Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 04:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 23 Dec 2018, 16:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008, 07:31
Mesaje: 740
Localitate: TARGOVISTE
Asistăm la un nou asalt din partea Smartwatch-urilor asupra segmentului mecanice/ automatice!?
Păreri Pro-Contra!?
Am achiziționat personal un Smartwatch...și recunosc că este destul de captivant...poate chiar prea captivant până la saturație!

_________________
ROMANIA Traieste prin Noi, cei care locuiesc aceaste meleaguri de milenii!
http://www.youtube.com/watch?v=zLulTv-mk9A
Suport ceasuri: http://www.youtube.com/watch?v=FyHqL2vJcVc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Dec 2018, 17:23 
Neconectat

Membru din: 25 Feb 2016, 14:12
Mesaje: 368
Poate sunt subiectiv, deoarece iubesc orice lucru care e clasic. Dar incerc sa o spun cat mai obiectiv :D
In opinia mea, nimic nu se compara cu ceva clasic, un lucru care are o anumita varsta si poveste in spate. Eu ma simt mult mai bine, sa port un ceas mecanic/automatic vintage, decat o tehnologie din ziua de azi. Un lucru clasic ce il port la mana, parca imi da o stare de mandrie, datorita a ceea ce inseamna acel lucru (ceas, in cazul de fata) :)

Asta o zic ca persoana ce are 22 de ani, si multe alte ceasuri in fata :)) Insa clasicul pentru mine, inseamna un mod de viata.. ma rastrang la tehnologie, la doar ceea ce este neceasar.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Dec 2018, 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Sep 2008, 07:31
Mesaje: 740
Localitate: TARGOVISTE
Același scenariu s-a întâmplat și în anii 70'!
Și eu...că mai toți membrii acestui forum, sunt un împătimit al ceasurilor clasice automatice/mecanice!
Totuși nu am rezistat tentației...și am achiziționat și un ceas Hi-tech...ceasul cu o mie de fete!
Samsung Grade S3 Frontier:

https://www.samsung.com/ro/wearables/gear-s3-frontier/

_________________
ROMANIA Traieste prin Noi, cei care locuiesc aceaste meleaguri de milenii!
http://www.youtube.com/watch?v=zLulTv-mk9A
Suport ceasuri: http://www.youtube.com/watch?v=FyHqL2vJcVc


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Dec 2018, 21:47 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Probabil ca in timp se vor repozitiona pe piata ceasurile mecanice,cat si producatorii.
Da,seamana cu "revolutia quartz"...vom vedea pe viitor ce se intampla.

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2018, 12:42 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Nu mi-as face prea multe griji legat de viitorul ceasurilor mecanice.

In anii 80, cand marii producatori au dorit promovarea mecanismelor "electrice", toata lumea iubea......quartz-ul.
Apoi au observat ca bateria nu prea aduce venit post-garantie si au inceput sa promoveze - la inceputul anilor 2000....
mecanismele mecanice - ceasurile sunt mai scumpe iar costurile de intretinere mult mai mari..... 8)

Azi, "mecanicele" sunt in sfarsit din nou pe val :) iar "dusmanii" acestora nu sunt nici quartz-urile si nici smart watch-urile
ci lacomia nemasurata a producatorilor care stabilesc trendul - SG in Elvetia si Seiko in Japonia.
E suficient sa observati evolutia preturilor in ultimii 2 ani ca sa intelegeti despre ce vorbesc......
Sau campania SG de a scoate ceasornicarii independenti de pe piata......

Ramane de vazut cum vor reactiona cumparatorii.....desi nu imi fac mari iluzii....consumerismul e deja mult prea inradacinat
ca mod de viata.....

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2018, 18:32 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2018, 00:06
Mesaje: 16
Localitate: Bucuresti
Cred ca este destula tehnologie in 'noile' telefoane smartphone existente deja pe piata si pe care cu totii le purtam in buzunar si in mana zi de zi. Eu raman la parerea ca nimic nu poate inlocui ideologia ceasului clasic, chiar daca este smart si are cu mult mai multe functii. Acum serios, la ce ne gandim fiecare cand auzim cuvantul ceas? La un exhibition case prin care poti vedea superbul mecanism si placerea de a descoperi cum functioneaza si cat de precis este, sau la o piese de tehnologie care este deja existenta pe piata in diferite letefoane de ani de zile si care nu a mai venit cuc eva inovativ de ceva vreme,chiar si cu noile i watch de la apple.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2018, 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Asalt asupra ceasurilor automatice vintage, da. Asupra celor noi dotate cu sellita ( cu “s” mic, ca nu merita majuscula..) si alte mecanisme “inovatoare”, nu prea as crede!
In schimb va exista mereu varianta eterna de buget :wink: , a carei productie nu a incetat niciodata, produsul “tractor” precum painea in supermarket-uri:

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Dec 2018, 19:36 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 22:32
Mesaje: 1855
Localitate: Tulcea
Sincer,nu as fi asa transant cand vine vorba de Sellita,sa ne gandim la faptul ca producatori cu greutate folosesc acest mecanism. Acum,intre un SW-200 si un Powermatic 80,l-as alege pe primul. Cum SG inlocuieste 2824-2 cu P-80 in clasa low entry si medie,vad o "cariera" frumoasa pentru SW.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Ian 2019, 21:57 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2018, 09:21
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Întru si eu in aceasta discutie poate tardiv de tarziu, dar am simtit nevoia sa zic si eu ceva.
Smartwatch smartphone...
Spuneti si voi cat din capacitatea acestor gadgeturi este folosita efectiv pentru acea functie, zica-se chiar din denumirea lor, de telefon in cazul smartphone-urilor, de ceas adica indicarea orei, pentru smartwatch-uri. Nu putem compara un smartwatch cu un ceas. Cu atât mai mult cu unul mecanic. Sunt doua lucruri diferite.
Si ca o gluma, in completare, luati-o cum vreti : eu mai am pe la tara, recunosc, radio cu ceas (apropo, chiar e folositor). De ce nu i-o fi spus ceas cu radio... ??!!!
Pot sa se dea asalturi la ceasurile mecanice cu toate armele microtehnologiei, ele vor ramane tot acolo unde sunt.
Ce este mai fascinant sa vezi niste rotite miscandu-se in ritmul lor precis care țin ora exacta mai ceva ca impulsurile electrice din mini si microcircuite.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 18 Ian 2019, 16:33 
Neconectat

Membru din: 17 Noi 2018, 00:28
Mesaje: 107
Localitate: Bucuresti
IN opinia mea una-i una…alta-i alta! NU se amesteca. Sunt multe produse care arata si ora (telefonul, smart ce vreti voi chiar daca are watch in compozitie, un bat in nisip arata si ala ora) . Poate fi o moda, un trend printre tinerii care fac sport, alearga calorii etc si mai stiu si cat e ora, e cool) dara daca la un costum iti pui smartwatch (fie el si mai fancy) ţoparlan scrie pe frunte ( strict opinia mea) altora poate li se pare cool.... Astea merg cred in activitati cu multa miscare daca vrei sa monitorizezi ceva... Deci ceasurile mecanice /automatice , nu dispar dar trendul poate ajuta la decantarea firmelor serioase ...cine e cu traditie si sta pe picioarele sale ca producator nu-si va schimba in veci productia doar pentru o vanzare temporara mai mare... e loc pentru toata lumea


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Ian 2019, 21:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2488
Localitate: Bucuresti
Am avut s eu acum cativa ani un smartwatch (Hauwei P1 parca sau cam asa ceva)...pe care l-am luat deoarece avea geam de safir.

Era misto sa ii tot schimbi designul in fiecare zi: aveam la el fata de Rolex sau de la alte branduri (luate de pe android market) il faceam clasic sau cu cadran sport, ii puneam fata colorata si asortata in functie de haine etc, plus ca avea o gramada de functii odata legat la telefon si facea si cartofi prajiti.


Sfarsitul povestii e simplu: cand mi-am dat seama ca din cauza lui nu mai port mai nimic din colectie, l-am vandut rapid unui prieten si am revenit la ale mele. :mrgreen:

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: George-omega şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România