Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 03 Oct 2017, 16:47 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Si totusi, da.
Preturile Panerai au scazut considerabil la SH. Poti gasi lejer Luminor Marina la 3k+.

Prietenul meu l-a cumparat chiar din Romania. Daca nu ma insel, anuntul a fost pe olx.
Sa gasesc, una e ce se cere si alta e ce se plateste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 17:29 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Daca tu preferi cazuri de preturi individuale pe Olx in locul surselor relevante pentru preturi (jomashop, ebay, chrono etc), eu nu tin sa te conving. Parca mai era cineva care cumparase un VC de aur la 200 de ron din targ.

Dar lamureste-ma, te rog, prietenul tau a platit 3500 de euro sau de dolari? Ca si de aici apare o mare diferenta.
In orice caz, sa fie sanatos si sa se bucure de el.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 03 Oct 2017, 22:10 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Am vb cu amicul. De fapt, ceasul a costat 2800E. Cerea pe el 3200 si s-a batut palma la 2800. Nu e un caz izolat. Am vazut mai multe de vanzare la 3k si ceva. Cand cauta imi arata anunturile ca sa imi dau cu parerea.
Olx e foarte relevant. Omu' vrea sa vada pe ce da banii si sa verifice pretul. Asa ca ia de pe olx. Cu atat se vinde la noi.

Pe Chorno, preturile sunt cu 20-25% mai mari decat pretul pietei. Majoritatea sunt dealeri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2018, 18:04 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:
Daca tu preferi cazuri de preturi individuale pe Olx in locul surselor relevante pentru preturi (jomashop, ebay, chrono etc), eu nu tin sa te conving. Parca mai era cineva care cumparase un VC de aur la 200 de ron din targ.

Dar lamureste-ma, te rog, prietenul tau a platit 3500 de euro sau de dolari? Ca si de aici apare o mare diferenta.
In orice caz, sa fie sanatos si sa se bucure de el.


https://www.olx.ro/oferta/lumonator-mar ... aQhdd.html

Deci, cum ziceam. Preturile au scazut. Gasesti Panerai la 3k si ceva.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2018, 18:50 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Multumesc de semnalare. Eu am cam terminat-o cu Panerai. La exact acelasi pret (3.250 de euro), am luat cu PO GMT de 43,5mm cu 8605 in el, nou, box and papers, numai ca din Japonia.
Raman deschis insa la discutie daca cineva poate argumenta ca Panerai este "mai mult ceas" decat PO.

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2018, 19:06 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Felicitari ptr achizitie, e f frumos Omega.


Eu zic ca nu trebuie sa-ti argumenteze nimeni, nimic. Ai cumparat ce ti-a placut tie mai mult si ai crezut tu ca isi merita banii.

Altfel, intri, iar, intr-o discutie interminabila: de ce este Panerai atat de scump ca Omega, de ce sa iau Panerai cand pot sa iau Omega, dar mai bine iau Longines, de ce sa dau banii pe Longines cand Tissot face ceasuri bune, de ce isi merita unul banii si celalat nu?.........si uite asa ajungem la cel mai bun ceas, Casio, sau de ce tre sa dau mii de euro pe un ceas cand am tot timpul telefonul mobil la mine?!


Am avut atat Panerai cat si Planet Ocean, imi plac ambele.
Iti spun ca ambele isi merita (sau nu isi merita) banii in acceasi masura. Sa nu crezi ca ai facut vreo afacere in sensul ca Omega isi merita banii mai mult decat Panerai.
Sa-l porti santos!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Apr 2018, 22:26 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
Liberul arbitru se manifesta in orice actiune umana...normal ca si alegerea ceasului tine de liberul arbitru
dar in egala masura si de vreme, de vestimentatie, de starea de spirit cu care m-am trezit dimineata....asemenea discutii sunt constructive, sanatoase, reprezinta sarea si piperul....imi place sa le urmaresc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2018, 12:26 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Adrian73 scrie:
Liberul arbitru se manifesta in orice actiune umana...


Mai Adriane! Ce liber arbitru, taticule?! Nu mai exista arbitrii liberi, nu ai urmarit ce scandaluri au fost cu delagarile in ultimii ani.
De la Augustin incoace, eu nu am mai vazut arbitru liber. Aaaaa, nu la Augustin de Hipona ma refer, ala a fost slab, nu facea faza de aparare. Eu de Ionel Augustin zic aici. Panteta Roz, mare talent.

Si cum zicea profesorul meu de filosofie de la Politehnica: “daca nema putirinta, geaba chichirez galceava”. Il citise pe Platon in greaca veche. Mare creier, primele 2 halbe le bea pe narusuflate.

Hai Avantu Zurich!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 15 Apr 2018, 13:58 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
Mircea ai dreptate
sa citez si eu un contemporan ,,vremurile este grele,oamenii are arme, este violenti si trage,,
asa ca daca este bine inseamna ca nu este rau
la multe halbe Mircea
respect


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2019, 20:44 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2019, 17:30
Mesaje: 15
Am redemarat acest subiect, incitat de discuțiile în contradictoriu, presărate cu multe considerații eronate, căutând atât pe cât mi-a stat în putință, să răspund cât mai corect la această întrebare. Prima direcție de “atac” a fost o estimare cât mai precisă a costurilor de producție și vânzare pentru unul din modelele definitorii ale acestei mărci. Am ales tocmai modelul pus în discuție, respectiv PAM 00000 Luminor Base Logo, model produs în mod discontinuu în perioada 2004-2016, fără limitarea seriei de fabricație, echipat cu calibrul ETA 6497-1. Conform declarațiilor oficialilor firmei, este cel mai vândut model de Panerai, (actual PAM 01000, Cal. OP I, preț 4390$) în ciuda lamentărilor catastrofice privind declinul firmei, fără a mai vorbi de o serie de filmulețe populare de pe youtube care reiau același subiect. (Panerai disaster – Archie Luxury, I can’t believe Panerai did this! The fall of Panerai?, etc...) Costurile de fabricație. Carcasa, capacul, coronița și garda coroniței sunt realizate din oțel inox 316L prin prelucrări mecanice clasice. Carcasa suferă următoarele prelucrări, așa cum se vede în câteva filme pe youtube: decupare din bandă, calibrare în matriță, strunjire față-spate pe strung frontal CNC, frezare + găurire anse și găurire trecere remontor - pe centru de prelucrare CNC cu 5 axe, și în fine, lustruire robotizată. La fel și capacul, la care lipsește găurirea, adăugându-se însă gravarea cu laser și ștamparea unei imagini la seriile limitate. Geamul din safir prelucrat sferic față-spate, având efect de lentilă, este presat cu adeziv în bezelul monobloc cu carcasa. Per ansamblu, comparând cu prețul altor carcase mult mai complexe (ex. Breitling) apreciez că prețul carcasei complete nu poate depăși 200€. Chinezii, dispunând de utilaje similare, realizează carcase care nu se pot deosebi de original, la un sfert din acest preț, chiar dacă salariile muncitorilor chinezi nu sunt chiar un sfert din cele ale unui muncitor elvețian. Întregul proces de fabricație este automatizat, operatori cu calificare minimă (mai puțin controlul și reglarea mașinilor) asigurând manipularea pieselor inter-operații. Pentru cadran am solicitat informații privind un eventual schimb la una din reprezentante, de unde mi s-a comunicat prețul de 328€, plus manopera. Fiind socotit piesă de schimb, prețul este mult mai ridicat decât cel de fabricație, care nu poate depăși 150€. Cu mecanismul a fost ceva mai simplu, prețul de catalog pentru ETA 6497-1 fiind de cca. 150€. Precizez că sunt disponibile și calibre ETA 6497-1 certificate COSC, la preț de trei ori mai mare. Montaj în carcasa, punere la punct, testare, control final - cca. 50€, curea standard piele vițel – 50€ și în fine, cutie lemn, certificate, transport-expediție – 50€. Am luat în considerare costurile estimative de producție prin comparație cu produse cunoscute, nu prețurile de vânzare pe net (pentru cutie, acte, curea, cataramă, coroniță...) mult exagerate, dat findcă se presupune că prezumtivul cumpărător dorește să confere un plus de autenticitate unui fals. Total: 650€. (950€ - COSC.) Mecanismele sunt livrate cu cotés de Génève, iar pattern-ul PANERAI prezent pe mecanismele 6497-2 se realizează prin gravare cu laser pe mecanismul montat, și costă câțiva euro. Mecanismul swan-neck de ajustare cu șurub și liră elastică, prezent la unele modele, nu depășește 50€. În concluzie, prețul de producție al modelului de bază nu depășește 650€, iar pentru modelele mai evoluate ulterioare, cel mult 1000€. Costuri de vânzare. Cele aproape 100 de boutique-uri Panerai, situate în zone cu mare vad comercial din marile capitale, vând producția anuală a Panerai de cca. 70.000 de unități, ceea ce înseamnă o vânzare medie de două ceasuri/zi. La o cheltuială lunara estimată de cca. 20.000 €/lună cu chirie, întreținere, salarii, s-ar adăuga cca. 350€ / ceas, un cost rezonabil pentru clasa din care face parte. Nu intră pe nicăieri cheltuieli cu dezvoltarea calibrelor noi, pentru că la momentul Vendôme nici nu se știa dacă Panerai va fi un fiasco sau un succes, astfel că în acel moment s-a continuat cu calibre ETA. Deci, per total, suma cheltuielilor legate de producția și vânzarea unui Panerai Base se ridica la 1000€. (1300€ - COSC) Ajungem acum la întrebarea din titlu. De ce se vând aceste ceasuri atât de scump? Trebuie spus că în 1997, în momentul achiziției Officine Panerai de către Richemont, cu cca. 1,5 milioane de €, aceștia nu au cumpărat nici linii de fabricație (Panerai doar asambla câteva mecanisme, carcase și cadrane fabricate pe comandă), nici niște patente de care nu mai avea nimeni nevoie, (Radiomir, Luminor), nici măcar o istorie frumoasă cu scafandri de asalt, ci în principal, exclusivitatea pentru un concept de ceas cu un design inconfundabil, care nu semăna cu nimic din ceea ce se făcuse mai înainte. Putea fi un fiasco sau un succes. Richemont a riscat și a câștigat. Nu numai atât, încă din start, scopul a fost să facă din Panerai o marcă de lux de succes. Tot ceea ce a fost înainte de Vendôme nu are nici o valoare, patentele pentru Radiomir, scafandrii din decima flotiglia, istoria cu Stallone, etc..., toate sunt zero tăiat în patru, practic, Richemont a dorit ca printr-un tur de forță, să creeze aproape from scratch o firmă de ceasuri de lux de succes. Revenind la întrebarea din titlu,- Richemont nu poate vinde sub 4000€ nici un Panerai, chiar și cu carcasa de plastic și cel mai ieftin mecanism quartz, pentru că automat ar scoate firma din categoria ceasurilor de lux. Cum s-a ajuns aici, este mai puțin vizibil pentru omul obișnuit. În primul rând este meritul boutique-urilor Cartier, firmă serioasă și cu lungă tradiție nu numai in domeniul ceasurilor (cca. 620.000 unități vândute anual, imediat după Rolex și Omega, fără a mai vorbi de bijuterii, multe din ele, iconice), ale caror manageri, dispunând de o rețea de cunoștințe și clienți cu bani, au prezentat noul ceas, au organizat standuri și prezentări în hotelurile și restaurantele de lux, au avut grijă să bage Panerai în față peste tot unde se găseau potențial clienți. Unii au strâmbat din nas la vederea acestui ceas supradimensionat, cu design auster și minimalist, altora din contră, le-a plăcut conceptul, cert este că numărul de posesori de Panerai a crescut încet și constant, a apărut o anume psihoză și fanatism față de acest ceas, în fine este clar că este vorba despre un adevărat fenomen. Revenind la întrebare, Richemont vinde ceasurile Panerai cu atâta, pentru că sunt destui dispuși să dea atâta. Nu numai atât, dar presiunea pieței asiatice este imensă, astfel că ei trebuie să păstreze un echilibru între caracterul exclusivist și numărul de unități produse. Oricum, până la 800.000/an cât a vândut Rolex în ultimii ani mai e de tras. Câteva cuvinte acum despre mecanisme. Chestia cu mecanisme in house este o falsă problemă,- un mecanism in house, ca și un tourbillon, nu garantează calitatea ceasului, care trebuie să aibă în primul rand acuratețe, nu mecanism in house. Un mecanism in house reflectă cel mult tehnicitatea companiei,- am spus cel mult, pentru că sunt multe firme de prestigiu care își comandă unele piese la alții, care le pot fabrica mai bine. Iar un mecanism in house nu este chiar așa greu de proiectat și fabricat. La fel cum mecanismele ETA 6497 nu sunt cu nimic mai prejos decât cele echivalente in house scoase de Panerai, din contra. Manufactura La Joux Perret are în catalog trei modele diferite de ebauche-uri cu tourbillon. Personal, aș avea mult mai multă încredere într-un astfel de tourbillon, decat în unul produs „din pilă” de un artizan, fie el cât de celebru. Pentru că aici discutăm de ceasuri – care sunt exclusiv instrumente de măsurare a timpului, nefiind nici bijuterii și nici spațiu de exersare a talentelor de gravor. Un ceas adevărat trebuie să rămână un instrument, tehnic prin excelență, produs industrial de serie cu o anumită estetică, iar din fericire, în general, Panerai s-a îndepartat rar de la acest principiu. Panerai a început să dezvolte mecanisme in house în momentul în care a dorit să adauge anumite „complicații” mai greu sau imposibil de adăugat la un mecanism de bază, respectiv hacking, aducere la zero secundar, indicator liniar rezervă de timp, rezervă de timp de șapte zile, salt incremental limbă orară, ecuația timpului, gonguri, etc... În momentul de față, la 20 de ani de la momentul Vendôme, Officine Panerai este o firmă mai mult decat solidă în industria ceasurilor, cu o colecție impresionantă, dispunând de mecanisme in house cu aproape toate complicațiile posibile, de la hacking până la un tourbillon extrem de interesant la 90°, cu carcase de la cele mai banale din alamă până la cele din aur masiv, altele realizate prin procedee neconvenționale,- fibră carbon presată în matriță, compozit, sinterizare, imprimantă 3D și stereolitografie cu laser. Și în fine, o ultimă întrebare – de ce cumpărătorii, mulți în cunoștință de cauză, plătesc atâta pentru un astfel de ceas? Răspunsul este extrem de simplu, în principal datorită conceptului inconfundabil al acestor ceasuri, dar și pentru ca atracția față de „furniturile militare” a existat dintotdeauna. Pe chrono 24, un Radiomir Rolex extrem de radioactiv din 1940 este oferit la 125.000 $, și se va obține această sumă, cu certitudine, în timp ce pentru un Rolex din aur masiv din 1913 se cere abia 4000 $, preț care abia acoperă probabil valoarea materialului carcasei. Pentru viitor, este de asteptat ca producția și vânzarile Panerai să crească constant, fără însă să atingă vreodată cifra de vânzări anuală a Rolex, de cca. 800.000 buc., sau Cartier (620.000 buc) ceasuri cu un design mult mai „decent”.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2019, 23:12 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Îmi scot pălăria în fața ta.
Eu am lansat întrebarea inițială și cumva-cumva empiric simțeam răspunsul pe care tu l-ai formulat cat se poate de științific.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2019, 23:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Interesanta povestea, multumim pentru prezentare.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 08:51 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Chapeau, @Cornelyu!

Totusi sunt sceptic in privinta unei afirmatii:

"Iar un mecanism in house nu este chiar așa greu de proiectat și fabricat."

O alta afirmatiie discutabila:

"Pentru că aici discutăm de ceasuri – care sunt exclusiv instrumente de măsurare a timpului, nefiind nici bijuterii și nici spațiu de exersare a talentelor de gravor."

Ceasurile pentru barbati nu cred ca mai sunt DOAR INSTRUMENTE DE MASURARE A TIMPULUI, desi ar trebui cam asa sa fie.

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 10:43 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2019, 17:30
Mesaje: 15
Nici una din afirmații nu este discutabilă. Care să fie problema? Mecanismele se cunosc, au fost inventate încă de pe la 1800 de către Abraham Breguet, inclusiv tourbillon-ul, cele inventate după - se cunosc sau au fost perfecționate în timp, altele se pot inventa, nu e nici o problemă atunci când background-ul este solid. Dacă vă uitați pe youtube la câteva firme care au un cuvânt de spus în acest domeniu, Frank Muller, Breguet, si mai sunt... la departamentul dezvoltare sunt maxim 4-5 persoane, un designer (cu creion și gumă) un inginer pe partea de CAD care transpune soluțiile de pe hârtie și un desenator pentru planurile care merg în producție. Sigur, mai trebuie un programator CNC, altul pentru roboții manipulatori, dar asta este pentru serie. Mașinile sunt cam aceleași, toate produse în zona La Chaux de Fonds, Willemin-Macodel, Schaublin, Tornos, etc...bine-cunoscute de decenii pentru toți producătorii de ceasuri. Multe vin cu programe prestabilite pentru pinioane, roți, axe. Precizia reală de 2-3 microni, face inutil controlul. Manufactura La Joux Perret, care dezvoltă și produce mecanisme pentru Baume & Mercier, Raymond Weil, Louis Vuitton, Concord, Corum, Hublot, Montblanc, Eberhard & Co., Graham, Franck Muller, ... și lista continuă, și care afirmă că poate dezvolta și produce orice fel de mecanism cu orice fel de complicație, inclusiv tourbillon (între altele, furnizează și trei ebauche-uri cu tourbillon după cum am mai spus,) care împreună cu casa Arnold & Son are aproape 150 de angajați, are la departamentul dezvoltare 14 persoane. Și exemplele pot continua... Firma Habring din Austria, compusă din doar două persoane, Richard Habring și soția, are o colecție excelentă de ceasuri, cu mecanisme in-house, toate produse și manufacturate de cei doi, concepute de Richard Habring. (Mă rog, probabil fără arc și spirală, care și ele se pot produce acuma fără probleme.) Deci din nou, care să fie problema? Sigur, pentru un model de ceas de succes, este necesar dar nu și suficient, pentru că deasupra de tot e conceptul, iar un Frank Muller nu se naște în fiecare zi.
A doua chestiune este foarte simplă. Am vrut să spun că la un ceas bărbătesc nu au ce căuta brise-bise-urile, recte încrustații, diamante, cloisonne-uri, păsări cântătoare și alte năzbâtii, eu le consider la fel de kitsch ca și autobuzele din Pakistan pictate cu scene din Coran. La ceasurile de damă mai merge, mai ales că multe sunt de fapt bijuterii cu ceas.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 16:01 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Achraf scrie:
Chapeau, @Cornelyu!

Totusi sunt sceptic in privinta unei afirmatii:

"Iar un mecanism in house nu este chiar așa greu de proiectat și fabricat."

fie.


De acord cu tine, Achraf.
Nu vreau sa intru in polemica cu noul nostru coleg caruia ii urez bun-venit......insa, teoria e una, practica e alta.
Daca era asa usor de facut un mecanism in-house, fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex de ce naiba au folosit atatea mecanisme de la altii, de-a lungul timpului?!

Patek cu Lemania, JLC sau Valjoux, Vacheroane cu mecanisme JLC si Rolex cu Valjoux si Rolex....cateva exemple care imi vin in minte asa repede.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România