Acum este 16 Sep 2019, 08:03

Ora este UTC + 1 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 30 Aug 2019, 15:37 
Neconectat

Salutare!

Am 2 Atlantic-uri si un Orient. As dori sa le restaurez (pictare locuri cadran oxidat, inlocuire pasta fosforescenta, cromare carcasa, etc). Vreau sa le restaurez pentru mine.
Ma intereseaza daca scade mult valoarea ceasurilor (mai ales pentru partea de cromare)? Se merita pentru ele aceste interventii?
Sunt purtabile in momentul de fata, dar au potential de a arata mult mai bine cu o mica restaurare.

Multumesc frumos si o zi buna!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Aug 2019, 17:05 
Neconectat

Buna.Daca nu puneti niste poze nu cred ca cineva ar putea sa va dea un raspuns acceptabil.
Iar acea mica restaurare poate deveni usor una mai mare cu niste costuri care-ar putea depasi usor valoarea reala a ceasurilor...doar daca nu au si o mare valoare sentimentala.

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 30 Aug 2019, 17:54 
Neconectat

Tibaldi scrie:
Buna.Daca nu puneti niste poze nu cred ca cineva ar putea sa va dea un raspuns acceptabil.
Iar acea mica restaurare poate deveni usor una mai mare cu niste costuri care-ar putea depasi usor valoarea reala a ceasurilor...doar daca nu au si o mare valoare sentimentala.

Salut!
Pentru orient m-am interesat și am găsit cadran original cu sticla, făcut (fără cromare) - cam 150 lei.
Cromarea e cam 100-150 lei pe ceas.
Atașez aici singura poza pe care o am acum cu ceasurile (a se ignora Diesel).
Imagine

Au și valoare sentimentala, dorind sa le păstrez pentru mine. Ma interesează mai mult dacă le scad valoarea.

Mulțumesc frumos!

Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 31 Aug 2019, 00:28 
Neconectat
Moderator

Bodea Alexandru...prima dată cred că ar trebui să conștientizați asa numita ,,valoare " a acestor ceasuri. Pentru ca dacă ar fi să analizăm (si nu vreau sa fiu rău ) ...nu prea au mare valoare. Dacă o sa căutați pe siturile de vânzări , o sa vedeți ca spre exemplu, un Orient il găsiți in stare buna, cam cu costurile necesare schimbării cadranului, geamului si a unei revizii ...Cost ceas Orient nou aici la mine la un magazin , intre 350-450 lei .
Despre Atlantic, cadranul cu linii în locul indicatoarelor orelor e mai rar. In rest , dacă sunt cu mecanismul Unitas 6300 , sunt ceasuri comune. Despre valoare , din nou nu poate fi vorba, eventual valoare sentimentala. Aaaa...ca e la moda sau mai bine zis ca sunt ceasuri cunoscute și recunoscute de către cei care au copilărit în anii comunismului ceaușist sau cei care au anumite tangente sau nostalgii ale acelor vremuri, da , poate fi un ceas apreciat (atunci ) doar pentru ca nu prea au existat termeni de comparație (doar ceasuri rusești, câteva fabricate în Cehia , și extrem de puține elvețiene de vânzare de noi în rețelele comunismului multilateral dezvoltat ).
Vă doresc succes, indiferent de ceea ce veți alege vis-a-vis de soarta acestor ceasuri.

Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 1 [ DST ]