Acum este 14 Oct 2019, 04:58

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ceas buget 3000 ron maxim.
MesajScris: 25 Iun 2019, 11:00 
Neconectat

Cat de precis este Certina cu mecanism ETA 2825-2?

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 11:11 
Neconectat

Emil68 scrie:
t_A_007, eu sunt “Stan pațitul” cu sw200 la un Tag Heuer Carrera 5, abaterea “crescendo” ajunsa la 35 sec/24h nu a putut fi rezolvata nici in 3 saptamani de reglat in toate pozitiile, demagnetizari si alte revizii...sorry, nu pot recomanda. Iar powermaticurile vietii, precum si H21, 31 au lantul cinematic schimbat pentru a obtine acel power reserve, modificari nefericite care complica viata ceasornicarilor si ataca implicit bugetele...

O situatie interesanta este ca pe acest forum tot scriu unii si altii ca Powermatic sunt de evitat, insa daca te apuci sa cauti cu atentie pe internet nu gasesti ceva similar discutat, adica e o problema cum este cea a "trasului curentului" specifica romanilor si data din vorba in vorba. Nu ma pun contra si sa arunc la gunoi ce cred alti oameni, doar ca fara ceva dovezi e greu sa crezi.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 12:01 
Neconectat

Vezi tu, Clipper, mai e si treaba aia cu “lasa sa moara si capra vecinului” :lol: probabil cine are si e patit, nu e asa transant ca altii care recunosc unele lucruri...daca stam sa ne gandim, cei care ar lua asa ceva nu prea sunt pe un forum de gen, iar cei de pe forum care au luat, cam intra in categoria de mai sus...sau nu poarta ceasurile decat ocazional, si e greu sa tragi o concluzie...asta ca sa fiu indulgent! 8)
Si mai sunt cei care pur si simplu nu acorda importanta preciziei unui mecanism sau problemelor acestuia, am mai intalnit asa, ei considera ca un automatic efectiv e “pretentios”.
Un exemplu e un amic cu Rolex OP, cu abatere de 4,5 sec/zi dupa vreo doua luni de la achizitie... eu unul cred ca luam deja distonocalm la ora asta in locul lui! :lol:

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 12:16 
Neconectat

Claudiu90, 2895-2 este mai precis decat 2824-2, la cele pe care le am primul are abatere plus 1-2sec/24h, al doilea 4-5 sec/24h. Diferenta majora intre ele consta in grosimea mecanismului, care duce la posibilitatea realizarii unei carcase mai “slim” la primul.

https://www.60clicks.com/eta-movement-guide/

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 12:19 
Neconectat

Multumesc.Am comandat ceasul Hamilton Khaki QNE.Abia astept sa vina.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 12:24 
Neconectat

Sa-l porti cu placere!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 13:00 
Neconectat

Clipper scrie:
Emil68 scrie:
t_A_007, eu sunt “Stan pațitul” cu sw200 la un Tag Heuer Carrera 5, abaterea “crescendo” ajunsa la 35 sec/24h nu a putut fi rezolvata nici in 3 saptamani de reglat in toate pozitiile, demagnetizari si alte revizii...sorry, nu pot recomanda. Iar powermaticurile vietii, precum si H21, 31 au lantul cinematic schimbat pentru a obtine acel power reserve, modificari nefericite care complica viata ceasornicarilor si ataca implicit bugetele...

O situatie interesanta este ca pe acest forum tot scriu unii si altii ca Powermatic sunt de evitat, insa daca te apuci sa cauti cu atentie pe internet nu gasesti ceva similar discutat, adica e o problema cum este cea a "trasului curentului" specifica romanilor si data din vorba in vorba. Nu ma pun contra si sa arunc la gunoi ce cred alti oameni, doar ca fara ceva dovezi e greu sa crezi.

Am zis ca evit sa mai scriu pe forum, dar vad ca mai exista totusi ratiune pe aici, asa ca zic si eu.
Nu am Powermatic dar am H30 in Pan-Europ si il port de 3 ani si 2 luni. In primii 2 ani l-am purtat foarte des, in ultimul an sa zicem doar des (cam 2 saptamani/luna).
Merge la fel de constant si de bine ca in prima zi, sa ma astept sa explodeze acum ca a trecut de 3 ani???

Cum poate sa fie un PR de 80 de ore o modificare nefericita, nu pot sa imi dau seama...

Fobia asta fata de nou este in continuare de neinteles, dar fiecare are dreptul la opinie.

Atat de cretini si neexperimentati sa fie Swatch Group incat sa isi puna in pericol cele 3 marci de volum prin adoptarea unui mecanism prost?
Din atatea milioane (probabil zeci de milioane) de ceasuri vandute cu aceste mecanisme, oare nu ar fi urlat forumurile de atatea ceasuri care sa aiba probleme?
Sa fie 2 ceasuri din Romania, cu amplitudine dubioasa, suficiente pentru a considera aceste mecanisme gunoaie?

Pana imi explodeaza Hamiltonul, il mai port si ma bucur de un ceas elvetian, frumos finisat, foarte precis, cu rezerva de mers de 80 de ore, totul la 900 de Euro. Stiu, enorm, puteam sa imi iau nustiuce din 19nustiucat, dar mi-a placut asta cum arata si am preferat sa il iau nou. O alta victima a marketingului...

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 16:26 
Neconectat

Ate14, cazuri de regres in fiabilitate de dragul tehnologiei si marketingului sunt des intalnite in industria auto si asta chiar la branduri de lux.
Momentan powermatic 80 trebuie sa fie vindecatbde bolile copilariei. Exista povesti nefericite si pe forumuri de afara. Si coaxialul s-a maturizat. 2500 nu a fost fara repros. Acum se cheama altfel.
Eu am avut si 2895-2. Nu e mai precis ca 2824. E mai aratos si mai subtire. Am avut 2824-2 finisat basic care mergea brici cu fix 1,5 sec plus. Fara fluctuatii zi-noapte. Aveti ceasuri mai precise ?
Felicitari.
2824 e suficient de uniform in abatere. Dupa un rodaj de cateva luni se poate regla spre abateri mult mai mici.
Selitta.
Pai am avut un exemplu cu aramarea facuta praf dupa cativa ani de utilizare. A necesitat rotite schimbate. Mie asta nu mi se pare ok la un ceas de 3000€. Asta arata probleme de calitate a materialelor. Deci pentru mine Selitta nu.
Eu nu pot recomanda.

Imagine

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 17:37 
Neconectat

https://www.bb-shop.ro/ceas-de-mana-ham ... 24926.html

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2019, 21:01 
Neconectat

Citat:
Am zis ca evit sa mai scriu pe forum, dar vad ca mai exista totusi ratiune pe aici, asa ca zic si eu.
Nu am Powermatic dar am H30 in Pan-Europ si il port de 3 ani si 2 luni. In primii 2 ani l-am purtat foarte des, in ultimul an sa zicem doar des (cam 2 saptamani/luna).
Merge la fel de constant si de bine ca in prima zi, sa ma astept sa explodeze acum ca a trecut de 3 ani???

@Ate: nu te enerva ca ti se opreste pauarmaticu' :P :P :P - 4 marci de volum, nu 3 :evil: :evil: :evil:
@colegii: nu va puneti cu Stan Patitu' ca se supara si paraseste forumul...... 8) pierdem stietotu'

Ca sa sumarizam: astept o analiza a unui prieten ceasornicar din Canada despre PR80 si apoi vom incerca sa lamurim
documentat subiectul....sub titlul "A doua revolutie quartz".....pentru ca, ne place sau nu - iar in 2-3 ani o sa-mi dati dreptate....
noile mecanisme SG nu au concurenta si vor matura totul in calea lor.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 1 [ DST ]