Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 15:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 02 Mar 2019, 18:41 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2019, 17:30
Mesaje: 15
Da, se pare că mi-am ales puțin greșit termenii, dar esența rămâne aceeași. Nu este vorba ca in house să însemne neapărat totul făcut de la A la Z în incinta firmei. La Joux Perret dezvoltă de fapt mecanisme după proiectele originale ale clienților, care din varii motive le comandă execuția în cadrul unei alte manufacturi. Nu este vorba de extrema cealaltă, mecanisme cumpărate de-a gata, pe care le folosesc zeci de alte mărci, așa cum sunt calibrele ETA, Sellita, etc... și încasetate pur și simplu sub o marcă oarecare. Cât despre cele afirmate de mine, am vrut să spun de fapt că nu e chiar imposibil de dezvoltat mecanisme in-house fără a fi neapărat un gigant ca Rolex. Habring a fost exemplul cel mai la îndemână, dat fiindcă în ultimii ani ceasurile concepute de el au luat multe premii pentru concepție. Atât el cât și soția sa sunt certificați în haute-horlogerie, iar el a dezvoltat vreo zece ani mecanisme noi pentru IWC, așa că nu este imposibil pentru serii de câteva sute sau mii de unități pe an să realizezi în doi toate prelucrările și finisajele necesare, atunci când dispui de utilaje performante, și nu mai vorbesc de concepție, pentru a putea spune că piesele respective sunt realmente hand made. Chiar și aici m-am înșelat de fapt, pentru că ei manufacturează și arcul și spirala balansierului. Și atenție, nu este vorba despre câteva exemplare, ceasurile Habring2 sunt distribuite inclusiv pe piața americană și cea asiatică, amândouă extrem de pretențioase privind calitatea. Și mai sunt astfel de exemple, Moritz Grossmann în Glashutte, care produce cca. 200 unități/an, dar la alt nivel decât Habring, mult mai ridicat (ceasuri de 10-20x mai scumpe, tinzând cumva spre nivelul Lange und Sohne,) nu are decât 46 de angajați. Deci, se poate. Cât despre cei "grei", Rolex, PP, VC, aceștia s-au concentrat exclusiv pe mecanisme in house și datorită faptului că în timp au dezvoltat unele procedee de fabricație proprii, materiale speciale (- de exemplu, Rolex își elaborează în topitoria proprie inoxul pentru carcase și brățări,) etc... pe care doresc să nu le "împrumute" și altora.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 18:56 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Mircea scrie:

Daca era asa usor de facut un mecanism in-house, fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex de ce naiba au folosit atatea mecanisme de la altii, de-a lungul timpului?!


Pana raspunde colegul nostru - care vad ca este foarte cunoscator intr-ale ceasornicariei - incerc eu un raspuns.

Fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex - dar mai ales Panerai, IWC, Tag Heuer, Breitling, Tudor, Baume Mercier sau restul - au folosit atatea mecanisme de la altii, pentru ca - in anii respectivi - acela era standardul industriei. Piata nu avea atunci o problema in a plati mii de euro pe un ceas cu un banal mecanism ETA 2824. Mecanismele ETA au devenit banale atunci cand Swatch a decis sa nu le mai ofere tertilor, fortandu-i astfel sa-si dezvolte calibre proprii.

In house nu era atat de hot atunci pe cat este acum.
Ia exemplul Certina, care a dezvoltat mai multe calibre in house decat au facut-o Patek, Vacheron sau Rolex. I-a adus asta un succes nemaipomenit?Nu, pentru ca nu acela era factorul determinant in decizia de achizitie a unui ceas. https://www.vintagecertinas.ch/en/movements-en/

In house a devenit hot acum, cand lumea realizeaza ca nu mai vrea sa plateasca 3-4000 de dolari pe un mecanism ETA. Decat daca este Panerai, iar motivele sunt cele discutate mai sus, fara relevanta in termeni de mecanism.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 19:28 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:
Mircea scrie:

Daca era asa usor de facut un mecanism in-house, fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex de ce naiba au folosit atatea mecanisme de la altii, de-a lungul timpului?!


Pana raspunde colegul nostru - care vad ca este foarte cunoscator intr-ale ceasornicariei - incerc eu un raspuns.

Fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex - dar mai ales Panerai, IWC, Tag Heuer, Breitling, Tudor, Baume Mercier sau restul - au folosit atatea mecanisme de la altii, pentru ca - in anii respectivi - acela era standardul industriei. Piata nu avea atunci o problema in a plati mii de euro pe un ceas cu un banal mecanism ETA 2824. Mecanismele ETA au devenit banale atunci cand Swatch a decis sa nu le mai ofere tertilor, fortandu-i astfel sa-si dezvolte calibre proprii.

In house nu era atat de hot atunci pe cat este acum.
Ia exemplul Certina, care a dezvoltat mai multe calibre in house decat au facut-o Patek, Vacheron sau Rolex. I-a adus asta un succes nemaipomenit?Nu, pentru ca nu acela era factorul determinant in decizia de achizitie a unui ceas. https://www.vintagecertinas.ch/en/movements-en/

In house a devenit hot acum, cand lumea realizeaza ca nu mai vrea sa plateasca 3-4000 de dolari pe un mecanism ETA. Decat daca este Panerai, iar motivele sunt cele discutate mai sus, fara relevanta in termeni de mecanism.


QED
Nu trebuie neaparat sa ai numai mecanisme in-house ca sa faci ceasuri de calitate si apreciate.

Discutia e anacronica oricum. Din cate stiu, Panerai are toate mecanismele in-house acum, nu?!
Despre mecanismele lor cu power reserve de 8 zile ce ziceti? E ceva de capu’ lor?
Saracii aia de la Rolex abia acum au facut upgrade de la 48 de ore la 70 de ore!


Am mai discutat pe tema asta mult si bine, argumentele raman in picioare si de-o parte si de alta.
Oricum, nici un ceas nu merita mii de euro dragi tovarasi si pretini. Totul e relativ, chit ca vb de mecanisme Unitas, ETA sau in-house.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 19:45 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Mircea scrie:
Daca era asa usor de facut un mecanism in-house, fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex de ce naiba au folosit atatea mecanisme de la altii, de-a lungul timpului?!

Patek cu Lemania, JLC sau Valjoux, Vacheroane cu mecanisme JLC si Rolex cu Valjoux si Rolex....cateva exemple care imi vin in minte asa repede.


Mircea scrie:
Discutia e anacronica oricum. Din cate stiu, Panerai are toate mecanismele in-house acum, nu?!


Da, discutia despre Panerai cu Unitas este la fel de anacronica precum cea despre Patek cu Lemania, JLC sau Valjoux, Vacheroane cu mecanisme JLC si Rolex cu Valjoux si Rolex.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 20:04 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
cataradoi scrie:
Mircea scrie:
Daca era asa usor de facut un mecanism in-house, fraierii aia de la Patek, Vacheron si Rolex de ce naiba au folosit atatea mecanisme de la altii, de-a lungul timpului?!

Patek cu Lemania, JLC sau Valjoux, Vacheroane cu mecanisme JLC si Rolex cu Valjoux si Rolex....cateva exemple care imi vin in minte asa repede.


Mircea scrie:
Discutia e anacronica oricum. Din cate stiu, Panerai are toate mecanismele in-house acum, nu?!


Da, discutia despre Panerai cu Unitas este la fel de anacronica precum cea despre Patek cu Lemania, JLC sau Valjoux, Vacheroane cu mecanisme JLC si Rolex cu Valjoux si Rolex.


Atunci e cat se poate de relevanta analogia, nu?

Atat exemplul meu cat si dilema ta....nu mai sunt valabile.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 21:14 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2019, 17:30
Mesaje: 15
*La momentul la care VC, Rolex, PP, au preluat calibrele Lemania, aceștia aveau deja calibre in house, deci nu se pune problema că erau incapabili să le facă. Iar, atunci ca și acum, calibrele Lemania (acum Manufacture Breguet) erau cel puțin la același nivel cu cele produse de VC, Rolex sau PP.
*Soluția Panerai cu două casete suprapuse este ingenioasă, permițând într-o oarecare măsură evitarea eșapamentului cu forță constantă - spun într-o oarecare măsură, pentru că asta se va vedea în niște ani, dar în adoptarea ei, a fost avantajată de înălțimea carcasei, dublă față de Rolex. Comparațiile nu-și au locul, nu e competiție cel mai cel mai. Hublot Ferrari are 50 de zile rezerva de timp, nu e prea clar la ce serveste, dar mă rog, gusturile nu se discută...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 02 Mar 2019, 21:44 
Neconectat

Membru din: 12 Ian 2019, 17:30
Mesaje: 15
Și încă o chestiune, - m-am abținut dar văd că se insistă pe comparația stupidă cu Certina. Chiar și cu calibrele electronice, le mai pun și pe cele cu cuarț, Certina nu poate egala numărul de calibre conceput și produs de VC și PF, numai și datorită faptului că prima datează de prin 1755, o bagatelă acolo... Pe urmă, dacă ne uităm la calibre, toate sunt normale, atât și nimic mai mult, pe vremea când respectivele aveau calendar anual, rattrapante și câte și mai câte, nu mai vorbesc de precizie și calitate... Până și cronografele Certina se bazează pe Venus și Valjoux. Comparația este tendențioasă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2022, 11:01 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Dupa ce am mai facut 2 ceasuri homage sterile in carcase de Luminor si Radiomir, cu mecanisme elvetiene Unitas 6497-1, mancarimea tot nu s-a potolit.
Asa ca, intr-un moment de ratacire, am parcat banii intr-un Panerai 005 (cu Unitas 6497-2 in el).

Concluzii: isi merita banii constructiv vorbind? Nu, este perfect similar unor ceasuri (Maurice Lacroix Masterpiece Double Retrograde, JeanRichard Bressel etc.) pe care am platit 1.000 de euro. Mecanismul este chiar mai slab finisat si desi COSC si are rezerva de putere mai mare, nu are complicatii si este cum l-a scos mama lui de la ETA de pe linia de productie.

Doar ca subiectiv vorbind, are un farmec aparte acest design si un caracter original, atemporal. In timp ce design similar cu Maurice Lacroix am vazut la FC, Tissot si multe altele.

Cu alte cuvinte, este o relatie de tipul love-hate. Acum iubesc unicitatea acestui model, iar peste ceva timp, as putea reveni la intrebarea initiala: cum naiba sa dai un purcoi de bani pe un banal 6497-2?

Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 09 Feb 2022, 12:10 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Felicitari, realista descriere ai facut, sa-l porti sanatos si sa te bucuri de el!
E un mare merit al oricarui producator sa faca ceasuri.....dezirabile....pana la urma,
indiferent de detaliile din fisa tehnica :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 10 Feb 2022, 16:13 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Felicitări!
Sa te bucuri de el la max!

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Feb 2022, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
cataradoi scrie:
cum naiba sa dai un purcoi de bani pe un banal 6497-2?

In cazul de fata nu platesti mecanismul ci brand + design propriu. La fel ca si in cazul Hamilton - Ventura, aici practic platesti foarte mult pe design si mai putin pe brand. La AD costa la vremea lansarii 4500 lei, eu l-am luat atunci din alta sursa la 3500 lei. Ambele preturi sunt imense pentru un mecanism quartz banal. Informativ : datorita formei si implicit procesului de fabricatie - geamul la acest model costa mai mult decat tot restul ceasului.

https://www.gioiellerianicolis.com/c/Pr ... b-bc58.jpg

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Apr 2022, 20:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Apr 2010, 15:52
Mesaje: 817
Localitate: Caransebes,Caras-Severin.
Un raspuns foarte bine documentat la intrebarea din titlu.
Ironic e ca daca am elimina litera p din ultimul cuvant(scump)pare ca intrebarea ar fi pusa mult mai corect,mai ales ca cei de la Panerai sunt recidivisti.

https://www.youtube.com/watch?v=hhG6lUayfkM

_________________
Lume multa...oameni putini.
Candva puteam sa zbor.Nu pot dovedi,dar imi aduc aminte.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Apr 2022, 05:44 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Tibaldi scrie:
Un raspuns foarte bine documentat la intrebarea din titlu.
Ironic e ca daca am elimina litera p din ultimul cuvant(scump)pare ca intrebarea ar fi pusa mult mai corect,mai ales ca cei de la Panerai sunt recidivisti.

https://www.youtube.com/watch?v=hhG6lUayfkM


“…updated myself with explosive diarrhoea”
that’s comment of the day! You win the internet!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Noi 2022, 22:11 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8186
Don’t Buy Panerai – It’s A Dead Brand Walking


https://thetruthaboutwatches.com/2022/1 ... d-walking/

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 23 Noi 2022, 12:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Perezcope.com e un site pe care il urmaresc (intretinut de Jose - din articolul lui Achraf), posteaza rar dar tot timpul posteaza chestii pe care nu le gasesti in alte locuri.
Nu stiu cat de precisa e toata informatia de acolo, dar in unele articole, analiza e foarte buna.
Iar faptul ca alte site-uri nu preiau unele stiri, gen minciuna Panerai cu mecanismul inhouse (ETA 2892), arata ca de fapt majoritatea lor deservesc brandurile.
Adevarul e nici nu stiu de cand nu am mai citit un review negativ al unui ceas proaspat lansat, de la un brand cunoscut.

Ca sa fim ontopic:

https://perezcope.com/2022/03/27/the-ne ... wngrading/

https://perezcope.com/2021/08/22/revist ... -of-worms/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 168 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România