Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 16 Apr 2024, 09:14

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Polizor pentru polish AJUTOR!
MesajScris: 25 Noi 2018, 14:59 
Neconectat

Membru din: 25 Noi 2018, 14:43
Mesaje: 1
Salutare tuturor, sunt nou pe acest forum si am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unui polizor de banc la polishul la ceasuri

Vreau sa achizitionez un polizor de banc cu biax pentru firma mea. Eu ma ocup de polish si restaurari, momentan il fac cu un dremel pe baterie si cu un polizor de banc cu 2 role mari
Pot sa iau in considerare si un polizor de banc la care sa mai cumpar un brat biax. Idea este sa le am pe ambele legate

Bateria la dremel nu tine mai mult de o ora jumate iar polizorul de banc are numai 130W si e slab. Eu cand fac polish, am volum mare de lucru si am nevoie de un aparat care sa reziste la minim 5-6 ore de lucru continuu. Eu folosesc role mari pentru polish si role micute pentru dremel.

Ce gasesc pe net sunt ''mini polizoare" care nu cred ca sunt cea mai buna investitie. Vreau sa va intreb pe voi, ce folositi pentru asa ceva.

De asemenea vreau sa va intreb de unde va achizitionati rolele, pasta si alte consumabile pentru polish. Eu le-am gasit foarte greu pe mai multe siteuri din Romania si nu sunt toate ce am eu nevoie.

Daca ma ajutati si cu o recomandare a unei cuve cu ultrasunete care sa-mi curete bine ceasurile si curelele va raman dator pe viata. Momentan pierd mult timp ca sa le curat mai ales printre zale.

Bugetul nu conteaza atat timp cat investitia o sa-si scoata banii.

Va multumesc si va doresc o zi cat mai frumoasa!
Daniel


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Polizor pentru polish AJUTOR!
MesajScris: 25 Noi 2018, 18:28 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12141
Localitate: ARAD
https://www.beco-technic.com/geraete-maschinen.html

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Polizor pentru polish AJUTOR!
MesajScris: 24 Feb 2019, 12:11 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
danielworkae scrie:
Salutare tuturor, sunt nou pe acest forum si am nevoie de ajutor pentru achizitionarea unui polizor de banc la polishul la ceasuri

Vreau sa achizitionez un polizor de banc cu biax pentru firma mea. Eu ma ocup de polish si restaurari, momentan il fac cu un dremel pe baterie si cu un polizor de banc cu 2 role mari
Pot sa iau in considerare si un polizor de banc la care sa mai cumpar un brat biax. Idea este sa le am pe ambele legate

Bateria la dremel nu tine mai mult de o ora jumate iar polizorul de banc are numai 130W si e slab. Eu cand fac polish, am volum mare de lucru si am nevoie de un aparat care sa reziste la minim 5-6 ore de lucru continuu. Eu folosesc role mari pentru polish si role micute pentru dremel.

Ce gasesc pe net sunt ''mini polizoare" care nu cred ca sunt cea mai buna investitie. Vreau sa va intreb pe voi, ce folositi pentru asa ceva.

De asemenea vreau sa va intreb de unde va achizitionati rolele, pasta si alte consumabile pentru polish. Eu le-am gasit foarte greu pe mai multe siteuri din Romania si nu sunt toate ce am eu nevoie.

Daca ma ajutati si cu o recomandare a unei cuve cu ultrasunete care sa-mi curete bine ceasurile si curelele va raman dator pe viata. Momentan pierd mult timp ca sa le curat mai ales printre zale.

Bugetul nu conteaza atat timp cat investitia o sa-si scoata banii.

Va multumesc si va doresc o zi cat mai frumoasa!
Daniel


Salut Daniel

Mai jos cateva detalii care pot clarifica atat dointa cat si necesitatile tale

Un polizor care sa tina 5-6 ore in mers continuu nu cred sa gasesti pe piata produselor comerciale - doar sa fie unul industiral facut pentru asa ceva la care sa tina rulmentii si carcasa la temperatura - inerenta datorita principiului de functionare

Daca totusi nu ai nevoie de 5-6 ore recomandare mea - eu fiind folosind des polisher-ul facut din polizor:

Un polizor de putere mare >300W ca sa poti pune discuri de 200mm macar - daca vrei discuri mai mari de 200 si mergi spre 300 exista setup-uri speciale pentru asa ceva sau poti sa-ti construiesti singuri un bufing station
Un buffing station care suporta mai multe discuri in acleasi timp - facut cu niste rulmenti in carcasa si un motor monofazat si ceva curele poate fi inspirat din link-urile acestea :

http://www.homemadetools.net/category/b ... sort=title
https://www.instructables.com/id/Lathe-Buffing-System/

Daca totusi doresti un polizor si gasesti ceva convenabil nu uita ca ai nevoie ca discurile sa fie cat mai departate de polizor astfel incat sa poti manevra cu usurinta si fara pericol produsul pe care vrei sa-l lustruiesti - altminteri exista riscul ca discul sa-l agate si banuiesc ca stii ce face un ceas metalic, mai greutz, agatat de disc - zboara repede si durerors :)

Ca inspiratie genul asta de polizor cu brate laterale :

http://www.frets.com/FretsPages/Luthier ... uffer.html

Pentru un astfel de polizor ai nevoie de un sistem de schimbare rapida a discurilor - un con filetat care se monteaza pe axul polizorului departand atat discul de carcasa cat si autocentrand discul ; ai link de pe amazon aici :

https://www.amazon.co.uk/SE-97716TP-Spi ... B009NYSXW6

Nu in ultimul rand biaxul sau freza de mana, cum vrei sa-i zici eu as pastra-o separat - o scula usoara cu turatie variabila si nu m-as lega de polizor cu ea

Parerea mea

Spor si succes


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Polizor pentru polish AJUTOR!
MesajScris: 24 Feb 2019, 12:13 
Neconectat

Membru din: 07 Feb 2019, 18:05
Mesaje: 75
Ahhh

Si un site de la noi care are multe discuri, paste de polsih, abrazive etc se numeste wewewewabraziveminussculepunctro

Sper sa nu incalc vreo regula a forumului - daca incalc please delete si ma trag singur de urechi

Spor si succes


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România