Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 20:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 29 Iul 2018, 16:45 
Neconectat

Membru din: 20 Mai 2012, 15:44
Mesaje: 31
Salut!

Deoarece doresc si eu sa achizitionez niste ceasuri de acolo, vreau sa stiu daca acel site e 100% de incredere? (www.bb-shop.ro)
Un prieten si-a comandat acum cateva saptamani un Seiko de acolo dar nu a primit nici o carte tehnica a produsului sau o garantie data de producator, ci doar cea oferita de retailer.
Ce parere aveti?

Mersi!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Iul 2018, 17:27 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mai 2006, 17:58
Mesaje: 1989
Uneori calitatea serviciilor BB Shop e indoielnica. Am primit si eu ceas fara nici un fel de documentatie tehnica sau certificat de garantie, dar falsuri nu vand. BB Shop e importator oficial pentru multe branduri japoneze si elvetiene.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Aug 2018, 21:26 
Neconectat

Membru din: 05 Aug 2018, 21:20
Mesaje: 1
Am probat la bb unirii un victorinox diver la reducere si incgizatoarea brățării era foarte slabă, nu funcționa corect. Sunt loturi cu probleme.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 29 Aug 2018, 11:08 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2018, 15:36
Mesaje: 2
Cei de la BB Shop au contracte cu multe firme si ei chiar aduc ceasuri 100% originale. Eu personal am auzit mai multe povesti, cum ca sunt anumiti angajati care schimba ceasurile originale cu falsuri, dar pot sa fie doar vorbe. Oricum un ceas original se recunoaste destul de usor si poti sa te duci sa verifici daca nu esti sigur.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2018, 00:52 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
Azi a ajuns la mine, ceasul cumparat de black friday, oare este nou sau folosit?!
https://i.imgur.com/EgdT2Dh.jpg

https://i.imgur.com/3o7BNXm.jpg

Dupa cum se vede in poza, hartia lipita pe spatele ceasului nu stiu ce este!!! Ceasul nu a venit protejat de nici un nailon!Carte de utilizare nu are. Era sa uit, cutia asta mare mai are o invelitoare neagra si inca una alba! E normal asa ceva din partea unui dealer national?! Nu am cumparat multe ceasuri noi , dar pe care le-am cumparat,cutiile erau sigilate in nailon ,la fel si ceasul cu batara sau curea.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Noi 2018, 01:41 
Neconectat

Membru din: 08 Feb 2016, 16:50
Mesaje: 291
Localitate: Bucuresti/Turnu Magurele
@papai, s-a mai discutat subiectul pe forum. De obicei cei de la B&B fac reducere la stocurile vechi sau la ceasurile care au fost expuse in vitrina, de multe ori nu trimit in ambalajul original. Ceasurile sunt originale si probabil nu au probleme, dar cam astea sunt motivele pentru care sunt la reducere. In rest banuiesc ca a fost ambalat corespunzator. Pe spate este probabil stickerul lipit de producator, care de la stat in vitrina pe suport s-a sters sau a incercat vreun vanzator sa-l dezlipeasca.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Dec 2019, 09:47 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2018, 14:29
Mesaje: 15
Recent am cumparat un ceas cadou de craciun pentru sotie de la BB Shop, inca nu am cumparat de la ei dar din pacate ei sunt importatori oficial la foarte multe branduri. Deci a venit BF, modelul a fost ales cu mult inainte un Edox quart micut de 25mm pe care am urmarit de cateva luni pretul fiind redus cu 50% de o perioada, iar la BF a ajuns redus cu 60%, deci am comandat repede, coletul a ajuns in cateva zile si cand am deschis coletul m-a apucat supararea: ceasul nu era un exemplar sigilat, nu avea nailon pe fata si verso, lipsa carte de utilizare, card de garantie necompletat si nestampilat :cry:
De trimis nu am trimis inapoi pt ca am gasit greu acest model (au disparut ceasurile de dama cu dimensiuni reduse, sub 30mm) si doream un ceas mai de calitate nu ceva ieftin de gen Q&Q, dar am ramas cu gustul amar si cu concluzia ca inca suntem departe de tarile civilizate!
Acum am citit parerile altora si sunt de acord cu ei, este inacceptabil ca un dealer oficial sa vanda produse expuse fara sa specifice ca ele au fost expuse! Am de gand sa cumpar un ceas Longines Hydroconquest, din pacate BB fiind dealerul oficial o sa iau de afara, pe mine m-au pierdut ca client.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Dec 2019, 14:44 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Da-le un telefon si-ti vor trimite card completat si manual de utilizare acasa sau la un magazin ales de tine 8)
Toata lumea sa stii ca mai trimite ceasuri fara sigilii, care oricum sunt niste folii de plastic lipite cu scuipat........

Iti recomand ca data viitoare sa cumperi dintr-o "tara civilizata".....cu 60% discount si sa nu uiti sa ne pui poze :roll:
Lasa-i dreaku pe prostii de Romani.....nu vezi ce zice Brancusi insusi?

Sper ca ti-a fost de ajutor.....postarea.....
Hai PA!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Dec 2019, 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
In orice colt al lumii reducerea de 50-60% e facuta pentru lichidarea stocului, ocazie cu care cel mai probabil ceasul a fost si expus si pe site si fizic in vreun magazin, deoarece cea mai buna marfa e cea pe care reusesti eventual sa o si vinzi.

Opinii proaste citesti doar de la oamenii nemultumiti. La cea mai recenta interactiune a mea cu B&B, o doamna de la Kultho a refuzat sa discute despre bani/costuri ai unei operatiuni de ajustare a bratarii la un Longines pana nu a stabilit ca eu aveam cardul ceasului si fusese cumparat din reteaua oficiala "de afara dintr-o tara civilizata", desi eu ma dusesem in magazin doar cu ceasul in mana. M-am intors la masina, am luat cardul si mi-au rezolvat gratuit problema, multumindu-mi pentru incredere.

Daca nu dadeam peste acest mesaj cu revolta de a primi un ceas -60% fara nailoane nici nu cred ca as fi scris despre acest aspect.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Dec 2019, 22:33 
Neconectat

Membru din: 15 Dec 2018, 14:29
Mesaje: 15
Probabil sunt eu prea exigent si doresc sa cumpar un produs nou cu reducere. Oricum ceasul respectiv nu este o cadopera elvetiana, probabil sunt prea pretentios sa bata secundarul exact pe index si nu vizibil mai in fata.
Poate nu cumperi cu 60% reducere dintr-o "tara civilizata" din cauza ca au bunul simt si nu umfla preturile inainte de a face reducere de BF, la un magazin "corect" este specificat ca produsul a fost expus sau este trimis inapoi de consumator cea ce BB a uitat sa specifice.
Sau faptul ca ai cumparat ceva la reducere automat inseamna ca nu trebuie sa aiba respect fata de cumparator? In cazul in care cumparam ceasul respectiv fara reducere ei nu trimiteau tot acelasi ceas expus?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Dec 2019, 00:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
jlaudio scrie:
Probabil sunt eu prea exigent si doresc sa cumpar un produs nou cu reducere. Oricum ceasul respectiv nu este o cadopera elvetiana, probabil sunt prea pretentios sa bata secundarul exact pe index si nu vizibil mai in fata.
Poate nu cumperi cu 60% reducere dintr-o "tara civilizata" din cauza ca au bunul simt si nu umfla preturile inainte de a face reducere de BF, la un magazin "corect" este specificat ca produsul a fost expus sau este trimis inapoi de consumator cea ce BB a uitat sa specifice.
Sau faptul ca ai cumparat ceva la reducere automat inseamna ca nu trebuie sa aiba respect fata de cumparator? In cazul in care cumparam ceasul respectiv fara reducere ei nu trimiteau tot acelasi ceas expus?

Respect pentru acest comentariu!

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Dec 2019, 12:22 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Subscriu!

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Dec 2019, 18:17 
Neconectat

Membru din: 04 Oct 2019, 14:16
Mesaje: 17
Localitate: BUCURESTI
Bine punctat!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Ian 2020, 20:31 
Neconectat

Membru din: 17 Ian 2020, 18:51
Mesaje: 10
NickB scrie:
Salut!

Deoarece doresc si eu sa achizitionez niste ceasuri de acolo, vreau sa stiu daca acel site e 100% de incredere? (http://www.bb-shop.ro)
Un prieten si-a comandat acum cateva saptamani un Seiko de acolo dar nu a primit nici o carte tehnica a produsului sau o garantie data de producator, ci doar cea oferita de retailer.
Ce parere aveti?

Mersi!


Daca și la bbshop se vând fake-uri, atunci ne lăsăm de ceasuri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Ian 2020, 13:45 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
Seamaster scrie:
NickB scrie:
Salut!

Deoarece doresc si eu sa achizitionez niste ceasuri de acolo, vreau sa stiu daca acel site e 100% de incredere? (http://www.bb-shop.ro)
Un prieten si-a comandat acum cateva saptamani un Seiko de acolo dar nu a primit nici o carte tehnica a produsului sau o garantie data de producator, ci doar cea oferita de retailer.
Ce parere aveti?

Mersi!


Daca și la bbshop se vând fake-uri, atunci ne lăsăm de ceasuri.


Nu,nu vand fake-uri.
Ca au scapari la alte capitole,da,dar nu vand fake-uri.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România