Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 00:00

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4
Autor Mesaj
MesajScris: 17 Feb 2020, 16:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8505
Localitate: Bucuresti
Explicatia e simpla. Majoritatea oamenilor opteza pt. lucruri utile si practice - inclusiv eu, dar uneori mai fac exceptii si cumpar mofturi scump platite ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2020, 12:29 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
@ bonheur "Voi ce parere aveti? E un lucru bun ceea ce se intampla sau era mai bine cum era inainte, cand majoritatea veneau cu universalul ETA, cunoscut ca fiind de incredere, wokhorse, usor de servisat, cu piese usor de gasit, etc?"--> Cu sigurata ca inovatia este un lucru bun si mi-as dori sa vad cat mai multe tipuri de mecanisime "in house", insa la preturi medii. Foarte multe au preturi asemanatoare cu unul clasic (ex: 2896), insa aceste mecanisme noi trebuie mai intai testate in timp, iar daca isi dovedesc fiabilitatea si precizia precum un ETA clasic, atunci as fi de acord sa platesc un pret mai mare. Din pacate, astazi vedem cum noile mecanisme si tehnologii dau rateuri, ceea ce arata ca industria de ceasuri s-a bazat prea mult timp pe calibrele mai vechi ETA. Dezvoltarea unuor mecanisme noi implica foarte multe resurse si setiinte. Nu este usor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 05 Mar 2020, 12:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Eu am cumparat si port cel mai ieftin mecanism inhouse elvetian - Sistem51 . Arata interesant, clar e ceva original si are o precizie destul de buna din fabrica. Sub 10sec/zi la al meu.
Eu am ales sa "risc" cu acest mecanism si nu pot sa zic ca e un fail pana acum.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România