Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 07:03

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: AS 1382N
MesajScris: 23 Mai 2017, 12:10 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Am cumparat un ceas de la o firma probabil foarte mica, din ce vad pe cadran scrie "N.O.I" si mai jos "Perfekt", cu calibrul 1382N.
L-am luat pentru complicatia de power reserve, sper sa nu aiba axul rupt si sa gasesc un indicator pentru power reserve care sa se potriveasca.

Atasez cateva poze, daca aveti detalii despre mecanism sau ceas va rog sa-mi spuneti, ma intereseaza orice informatii. Mai are cineva vreun ceas cu 1382N?

Imagine
Imagine

Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 14:57 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Chiar nu are nimeni detalii despre ceas sau macar despre mecanism in afara de ce scrie pe ranfft?

Din ce am cautat pe net "Brevet 238872" imi gaseste niste ceasuri militare. "N.O.I." si "Perfekt" mi-au gasit un singur alt ceas "NOI" dar alt model.

Banuiesc ca fiind un mecanism folosit in anii 50, si ceasul este din aceeasi perioada. Am mai vazut ca ceasurile Atlantic foloseau mecanism cu aceeasi complicatie.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:08 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Un clic si.......
https://www.google.de/search?q=AS+1382n ... 5627664716


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:33 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Alexvintage scrie:



Multumesc. Pe Google mai gasisem si eu cateva detalii. Speram sa gasesc aici pe cineva care are unul in colectie (macar mecanism) sau care sa stie ceva despre firma de ceasuri.

Din ce am vazut, ceasul meu are varianta mai buna de mecanism, cu 21 de rubine si 3 ajustamente, carcasa este din otel inoxidabil, rezistent la apa(pentru anii 50 eu zic ca-s multe aspecte pozitive), chiar daca a fost o firma mica sau care a avut un tiraj foarte mic de ceasuri, nu au taiat din costuri cand au facut modelul asta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:41 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
Inca de la inceputul anilor 50 multi producatori cumparau kit-uri formate din mecanism, carcasa, cadran si aratatoare. Producatorul isi consemna numele pe cadran +/- mecanism si carcasa, asambla toata daravera si gata ceasul. Pentru ca nu exista un monopol de achizitii se intalnesc multe ceasuri identice (sau aproape) purtand nume cat se poate de diferite.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:49 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Alexvintage scrie:
Inca de la inceputul anilor 50 multi producatori cumparau kit-uri formate din mecanism, carcasa, cadran si aratatoare. Producatorul isi consemna numele pe cadran +/- mecanism si carcasa, asambla toata daravera si gata ceasul. Pentru ca nu exista un monopol de achizitii se intalnesc multe ceasuri identice (sau aproape) purtand nume cat se poate de diferite.


Multumesc pentru detaliile astea, nu stiam. Il voi trimite la service, sper sa se poata repara power reserve-ul. Desi in pozele astea nu se vede cadranul are o patina frumoasa, din pacate literele cam "zboara" pe cadran :))


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:53 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
La nevoie gasiti un donator de piese aici:
http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-AUTOMAT ... 1266056937


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:59 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
Alexvintage scrie:
La nevoie gasiti un donator de piese aici:
http://www.ebay.com/itm/VINTAGE-AUTOMAT ... 1266056937



Multumesc pentru informatii. Am gasit mai multe mecanisme de vanzare pe net, sper totusi sa nu fie nevoie. :)

Oricum, voi posta poze cu el cand va fi intr-o stare mai buna.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 24 Mai 2017, 15:59 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Cred ca l-am avut intr-un Lucien Piccard acum multi ani...si mai cred ca era varianta cu 17 rubine.
Daca-mi amintesc bine, modulul PR e destul de sofisticat si greu de reparat. Iti tin pumnii :)

Al tau e un ceas destul de special (ai spus tu de ce) si....rarutz...in varianta asta de mecanism, chiar
daca numele de pe cadran nu-i foarte cunoscut. Cu siguranta merita un service si ce-o mai fi.....

Felicitari si sa-l porti sanatos!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: AS 1382N
MesajScris: 25 Mai 2017, 12:53 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
valentin1234 scrie:
Cred ca l-am avut intr-un Lucien Piccard acum multi ani...si mai cred ca era varianta cu 17 rubine.
Daca-mi amintesc bine, modulul PR e destul de sofisticat si greu de reparat. Iti tin pumnii :)

Al tau e un ceas destul de special (ai spus tu de ce) si....rarutz...in varianta asta de mecanism, chiar
daca numele de pe cadran nu-i foarte cunoscut. Cu siguranta merita un service si ce-o mai fi.....

Felicitari si sa-l porti sanatos!


Multumesc pentru detalii si incurajari :) si eu sper sa reusesc sa-l fac, voi posta aici dupa service.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România