Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 07:34

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 00:15 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Ca precizie ce parere aveti despre acest model ? Merita ? Foloseste cineva acest model ?
https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-lon ... _otel.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 00:49 
Neconectat

Membru din: 08 Dec 2013, 14:09
Mesaje: 520
Localitate: Bucharest
Probabil urmeaza sa primiti putine raspunsuri la subiect. $1000, 5bar si numele "Conquest" ?!
Chiar daca ati lucra pentru JR, orice quartz isi va face treaba.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 09:29 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
In aceeasi bani eu as alege un Longines conquest automatic. Se gasesc pe piata SH in stare foarte buna.
Spor!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 13:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Poate omul vrea un ceas quartz de mare precizie, ce sa faca atunci cu un automatic?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 16:03 
Neconectat

Membru din: 04 Mai 2013, 18:19
Mesaje: 144
Asta era si ideea. Un quartz precis. Eu vroiam sa stiu daca il mai foloseste careva, nu pareri pe baza banilor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 23:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
M-am uitat si eu la el in magazin...de fapt la modelul pe albastru (atat la cel simplu, cat si la cel chrono).
Quartz de precizie, perpetual calendar, finisare ok....dar si destul de multi banuti.


Daca vrei ceva mai ieftin si cam la fel de precis, uita-te si la modelele Precidrive de la Certina (mecanisme termocompensate).
Unele chiar nu arata rau...ok o sa se spuna ca Certina nu e totusi Longines, dar si pretul e la jumate fata de VHP sau chiar mai bine.

Eu am modelul asta pe titanium:
https://www.bbcollection.ro/ceas-certin ... 50311.html

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Ultima oară modificat de Workman pe 27 Ian 2019, 23:59, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 27 Ian 2019, 23:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
insa daca, capitalu' nu e o problema - go for it! :-)

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 28 Ian 2019, 22:49 
Neconectat

Membru din: 07 Mar 2013, 23:06
Mesaje: 131
Eu am cumparat un Conquest VHP la inceputul lui decembrie - modelul de 41mm, ecran albastru, fara cronograf. L-am verificat de cateva ori - merge la secunda - folosesc Watchville pentru comparatie.

Am de asemenea si un Certina cu Precidrive - modelul asta: https://www.klockia.se/en/certina-ds-2- ... ed-edition. Il am cam de aproape 2 ani si merge foarte bine, ramane cam cu 2 secunde in urma la 3 luni.

Certina e un ceas frumos, dar Longines e superior din toate punctele de vedere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 28 Ian 2019, 23:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Sep 2009, 00:01
Mesaje: 2478
Localitate: Bucuresti
Cam asa e...am si eu modelul ala aniversar cronometru si parca abaterea data de producator e de +5 secunde pe an (folosit in conditiile recomandate), ceea ce nu e chiar de lepadat. 8)

Dar si eu zic la fel, ca VHP e un pic peste (dar si pretul e dublu) si pana la urma tine de latitudinea fiecaruia daca pentru +20-25% sa zicem diferenta intre ele, plateste +50% la pret pentru Conquest. :roll:

_________________
"Timpul este intervalul dintre chemarea lui Dumnezeu si raspunsul nostru" (pr. Dumitru Staniloaie)
"Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim" (Einstein)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 29 Ian 2019, 11:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Pentru cei care nu cunosc in detaliu, cateva informatii despre caracteristicile VHP:

Citat:
V.H.P. ‘Very High Precision’ ultra-precise quartz movement with an accuracy of +/-5 seconds per year.
Gear Position Detection System: built-in system that constantly remembers the last position of the hands. Should the hands become displaced by a shock or a strong magnetic field, the movement will re-synchronize the hands using the GPD system.
Magnetism Detection and Correction: With two sensors to detect magnetic fields, when detected the movement immediately stops the hands until the sensors no longer detects magnetism, and then resets the hands.
Shock Correction System: if the watch experiences a shock or impact the movement will reset the hands to the position as they were immediately prior to the shock or impact.
Perpetual Calendar: the date will automatically account for odd & even months, with no correction needed until the year 2400.
Smart Crown: quick turns of the crown will advance the hour hand in one hour increments, slower turns will adjust the minutes.
EOL: End of life battery indicator. If the battery is changed within six months of the EOL activating, the functions will reset accordingly. However, beyond six months the watch will need to be reset at a factory service center.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 29 Ian 2019, 13:56 
Neconectat

Membru din: 05 Iul 2016, 14:40
Mesaje: 273
Merci Clipper, foarte utila informatia, eu chiar nu stiam mare lucru despre aceste mecanisme:)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 22:05 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Longines VHP sau Seiko 9f? Pe care sa mi-l cumpar?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Depinde ce te interesează mai mult, si care iti place mai mult la design, de luat in calcul si diferenta de pret. VHP e perpetual, 9FXX nu. Plus ca echipează numai GS și e mai scump decât Longines, inclusiv finisajele sunt altele. Longines e finisat automatizat, GS este manual (zaratsu/katana-blade). Sunt din clase diferite : unul e mediu, celălalt e high-end. Personal optez pt. VHP, tehnic oferă mai mult, as alege GS doar dacă ar fi una din editiile limitate cu cadran mai deosebit. Și la Longines l-as alege doar pe cel cu cadran negru : carbon-fiber. Dar astea sunt lucruri care țin de gust ...

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 22:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
9F e facut si cu calendar perpetuu si la 5 secunde pe an acuratete, deci nu stiu daca sunt musai acestea niste criterii.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Logines Conquest VHP
MesajScris: 03 Feb 2019, 22:45 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Ma intereseaza mai mult modul in care este proiectat mecanismul si functionalitatea. Precizia mai putin deoarece nu am nevoie de acuratete mare.
Oricum, este foarte inovator modul in care VHP comunica cu un smartphone :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România