Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 18 Apr 2024, 21:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 25 Ian 2017, 08:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Stai asa ca ceva nu se leaga in logica ta! Tu zici ca vrei high end si nominalizezi panerai. Ceasurile high end sunt scumpe indiferent de ce mecanism folosesc. Daca ai facut asocierea HE-PAM atunci in mod logic ar fi trecuit sa te astepti la pret mare(indiferent de mecanism).
Mai bine spune ca vrei mofturi cu bani putini, lucru posibil doar in cazuri prevazute in codul civil/penal. :lol:

LE: vad ca a scris si clipper, postarea mea se refera la cataradoi.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 09:46 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Clipper scrie:
Nu are sens nici sa sustii ca vrei sa faci comparatia doar pe Panerai cu Unitas, nu ai cum sa reduci Panerai doar la Panerai cu Unitas, e o dovada clara de rea intentie si chiar si rautate.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 09:52 
Neconectat

Membru din: 03 Iul 2012, 10:03
Mesaje: 924
Eu zic sa dai mail la Panerai sa ii intrebi de ce ceasurile lor sunt asa scumpe.Sunt curios ce raspund


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 09:56 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Clipper scrie:
Nu are sens nici sa sustii ca vrei sa faci comparatia doar pe Panerai cu Unitas, nu ai cum sa reduci Panerai doar la Panerai cu Unitas, e o dovada clara de rea intentie si chiar si rautate.


Rea-intentie si rautate? Fata de cine? Fata de Sly, fata de Panerai? Cred ca a fost un mesaj convergent pe topic ca toate firmele vand mult mai scump decat produc.
Aici ne-am inteles.
Dar cum sa nu reduc discutia la Unitas, daca modelul/modelele la care ma uit sunt exact cu acest mecanism?
Eu m-as fi putut gandi ca putem avea o discutie pe baza de argumente, de genul "Unitas-ul Panerai-ului are marginile polishate, in timp ce Stowa nu. Inscrisul de pe poduri este facut cu o alta technica, rubinele sunt naturale si nu sintetice etc.". Citeste, te rog, primul post si o sa vezi care a fost intrebarea.

cataradoi scrie:
Treptat, a inceput sa creasca interesul pentru Panerai (modelul de baza, cu Unitas in el), insa este infiorator de scump.
Care este explicatia obiectiva/tehnologica a pretului mare? Un Unitas ultra-modificat si prelucrat nu trece de 1.000 de euro. De unde, deci, diferenta pana la 4.000 de euro second-hand?



In schimb, vad ca ca se accentueaza pe latura emotionala, pe care o inteleg, dar o pot accepta numai partial.
Pentru ca da nastere subiectivului: ce este mai tare, scafandru militar sau astronaut pe luna (la misto - figurant in studioul NASA) sau poate primul ceas in spatiu (de fapt cronometru) - Heuer. Cine este mai tare: Sly sau Paul Newman? Si tot asa...

@xxxbanxxx: Nu am spus "high end", ci "higher level" (evident, in raport cu ceea ce am deja FC, JR, Tourby).


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
cataradoi scrie:
Eu m-as fi putut gandi ca putem avea o discutie pe baza de argumente, de genul "Unitas-ul Panerai-ului are marginile polishate, in timp ce Stowa nu. Inscrisul de pe poduri este facut cu o alta technica, rubinele sunt naturale si nu sintetice etc.". Citeste, te rog, primul post si o sa vezi care a fost intrebarea.


Pur si simplu nu exista asa ceva, Panerai a avut modele fara niciun fel de cosmetizare de Unitas. Deci ori inghiti ideea asta si cumperi ori ce sa faci, cui sa te plangi si pe ce motiv? Eu cred ca sigur am postat la vremea respectiva si despre aceasta situatie, daca nu stii subiectul, vezi acest link cu un scandal de acum cativa ani: http://www.network54.com/Forum/353391/m ... ous+PAM318 --> Unitas complet banal pus in editie speciala, vanduta scump.

Ce mai e de zis in acest caz?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 10:23 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Ok, ne-am inteles. Ai sintetizat discutia dupa 4 pagini. Nu exista motive functionale pentru care Panerai cu Unitas sa aiba un pret de 4.000 de euro; explicatiile sunt mai degraba emotionale. Ai banii, il iei si pleci; nu-i ai, te lamentezi pe forum. :lol:


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 10:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Asta am scris de prima data. Crezi ca daca nu cumperi tu Panerai de 4k, ii afectezi pe ei si ii sanctionezi asa?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Ian 2017, 10:37 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Cu greu pot sa inteleg de unde ti-a venit ideea cu sanctionatul.
Dar apropo, stie cineva cat costa Panerai cu Unitas inainte de episodul cu Sly? Aveau acelasi preturi?
Ma uit acum la Omega Railmaster XXL si vad ca este mai ieftin decat PAM 000 cu 1.000 de euro/dolari.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2017, 19:14 
Neconectat

Membru din: 17 Iun 2009, 12:37
Mesaje: 5812
cataradoi scrie:
... discutam (de)...un anume mecanism pe care il gasim, in diverse forme de finisare/modificare, in 150 de alte ceasuri...

De azi in 151. Mai jos Unitas in Alexvintage design :lol: .

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2017, 20:33 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Chiar 152.

Officina "100 euro productions".

Imagineimage hosting 5mb


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Ian 2017, 20:50 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Si modelul "N-am bani de Panerai, dar am inceput sa dau tarcoale", editia cu mecanism elvetian, in grad de OP XXIX.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Ian 2017, 19:29 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
Decat fals mai bine ... . Tot zgomotul pentru nimic, trebuia sa banuim si sa facem legatura dupa ce am vazut " facatura" , imediat dupa , a aparut si topicul acesta care in alt context putea sa fie interesant. Distrus de un fals, puteti sa il numiti "omagiu" ori altceva... . Lipsit complet de originalitate . Pacat. Va doresc si Panerai pe care il doriti chiar daca il huliti. Nu este nevoie de cuvinte in acest sens.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 27 Ian 2017, 19:51 
Neconectat

Membru din: 24 Dec 2016, 20:40
Mesaje: 63
E păcat să puneți la suflet ce discutăm noi aici(doar constructiv), lucrurile importante sunt în sfera regulior legale și/sau morale...

_________________
Când orgoliul străluceşte prea tare, orice înţelepciune se întunecă. Paulo Coelho


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2017, 11:34 
Neconectat
Membru Special
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2007, 22:44
Mesaje: 468
Localitate: Bucuresti
Fals nr 153
Mai am falsuri oribile dar au calibre Molnjia in ele...

Imagine

Imagine

_________________
Imagine Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Ian 2017, 14:35 
Neconectat

Membru din: 07 Iul 2012, 17:52
Mesaje: 1117
...nu este deloc de laudat ca atitudine si e trist sa aruncam asta in context. Merita recitit topicul si modul in care a fost incununat cu falsul prezentat de autorul acestui subiect. Cine are ochi pentru citit si minte pentru intelegere ... intelege, cine nu... arunca doar gaz pe focul aprins pentru a fi...foc. Parca-i zice flame la treaba asta si in trecut, din plictiseala, o faceam si eu ( sa imi fie cu iertare). Revenind la povestea asta cu "omagiul" in lumea ceasului, e de acceptat si logic sa ai pe raft macheta avionului care iti place dar sa ai "macheta" ceasului e putin de neinteles pentru mine... in plus si sa spurci ceasul pe care il copiezi/furi, no asta chiar nu o inteleg deloc. Oi fi avand eu minte inchisa si putina, ma pricep putin de tot la ceasuri si va rog sa ma ajutati sa inteleg , vad pricepere la voi.

_________________
Tokoloshe ... snobletea obliga.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România