Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 11:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: hamilton vs tissot
MesajScris: 29 Mai 2017, 10:11 
Neconectat

Membru din: 29 Mai 2017, 09:52
Mesaje: 3
Buna ziua,

sunt novice, de aceea va solicit opinia in privinta alegerii inui ceas cu mecanism automatic elvetian. M-am oprit la Hamilton Jazzmaster Viewmatic H32755551 cu mecanism H10 sau Tissot Visodate cu Eta 2836-2. Sunt ingrijorat de H10 despre care am aflat ca e mai slab decat cel eta 2824-2 din care deriva, iar modelul dorit de mine, acela cu cadran argintiu si indicatori orari aurii, nu se mai produce cu rta decat cu H10. Ca aspect prefer Hamiltonul, dara daca mecansimul e mai putin fiabil decat al Tissotului, atunci as regreta achizitia.
si o a doau intrebare sau categorie: Sellita Sw200 cu ce difera fata de SW200-2? Cum sunt aceste in comparatie cu cu celelalte doua mecanisme de mai sus. In cazul Sellita, am vazut ca se gasesc ceasuri incepand de la 1000 de lei, in cazul primelor mentionate incepe de la 1500 lei.

Va multumesc!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: hamilton vs tissot
MesajScris: 29 Mai 2017, 11:15 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Salut,eu as merge pe Tissot datorita dimensiunii de 40 mm,mult mai potrivita pentru acest gen de ceas. Hamilton la 44 mm o sa para un apometru pe mana ta.
Cat despre H-10 ,este un ETA 2824-2 la care a fost micsorata frecventa si marit PR la 80 ore.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: hamilton vs tissot
MesajScris: 29 Mai 2017, 16:09 
Neconectat

Membru din: 29 Mai 2017, 09:52
Mesaje: 3
Multumsc mult de raspuns. Chiar am neglijat aspectul dimensiunii. O sa probez mai intai in magazin.
Stiam de modificarea respectiva, afecteaza cumva fiabilitatea? Am vzt inclusiv ca avea parti de plastic. H-10. Asa sa fie? Si reducerea frecventei e de natura sa scada sau creasca uzura? Repercutare asupra fiabilitatii exista?
Multumesc .


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: hamilton vs tissot
MesajScris: 30 Mai 2017, 12:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Ian 2009, 17:47
Mesaje: 1720
Localitate: Bucuresti
H10 nu e inferior 2824.
H10 nu are parti de plastic, in schimb Powermatic 80 are. De aici si diferenta de rubine, H10 are 25 (la fel ca 2824) iar Powermatic are 23 (furca esapament plastic)

H-10, H-30 and H-40, a trio of new Hamilton movements developed with ETA , boasts a typical power reserve of 80 hours.
The following elements have been modified:

- The entire kinematic chain has been refined, from the barrel to the escapement
- The escapement regulator has been suppressed, facilitating optimal reliability and precision
- The main spring has been improved to increase a typical power reserve of 80 hours.
- The mono-block rotor is distinctively skeletonized with an “H” shape and aviation-inspired cut-outs, a signature of individualization.

_________________
Time is on my side!
Born an original, don`t die a copy!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: hamilton vs tissot
MesajScris: 30 Mai 2017, 12:59 
Neconectat

Membru din: 29 Mai 2017, 09:52
Mesaje: 3
Ok, multumesc mult de explucatii. Aveam in vedere si certina sau tissot cu powermatic 80. O sa le exclud acum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România