Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 05:01

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Achizitie noua !
MesajScris: 01 Feb 2018, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
Va salut cu respect stimati colegi!Sunt nou pe acest forum, iar daca am incalcat vreo regula de postare sau am gresit sectiunea .... imi cer scuze ! Rog un moderator sa imi mute thread-ul exact unde trebuie !In alta ordine de idei, sunt ca si voi un impatimit al ceasurilor si as vrea sa va cer parerea pentru viitoarea mea achizitie !Detin momentan 2 ceasuri quartz mai de "Doamne ajuta" de care sunt foarte multumit, si nu mi-au facut nici o problema !( Un Casio cu cadran negru (stil clasic elegant), ce il port cu o curea din piele maro, si un Fossil CH2882 Chronograph, despre al carui mecanism nu stiu nimic .... de mers, merge foarte bine si are un wr de 10atm !Ca si "evolutie" evidenta, mi-as dori un ceas mecanic (automatic), si nu neaparat pentru precizie, cat pentru fascinatia pe care o are un mecanism (mecanic) !Acum ..... desi pe Fossil am dat vreo 110 euro (deoarece l-am cumparat de nou), pe cel mecanic as vrea sa ma limitez undeva la 150-200 euro(maxim) si as vrea sa il cumpar tot nou !Momentan din tot ce am studiat si am vazut, in afara de Seiko 5 sau unele modele de la Orient, nu gasesti altceva in acesti bani !

Intrebarile mele : 1. Care dintre modele sa fie ?( as vrea un ceas cu diametrul carcasei peste 39mm dar nu mai mare de 42mm, dar cu mecanismul mai bun ca si precizie/rezistenta in timp) !
2.Tinand cont ca am fost multumit de cele quartz pana acum .... la acesti bani se merita tot un quartz ( ceva mai bun)sau sa trec macar odata in viata si pe unul automatic ?
3. Exista ceva mai ok (rusesc sau german) in acesti bani (automatice), ce pot fi cumparate de noi de la noi din tara, deoarece sunt deschis si la alte "oferte" de la alti producatori !?

Astept sugestiile si parerile voastre ! Multumesc ! :)

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 10:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
Chiar nimeni cu in raspuns ? :(

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 10:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
De Seiko si Orient, eventual Citizen.....ai pomenit deja.
Arunca un ochi si aici, poate-ti place ceva. E simplu sa comanzi, sunt foarte seriosi,
ofera garantie reala. Comanda ajunge in aproximativ 30 de zile:

https://meranom.com/en/

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 13:04 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Sub 200 de euro există opțiuni bune, de ceasuri noi, cu safir, și calibru automatic elvețian, ETA sau Sellita. Iată un exemplu:

https://www.bbcollection.ro/ceas-claude ... 39895.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
valentin1234 : https://meranom.com/en/index.php?route= ... ct_id=1670 Acesta de exemplu imi place tare mult !Acum .... eu nu prea ma pricep la astea mecanice( automatice), dar din ce vad are wr de 200 metrii, rezista in jur de 10 ani fara servisare si arata ok (gusturile nu se discuta) .... !Oare este ceva de capul acestui mechanism de provenienta ruseasca ? Aveti idee ?Nu prea stiu multe despre mecanismele rusesti ...

ps:Eu acest ceas daca l-as comanda as vrea sa il port si cu, curea de piele si din ce vad se poate pune curea de 200 mm la telescop ! Multumesc !

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 13:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
YURI scrie:
valentin1234 : https://meranom.com/en/index.php?route= ... ct_id=1670 Acesta de exemplu imi place tare mult !Acum .... eu nu prea ma pricep la astea mecanice( automatice), dar din ce vad are wr de 200 metrii, rezista in jur de 10 ani fara servisare si arata ok (gusturile nu se discuta) .... !Oare este ceva de capul acestui mechanism de provenienta ruseasca ? Aveti idee ?Nu prea stiu multe despre mecanismele rusesti ...

ps:Eu acest ceas daca l-as comanda as vrea sa il port si cu, curea de piele si din ce vad se poate pune curea de 200 mm la telescop ! Multumesc !


Da, e ok mecanismul. Chiar bun, as spune. Ceasul se poate purta cu orice fel de curea/bratara de 20mm.

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2018, 19:37
Mesaje: 19
valentin1234: Esti in om deosebit ! Ceasul imi place mult de tot !Diseara cand ajung aseara de la munca, imi fac cont pe site si dau comanda !In primul rand imi pare in ceas foarte solid ce va tine mult si bine ...si este ceva mai "exclusivist" .... in sensul ca nu prea se gasesc pe la noi asemenea modele ! Imi place ca are si wr mare / coronita (arata mai "sport" asa), si in acelasi timp este si elegant daca o sa ii pun curea de piele !Nu mai spunem de pret ..... nu este deloc piperat pentru ce ofera ! :D Multumesc pentru indrumare !O sa mai revin cu detalii dupa ce I'm fac cont si dau comanda ! Multumesc mult! Stima !

_________________
" Învaţă regulile ca un profesionist, ca să le încalci ca un artist ! " - Pablo Picasso


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 02 Feb 2018, 13:45 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Cu placere!
La posta in Romania s-ar putea sa-ti mai ceara un 30 - 50 de lei taxe.....
Depinde de dispozitia de moment a lucratorului.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 19 Feb 2018, 22:44 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2010, 16:44
Mesaje: 55
Buna seara. Ati mai comandat ceasul?
Daca da, puteti sa imi spuneti parerea dvoasta despre model?
Multumesc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Achizitie noua !
MesajScris: 09 Apr 2018, 10:53 
Neconectat

Membru din: 09 Apr 2018, 10:29
Mesaje: 7
Localitate: targoviste
V a salut, si multumesc lui claudiu pentru ajutorul acordat pentru a mi putea creea acest cont ( nu reuseam sa imi creez cont si i am trimis un mail cu problema mea si s a rezolvat ). In primul rand daca gresesc cu ceva postari sau alte cele , sunt novice in ale forumurilor( acesta fiind primul meu cont pe un forum ) si daca gresesc v a rog s a mi atrageti atentia si a ma invata unde si ce am gresit. Pentru inceput as dori sa intreb daca pot posta si eu '' colectia'' mea de ceasuri cu pozele aferente . Nu am postat acum din cauza ca nu stiu reguli si nu doresc sa fac o boacana din prima. Daca reusesc sa intru din nou si sa vad raspunsul cred ca v a voi '' incanta '' cu ale mele ceasuri. O zi placuta.



PS: adrian, 31 ani, targoviste dambovita


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România