Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 09:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Oct 2018, 20:21 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Ce recomandati dintre automaticele TAG Heuer Aquaracer si Longines HydroConquest ca mecanism, fiabilitate, etc ? Ca design ambele arata superb.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Oct 2018, 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008, 14:21
Mesaje: 3019
Localitate: Pitesti
Oricand Longines! Pe albastru e demential.

_________________
Nici un om nu este liber, dacă nu este propriul său stăpân


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Oct 2018, 20:54 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Culoarea asta
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Oct 2018, 21:12 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Longines, clar!
Tot mai multa lume vorbeste ca Tag Heuer sunt supraevaluate si nu ofera pretul cerut


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Oct 2018, 22:32 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
Niciunul! :lol:

https://www.chrono24.ro/glycine/combat- ... 652024.htm

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 07:52 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
borsy scrie:


Parerile vor fi impartite mereu.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 08:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Niciunul! :cry: Butucanoase, inestetice, incomode, supraevaluate, deci la o eventuala revanzare se pierde enorm, produse de marketing, bani aruncati pe geam doar de dragul marcilor...dar gusturile si dorintele nu se discuta. Fiecare alege sa cheltuiasca asa cum crede...si sa observe abia dupa aceea ca nimeni nu remarca ce ceas poarta la mana! :lol:
Ca fiabilitate, strict doar pentru mecanismul ETA2892, in fine, evident Longines.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 10:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Scriu rar aici pe forum dar asemenea "sfat" nu se poate să rămână ca și bun...incredibil. Din ce postură dai tu asemenea sfat? Câte longines sau Tag Heuer ai avut ca să emiți asemenea păreri? le-ai pus vreoadă unul lângă altul ca să le compari? Dacă ai facut acest lucru, de ce nu ai făcut un articol și să ne âmpărtășești și nouă concluziile?

Emil68 scrie:
Niciunul! :cry: Butucanoase, inestetice, incomode, supraevaluate,

Ce e inestetic la ele? De unde știi că sunt incomode sau supraevaluate? Ca să spui că sunt supraevaluate bănuiesc că ai făcut un studiu de piață, o comparație cu costurile de producție/promovare a acestor mărci cu altele care au produse asemănătoare dar la prețuri mai mici. Ar fi interesant să ne spui și nouă ce alte ceasuri sunt/nu sunt supraevaluate, nu de alta dar să ne ferim de asemenea ceasuri :roll:


Emil68 scrie:
deci la o eventuala revanzare se pierde enorm, produse de marketing, bani aruncati pe geam doar de dragul marcilor

De unde știi câți bani va plăti omul pe ele? Poate i se oferă posibilitatea de a primi cadou unul din cele 2 modele... Și dacă de luăm după ”logica” ta nimeni nu ar mai cumpăra ceasuri....

Emil68 scrie:
si sa observe abia dupa aceea ca nimeni nu remarca ce ceas poarta la mana! :lol:

Tu porți ceas ca să vadă alții sau că iți place? Dacă porți ca să vadă alții bănuiesc că nu porți nicioadată haine cu mânecă lungă :roll:

Văd că ai lăudat rolexul colegului Mircea, ăla nu e supraevaluat, nu e marketing la Rolex? :?: :!:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 11:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
1. Am detinut ambele marci. Tag-ul, dupa doua saptamani de la achizitie, cu abatere constanta 20sec/zi a fost returnat in service unde a stat la reglat doua saptamani, pe bon scria 4,5sec/zi la iesire din service, in realitate avea vreo 10...deci SW e exclus din viitoarele mele achizitii si nu recomand nici altora.
2. Ambele ceasuri vandute cu greu si mult sub pretul de achizitie.
3. Daca omul va primi unul din ele, am recomandat in final Longines.
4. Eu port ceas pentru ca imi place, nu ca sa vada altii din jur, ci strict pentru satisfactia mea personala. Si port haine ca orice om normal, si nici macar cu manecile suflecate daca sunt lungi :lol:
Rolex-ul colegului Mircea este dintr-o generatie mai veche, nu actual, si nu am vazut reclame strict la acest model, sincer. Iar mecanismul este si certificat COSC.
Si ca sa inchei explicatia, omul a cerut pareri rezultate din experiente, iar aceasta e strict parerea mea. Am precizat ca gusturile fiecaruia si cumparaturile (la impuls sau nu, cu documentare sau nu) ii privesc pe fiecare.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 11:59 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
1. Este lipsit de sens sa reduci un mecanism - SW sau ETA, 2824 sau 2892 - la o experienta a ta individuala. Cel mai precis ceas pe care il am este un JeanRichard, cumparat la mana a doua, cu ETA 2824 cu modul DD, neservisat de peste 10 ani, a carui acuratete este mai mica de 1 secunda/zi.
Stii care este cel mai imprecis? Omega Planet Ocean GMT 43,5 mm cu Caliber 8605 Chronometer Movement, care merge cu +5 secunde/zi.
Iti dai seama cat hate as lua daca as recomanda un 2824 vechi, neservisat si cu modul DD inaintea unui mecanism in-house facut de Omega, cu silicon hairspring, double barrel si ce-o mai avea in el??

2. Tag Heur si Longines sunt ceasuri vandute cu greu si mult sub pretul de achizitie? In primul rand, este valabil numai daca vorbim de preturi de retailer autorizat. In secundar, aceasta depreciere este caracteristica TUTUROR ceasurilor din plaja 1000-2000 de euro. Daca stii unul care isi tine mai bine valoarea, impartaseste-ne si noua te rugam. Crezi ca Baume-Mercier, Breitling, Frederique Constant, Maurice Lacroix o duc mai bine?

3.Sfaturile ar trebui sa reflecte perspectiva cumparatorului, nu a ta. Tu si noi suntem intr-o alta etapa a colectionatului de ceasuri.
Iti dai seama ca nu ai argumente sa-l convingi pe initiatorul topicului sa cumpere un Ebel cu mecanism de GP, eventual si de 35 de mm, ca sa nu fie butucanos? Desi Achraf ar putea umple 5 pagini de ce Ebel > Tag Heuer/Longines.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 12:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Foarte bine, ma bucur ca numai eu am avut probleme cu SW, sper sa nu mai aiba nimeni pe viitor si sa se ridice la nivelul unui ETA servisat si reglat.
La fel, ma bucur ca suntem in etape diferite de colectionare si am ce invata de la voi, mai ales cand explicatia este argumentata de cunoscatori.
Dar consider ca trebuie sa arat si partile negative constatate de mine personal la unele achizitii, nu sa le ascund, inclusiv partea financiara referitoare la achizitia unui ceas din magazin. Si iti dau dreptate in privinta zonei de pret de 1000-2000€.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 13:07 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
M-am exprimat eu gresit probabil :lol: "Tu si noi (cei de pe forum) suntem in alta etapa" in raport cu initiatorul topicului.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 14:38 
Neconectat

Membru din: 23 Apr 2017, 21:24
Mesaje: 302
Imagine

detin longines ul diver din poza...41 mm pe negru
ce pot sa spun despre el ... un ceas destul de greu cu bratara metalica... dificil de purtat la birou... bun vara la tinuta lejera si la promenada
are o abatere de cca 10-15 sec /24 h
este un ceas ok per ansamblu... dar totul se rezuma la gustul fiecaruia nu-i asa ?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 15:34 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu nu as lua nou niciunul.defapt nu as lua nou nimic din plaja 1000-2000 euro.
As merge pe sh.
Strict intre longines si tag as alege longines.dar nu modelul asta.ia vezi iti place legend diver?sau alt model din seria heritage. Recunosc ca sunt subiectiv.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Oct 2018, 20:34 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Asa imi iau quartz ca e mai precis. Daca mai toatr automaticele au delay.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România