Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:23

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 19 Ian 2018, 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2016, 14:22
Mesaje: 58
Localitate: Bucuresti
Tibaldi scrie:
De Longines HydroConquest ce parere aveti?

Imagine
Eu am o parere foarte buna.In primul rand se incadreaza bine la una dintre cerintele tale:sa fie un brand cunoscut.La acest capitol clar nu o sa dai gres.Dar e tot cu Eta.


Acesta cred ca ramane pana acum cea mai buna optiune. Foarte frumos este. Sa-l porti sanatos!

Clipper scrie:
Daca acesta e un criteriu important, atunci in mod cert ai nevoie de un Rolex 8)

Clar ar fi favorabil, dar cum zice si dbonddental cred ca as merge pe un Submariner sau GMT Master II, insa acestea sunt cam la x5 bugetul meu.

Eterna Kontiki sunt excelente dar modelele care ma atrag cel mai mult sunt peste 2.000 de euro.
As mai putea sa strang bani dar pasiunea pentru ceasuri cu siguranta o s-o am intotdeauna iar la urmatoarea etapa financiara pe care o s-o ating o sa-mi cumpar si un Rolex sau Omega.
Deocamdata o sa ma axez spre ceva cu bugetul stabilit.
Va multumesc pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 19 Ian 2018, 20:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Alex Ionascu scrie:
cataradoi scrie:
Daca-ti plac diverele, te poti uita la Eterna Kontiki.

Imagine


Nu-i tocmai pe placul meu modelul asta, dar acesta ma da pe spate
https://www.astorbond.com/product/brand ... -388-17233

Multumesc frumos pentru sugestie. O sa ma uit peste toata colectia Kontiki si sa caut sa vad si care sunt printre cele mai accesibile ca pret.


Din pacate noile colectii KonTiki sunt foarte slab realizate si mult prea scumpe. Respira in ceafa Tag, ca sa zic asa :|
Pacat de acest nume enorm in orologerie si.....rusine pentru noii sai propietari....chinezi :evil: Nu recomand.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 19 Ian 2018, 23:42 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Nu stiu cum sunt editiile mai noi; acesta parca a aparut inainte de preluarea de catre chinezi. Sau oarecum concomitent.
Ceasul isi face din plin pretul de 1.000 de dolari si nu este cu nimic mai prejos in comparatie cu Longines-ul de mai sus. Dimpotriva. Asta daca treci peste faptul ca Longines are ETA 2824-2, iar Eterna foloseste Sellita. Ceea ce este oarecum sinistru ca fondatorul ETA sa aiba mecanisme de la concurenta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 22 Ian 2018, 18:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2016, 14:22
Mesaje: 58
Localitate: Bucuresti
Tocmai ce mi-a furat ochii si un Tissot Seastar. https://www.jomashop.com/tissot-mens-wa ... 05700.html
Ce parere aveti despre el? Si despre Tissot ca brand, mai ales comparat cu Longines.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 25 Ian 2018, 17:22 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Tissot este sub Longines.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 27 Ian 2018, 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2016, 14:22
Mesaje: 58
Localitate: Bucuresti
Claudiu scrie:
Tissot este sub Longines.

Multumesc de raspuns. Am incredere in cuvantul dumneavoastra asa ca voi lasa ideea de Tissot deoparte.
Ceasul o sa-l achiziotionez probabil pana in Aprilie cand va fi si ziua mea.
Pana atunci o sa ma mai orientez.
Intre timp daca mai aveti idei de divere de branduri de lux sau stiti pe cineva care are un astfel de ceas de vanzare o sa va rog sa lasati un mesaj aici, sau sa ma contactati in privat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 28 Ian 2018, 12:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Alex Ionascu scrie:
Claudiu scrie:
Tissot este sub Longines.

Multumesc de raspuns. Am incredere in cuvantul dumneavoastra asa ca voi lasa ideea de Tissot deoparte.
Ceasul o sa-l achiziotionez probabil pana in Aprilie cand va fi si ziua mea.
Pana atunci o sa ma mai orientez.
Intre timp daca mai aveti idei de divere de branduri de lux sau stiti pe cineva care are un astfel de ceas de vanzare o sa va rog sa lasati un mesaj aici, sau sa ma contactati in privat.


Evident Tissot este sub Longines! Nu as renunta insa asa usor la "Seastar 1000" care e un ceas foaaarte reusit si - la un pret
AD outlet de aproximativ 500 Euro - e poate cea mai buna oferta a momentului. Cateva argumente (modelele de dupa 2014):

Bezel ceramic,
Noul mecanism C07.111,
Valva de heliu,
Un WR la care altii doar viseaza,
Finisaje foarte bune,
Un oarecare potential de a deveni colectibil.....

Sigur, toate astea nu exclud Longines din ecuatie si numai tu poti hotara daca numele e mai important decat
raportul calitate/pret. Si un review interesant:
https://www.ablogtowatch.com/tissot-sea ... tch-hands/

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare Ceas
MesajScris: 29 Ian 2018, 16:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Iun 2016, 14:22
Mesaje: 58
Localitate: Bucuresti
valentin1234 scrie:
Alex Ionascu scrie:
Claudiu scrie:
Tissot este sub Longines.

Multumesc de raspuns. Am incredere in cuvantul dumneavoastra asa ca voi lasa ideea de Tissot deoparte.
Ceasul o sa-l achiziotionez probabil pana in Aprilie cand va fi si ziua mea.
Pana atunci o sa ma mai orientez.
Intre timp daca mai aveti idei de divere de branduri de lux sau stiti pe cineva care are un astfel de ceas de vanzare o sa va rog sa lasati un mesaj aici, sau sa ma contactati in privat.


Evident Tissot este sub Longines! Nu as renunta insa asa usor la "Seastar 1000" care e un ceas foaaarte reusit si - la un pret
AD outlet de aproximativ 500 Euro - e poate cea mai buna oferta a momentului. Cateva argumente (modelele de dupa 2014):

Bezel ceramic,
Noul mecanism C07.111,
Valva de heliu,
Un WR la care altii doar viseaza,
Finisaje foarte bune,
Un oarecare potential de a deveni colectibil.....

Sigur, toate astea nu exclud Longines din ecuatie si numai tu poti hotara daca numele e mai important decat
raportul calitate/pret. Si un review interesant:
https://www.ablogtowatch.com/tissot-sea ... tch-hands/

Spor!


Multumesc frumos pentru indrumare. Nu m-am putut abtine si mi-am luat un Tissot T0664171104700. O sa-i fac niste poze cand ajunge peste cateva saptamani.

Dar ceasul pe care vreau sa-l iau in bugetul de 4000 de lei va fi separat. Cumparand deja Tissot-ul s-ar putea doar sa aman putin cumpararea celuilalt. (cat sa nu-mi faca nevasta capul patrat :roll: :lol: )

Am gasit si un clasament al brandurilor care fac parte din Swatch Grup, clasament facut de ei insusi.
http://www.swatchgroup.com/brands_and_c ... nd_jewelry
Las clasamentul si raspuns.
Prestige and Luxury Range: Breguet, Harry Winston, Blancpain, Glashütte Original, Jaquet Droz, Léon Hatot, Omega.
High Range: Longines, Rado, Union Glashütte.
Middle Range: Tissot, Balmain, Certina, Mido, Hamilton; Calvin Klein watches + jewelry.
Basic Range: Swatch, Flik Flak.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România