respectiva ceruta pt. ca il vreau neaparat si acum (pata de moment) si bineinteles ca nu l-am gasit mai ieftin/la pret convenabil nicaieri.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Eu sunt evaluator imobiliar și de bunuri mobile și e folclor urban chestia asta cu "ceasul face cât e dispus să dea clientul". Poate la unicate sau ceasuri de serie mică, poate. Și la imobiliare contează uneori dorința și voința cumpărătorului, de pildă va plăti mai mult pe un imobil care se află lângă rudele sale, să zicem. Însă piața liberă nu ține seama de aceste chestii. În evaluări (imobiliare, bunuri mobile etc.) se folosește foarte mult abordarea prin piață (comparația cu alte imobile). Evident, nu pot exista două la fel decât foarte rar și de aceea se ajustează în funcție de diferențe, în plus sau minus valoarea. Poate și piața (care chiar există la noi) aceasta a ceasurilor (și a altor obiecte de gen, obiecte de artă, de lux etc.) ar trebui să se maturizeze și să accepte evaluările. Evaluarea nu dă mereu o valoare strictă, dă și intervale.
Eu, spre exemplu, făcând excepție de ceasurile-bijuterii (cele de lux, scumpe și foarte scumpe), n-aș da prea mult pe un ceas. Asta înseamnă că mi se va vinde un ceas pe te miri ce și mai nimic? Nicidecum. De ce? Fiindcă ceasul respectiv poartă în el o VALOARE intrinsecă. Indiferent de cât ar vrea să obțină vânzătorul sau cu cât ar vrea să-l ia un cumpărător ca mine. Repet, vorbim de ceasuri de serie, nu de bijou-uri. Ei, sunt convins că mulți dintre Dvs. aveți idee de intervalele de valori la care se dau acele ceasuri. OK, poate nu sunt tranzacții, dar măcar oferte... Bune și alea în lipsă de altceva.
Eu cred că problema cu evaluarea ceasurilor pe forum e alta, dar nu vreau s-o spun, să nu stric dispoziția unora. ;)
My 2 cents...

PS: mă aștept acum ca un "binevoitor" (am văzut că sunt și pe-aici) să mă ispitească cu "de ce nu evaluezi matale, că, deh, ești mare evaluator". Ei, nene, la construcții mă pricep, la motoare și alte alea, dar la ceasuri nu atât cât ar trebui și cât mi-aș dori. Și e și cam târziu să mai învăț. Că aș fi făcut-o. Ar fi o pâine bună de mâncat de aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 18:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Ca idee, din poza aia mie mi-a plăcut Clyda acela. Dar n-aș fi dat cât mi-a cerut tipul precupeț. Personal, mai mult de 100-150 lei n-aș fi dat. După aceea, am citit că are acel microrotor pe lagăr, ceea ce face să aibă nevoie de revizii mai dese și atente. Poate deja are uzuri serioase acolo. Și așa m-am liniștit cu el. Sau poate mă-nșel? Aici e problema mea, că nu mă pricep cât aș dori. Și de aceea e necesar ajutorul altora și idei despre valoarea unui ceas. Idei, intervale, nu evaluări precise. Haideți, oameni buni, știu că se poate. Nu doar pentru topicul meu, ci și pentru alții ca mine. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 19:31 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Exista diverse alte site-uri unde se vind tot felul de ceasuri.
Daca faceti o comparatie cu ceasurile existente concret in ceea ce doriti dvs sa achizitionati media sumei cu care prin alte parti apare vindut ceasul similar este exact valoarea pe care o merita acel ceas.
Nu-i greu , doar trebuie cautat.
Desigur , a existat si aici evaluarea despre care multi ar dori sa fie facuta. Insa genereaza tot felul de discutii care nu-si au rostul.
Exact cum zice Zar. Fiecare obiect merita atit cit sinteti dvs dispus sa oferiti pe el .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 19:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
gherghin nicolae scrie:
Exact cum zice Zar. Fiecare obiect merita atit cit sinteti dvs dispus sa oferiti pe el.

Repet, e fals!
Fiecare obiect are o valoare (mă rog, preț) ce merită a fi plătită de către cineva, indiferent de cunoștințele lui despre acel obiect și care satisface ambele părți, cumpărător și vânzător.
Cum am spus, eu aș plăti 100 de lei, să zicem pe un obiect. Atât face obiectul? Poate obiectul face dublu, triplu. Poate aș plăti și dublu, dacă aș fi cât de cât sigur că nu iau țeapă. Aici e problema, că nu știu. Iar alții știu și pot da niște valori rezonabile cu care să jonglezi, ca necunoscător.
Mă rog, am înțeles ideea: forumul este numai pentru "Ce purtați astăzi?" sau "Ultima achiziție"...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 20:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Hai sa pun altfel problema : iti place ceasul ? Esti dispus sa platesti pretul cerut ? Daca raspunsul este ''da'' la ambele atunci cumpara-l si bucurate de purtarea lui. Nu mai conteaza alte detalii ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Din păcate sunt lefegiu și pentru mine (cred și pentru alții) banul are altă valoare. Dacă aș fi avut ceva afaceri sau "afaceri" din care să iasă cașcaval, aș fi gândit ca tine. ;)
Oricum, sunt sigur că există alții care au înțeles ideea și care sunt dispuși să ajute. De exemplu, am uitat să-i mulțumesc lui valentin1234, chiar și numai pentru pozitivismul postării sale.

Zar scrie:
Hai sa pun altfel problema : iti place ceasul ? Esti dispus sa platesti pretul cerut?

Nu sunt dispus, fiindcă nu știu cât face. Poate dacă aș ști, aș face efortul să-l cumpăr. Un lucru (ceas) nu se cumpără doar fiindcă îți place. De acord?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Nu ajungi nicaieri daca insisti cu evaluarea. De ex. daca eu zic ca valoreaza 100 lei, vine altul si zice ca face 200 lei si inca unul care zice 300 lei (sume aleatorii). Dupa cine te iei, sau pe cine crezi ?

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 20:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8512
Localitate: Bucuresti
Thot scrie:
Un lucru (ceas) nu se cumpără doar fiindcă îți place. De acord?

Da, ai dreptate, mai sus am uitat o intrebare esentiala : il vrei ?

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 21:09 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
Citat:
De exemplu, am uitat să-i mulțumesc lui valentin1234, chiar și numai pentru pozitivismul postării sale.


Pentru putin....as spune :) Hai sa incerc sa fiu mai explicit: tu ai postat o poza cu niste ceasuri si ne rogi sa te
ajutam, sub o forma sau alta. Dar situatia e similara cu aceea in care eu te-as ruga sa-mi evaluezi apartamentul
de 3 camere de pe....Splaiul Unirii si ti-as arata o poza cu blocul, fara sa-ti dau acces in locatie si fara sa-ti
furnizez nicio alta informatie suplimentara!

Daca te-ai hazarda sa-mi dai un raspuns, probabil ai zice: intre 0 euro daca e ipotecat la banca si 150.000 de euro daca
e super renovat si fara datorii. Right? Cu ce ma ajuta pe mine evaluarea ta? :|

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri
MesajScris: 15 Mai 2016, 21:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Iul 2009, 14:44
Mesaje: 383
Localitate: acasă
Totuși, un ceas (de duzină, până la urmă, ca acelea din foto) nu-i apartament. Analogia de mai sus cu evaluările imobiliare am făcut-o doar pentru a arăta că se poate și la ceasuri dacă se poate la case.
Din poza respectivă se pot extrage suficiente date despre ceas. În primul rând denumirea, modelul, chiar și starea exterioară. Restul sunt presupuneri: dacă ceasul nu e franken, uzura și starea internă. Uneori se pot furniza și aceste date. Cred că ar fi suficiente ca cineva care se pricepe să spună atât: dacă ceasul e funcțional, are calibrul cutare (cel original) și aspectul exterior/interior fără urme de ciobănire poate valora până la X lei. În funcție de afectarea caracteristicilor de mai sus, valoarea va scădea. Punct. Suficient pentru cineva ca mine, care nu e o enciclopedie a calibrelor, să-și facă o idee.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România