Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 08:52

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Jeanrichard
MesajScris: 30 Aug 2019, 10:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Ceasurile de la JeanRichard au inceput sa imi starneasca interesul de putin timp si as vrea sa aflu mai multe despre cateva modele de la ei care ma intereseaza in mod deosebit. Stiu ca avem cativa posesori pe forum - Achraf, cataradoi si cred ca mai sunt. M-ar ajuta daca ati putea veni cu niste opinii personale.

In primul rand as vrea sa stiu de ce au preturile de resell foarte mici raportate la MSRP, nu am gasit informatii despre esecurile de marketing sau alte cauze (cum s-a intamplat la Roger Dubuis de exemplu).

Ceasurile de interes sunt:

1. JeanRichard Paramount Linear PR - am vazut ca mecanismul e cumva derivat din GP3300? Cum este ca ceas, e mare? Eu am incheietura de 17.5 cm iar din poze pare cam la limita. Cum e performanta mecanismului?

2. JR Paramount Chrono - acest model:
https://www.chrono24.com/jeanrichard/pa ... 375457.htm

Nu am identificat ce mecanism ar putea fi, si cred ca mi-ar placea mult acest model, bineinteles daca si marimea e potrivita. Problema e ca l-am gasit doar in USA de vanzare.

3. JR Chrono TV Screen (?) - asta e mai mult de umplutura, in caz ca nu le gasesc pe celelalte:
https://www.chrono24.com/jeanrichard/tv ... 426177.htm

Nu stiu ce mecanism are dar tind sa cred ca e 7750.

Ca finisaje, cum sunt ceasurile JR? Este nejustificata diferenta dintre pretul pietei si calitate?


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jeanrichard
MesajScris: 30 Aug 2019, 12:44 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Salutare, bonheur,

Îndrăznesc să scriu câte ceva, ca fost posesor de Jean Richard (un model 1681, ceas simplu, cu dată și secundar central).

Despre companie - bănuiesc că știi, e un brand aflat sub aceeași umbrelă cu GP. Au aparținut familiei Macaluso și grupului Sowind, până ce acum vreo 8 ani Kering a preluat pachetul majoritar.

JeanRichard e, după mine, brandul țintit mai spre tineri, mai îndrăzneț ca design, mai în pas cu vremurile. Au calibre in-house (derivate/înrudite cu GP), dar nu numai. Ceasul pe care l-am avut era echipat cu JR1000.

Despre prețuri nu știu ce să spun - piața decide și reglează. Însă sub 2000 de dolari, pentru un ceas nou, elvețian, in-house, eu zic că JR e aproape imbatabil.

Și o ultimă idee - în ultimii doi ani, pe fondul unei achiziții imobiliare dublată de „extinderea” familiei, m-am văzut nevoit să mă despart de aproape toate ceasurile pe care le-am avut. Am dat 13 sau 14, inclusiv un Nomos automatic la care visasem zece ani. Ei bine, JR e singurul ceas de care-mi este dor și pe care regret că l-am dat. Concluzia o poți trage singur. 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jeanrichard
MesajScris: 30 Aug 2019, 13:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2009, 19:28
Mesaje: 3258
Nu sunt posesor, dar un JeanRichard 1681 m-as vedea purtand probabil cu multa placere.

Restul modelelor nu sunt pe gustul meu, unele mi se pare ca arata la granita dintre comic si ridicol.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jeanrichard
MesajScris: 30 Aug 2019, 20:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Am vazut 1681...e frumos dar diametrul nu e pentru mine. Ma refer la cel cu carcasa cushion. Cel elegant e prea elegant pentru ce vreau eu.

JR1000 e cronometru?
Cadranele cum sunt lucrate sub ochiul liber? In poze nu imi dau seama.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jeanrichard
MesajScris: 30 Aug 2019, 22:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Stiti cumva unde as putea gasi ceasuri JR la vanzare in Europa? In afara de ebay si c24.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jeanrichard
MesajScris: 31 Aug 2019, 09:36 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Din punctul meu de vedere, în privința finisajelor, sunt trei paliere: cele cu mecanism in-house, toate derivate din jr1000 (+ diferite module) - care nu sunt cu nimic mai prejos decât Omega actual/ cele cu ETA (anii 2000) - de asemenea extrem de bine finisate, cu un plus imens pentru design / respectiv colecțiile noi cu Selitta - care sunt ușor peste Tissot, Mido, Hamilton etc., dar care nu te lasă fără răsuflare.
Am avut două sau trei din aceasta ultimă categorie și nu pot sa zic că mă extaziau.

In privința preturilor, indiferent de mecanism și de stare (noi sau second-hand), am incercat sa le cumpăr in jurul a 1.000 de dolari. Garantat, rar găsești ceasuri mai bune in acest buget.
Motivul pentru care preturile sunt jos este că piața nu le cunoaște. Este pe undeva aceeași chestiune cu piesele unice: nu au piata, deci nu pot avea preț de piață. Toate jr-urile pe care le am să le-am avut au număr de serie mai mic de 1.000, unele mai mici chiar de 100.

Ca regula de bază, dacă are capacul plin, mecanismul este derivat din ETA sau Selitta. Daca are spatele vitrat, atunci este in-house sau ETA (dar îl vezi). Sunt puține excepții de la regula. jr1000 este mecanismul de bază, peste care sunt puse module (cronograf, secunda retrograda, dublu retrograd etc.).

Dimensiunea este o chestie subiectivă, deci nu as vrea sa intru aici, dar Paramount linear PR nu as spune că este mare. Mai degrabă celelalte două sunt mai mari (chrono- cu jr1000 + modul de cronograf) și TV screen (2824-2 + modul). La Tv screen sunt și cu 7750 (dar sunt mai înalte) și au doua subcadrane de cronograf, nu trei.

Long story short: la 1000 de dolari, dacă eviti modelele noi de 44mm, cu Selitta, nu ai cum sa dai gres, indiferent de ai cumpăra.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Jeanrichard
MesajScris: 31 Aug 2019, 10:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Foarte utile informatiile! Multumesc! Acum ramane sa vad unde pot gasi un Linear PR in Europa. Am gasit pe ebay dar e din US si nu cunosc pe nimeni acolo care m-ar putea ajuta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România