Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 26 Apr 2024, 01:24

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceasuri fake
MesajScris: 02 Ian 2020, 22:56 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Salutare si la multi ani! Recent am fost in cautarea unui ceas automatic si de curiozitate am aruncat un ochi si pe olx. Am vazut multe discutii pe diverse forumuri, unde multi indivizi sustineau ca cine ar falsifica un ceas relativ ieftin, de cateva sute de dolari si ca nu exista. Insa exista de prea exista, olx e plin de fossil, diesel si alte marci fashion fake. Dar cu siguranta si voi stiti asta, insa cireasa de pe tort, un individ, am editat pozele sa nu se vada numele, vinde ceasuri orient automatice fake. Da, copie carcasa, mecanism, open heart, chiar si cu gravare pe mecanism, la pret de originale. Ori omul este total in necunostinta de cauza cu ce vinde, ori are un tupeu de exceptie. Si desi nu am putut studia atent toata "oferta" olx si alte site-uri de profil, sunt absolut sigur ca sunt zeci de astfel de indivizi. Asa ca aveti grija! Mai ales pentru cei novice.
Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 03 Ian 2020, 00:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Orient, Seiko - s-au falsificat la greu in anii dupa Revolutie, pana hat tarziu spre 2000 am mai intalnit Seiko falsificat. De fapt, insumi am gasit un Seiko 5 fake pierdut de careva pe jos, avea cheita la ora 4. Se vedea de la o posta ca e fake dupa carcasa prastie, avea chiar si niste bavuri in picaturi de ziceai ca a fost sudata. Mergea insa surprinzator de bine, pana m-am incapatanat sa il bag intr-un pahar cu apa. I se dezlipise logo-ul Seiko si dedesubt se vad niste litere in chineza...Deci nu este o noutate in privinta ceasurilor samurai (O-S-C). Nu stiam despre Fossil, dar cred ca tot ce se vinde si prezinta interes catre cumparator, poate prezenta interes si pentru ''dezvoltatorul de fake''.

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 03 Ian 2020, 00:34 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Corect! am postat asta pentru ca, chiar astazi am citit pe topicul "pe ce ni s-a pus pata" ca un coleg avea suspiciuni in legatura cu autenticitatea unui seiko care nu arata ca in pozele de catalog si alt coleg i-a sugerat oarecum sa stea linistit ca nu se fac copii dupa seiko. Legat de Fossil o sa postez cand gasesc. Pe aliexpress e plin.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 03 Ian 2020, 00:42 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Ca si exemplu, o copie 1:1 fossil automatic pe ali. Si sunt convins ca si la noi e plin pe pietele online.
https://a.aliexpress.com/2qJSFfdO


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 03 Ian 2020, 01:19 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 08 Ian 2009, 21:55
Mesaje: 6393
Localitate: petrosani
Fosilu' în sine nu prea e ceas...
Sa rezumam și sa închidem subiectul, pentru ca pe acest forum nu se discuta despre fake-uri , replici sau alte asemenea specimene.
Daca citiți nu doar acest forum , sunt multe informații existente acum în mediul on line, o sa va dați seama care sunt ceasurile originale și care nu , mai ales veți face diferența intre ele .

_________________
,,Daca ne-am putea vinde EXPERIENTA , la pretul care ne-a costat , am fi cu totii MILIONARI "
-Abigail Van Buren
,,Investitia in cunoastere are cea mai buna dobinda "


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 09 Ian 2020, 19:23 
Neconectat
Forum Owner
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970, 03:00
Mesaje: 12144
Localitate: ARAD
Nic,
Am redeschis eu postul,pentru ca aici este o discutie constructiva despre aceste fake-uri. :wink:

_________________
Imagine
Ceasornicar,FBHI
Before you judge me, make sure you're perfect.
Good people get tired of being good to ungrateful people


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 09 Ian 2020, 21:36 
Neconectat

Membru din: 18 Feb 2015, 18:47
Mesaje: 151
Localitate: Giurgiu
Cred ca e ok sa fie continuat subiectul, ca si invatatura sa zic asa, pentru ca cei interesati sa cunoasca diferentele si sa nu se pacaleasca!!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 09 Ian 2020, 23:14 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
sclifositu scrie:
Ca si exemplu, o copie 1:1 fossil automatic pe ali. Si sunt convins ca si la noi e plin pe pietele online.
https://a.aliexpress.com/2qJSFfdO


Deci chinezii au făcut copie la copie!? Epic!

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 10 Ian 2020, 12:36 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
edisitaru scrie:
Cred ca e ok sa fie continuat subiectul, ca si invatatura sa zic asa, pentru ca cei interesati sa cunoasca diferentele si sa nu se pacaleasca!!


De retinut ca singura protectie/"panaceu universal" impotriva achizitionarii de ceasuri false este cumpararea acestora de la dealeri autorizati. In rest, atata timp cat exista clone 1/1 pentru mai toate mecanismele comune....Eta, Miyota.....etc.....doar o vasta experienta orlogera sau o vizita la ceasornicar - nu orice ceasornicar - ne feresc de necazul.....aruncarii banilor pe fereastra.....

Sigur, asta in cazul in care nu cumva ne DORIM....un Omega sau un Vacheron de....300 de lei. 8)

Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 10 Ian 2020, 18:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
valentin1234 scrie:
Sigur, asta in cazul in care nu cumva ne DORIM....un Omega sau un Vacheron de....300 de lei. 8)


Eu nu as refuza un asemenea deal. As lua cate unul din fiecare. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 11 Ian 2020, 00:09 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
In primul rand vreau sa va spun ca, va respect parerile. Doar ca pe acest forum, fiind lider in motoarele de cautare, ajung foarte usor o multime de persoane novice, in cautarea de ajutor in alegerile lor. Pentru ei este foarte greu sa deosebeasca un fake de un original si poate de multe ori nu au timpul necesar sa se documenteze suficent, si numarul de vizitatori novice il depaseste cu mult pe cel al profesionistilor si pasionatiilor. Cat despre distribuitorii autorizati, perfect si simplu de spus, dar oare cati dintre noi au vrut un ceas mai premium si nu au avut buget suficent si au aruncat un ochi pe pietele sh online?! Mai ales daca esti la prima achizitie a unui ceas mai "sanatos" si nu vrei sa strici foarte multi bani. Aceste piete exista si au beneficiul lor si toti cred ca am apelat la un moment dat la ele fie ca vanzatori fie ca, cumparatori, insa e bine sa stim sa ne ferim pe cat posibil de eventualele neplaceri.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 11 Ian 2020, 11:13 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3136
Localitate: Dublin
Citat:
Cat despre distribuitorii autorizati, perfect si simplu de spus, dar oare cati dintre noi au vrut un ceas mai premium si nu au avut buget suficent si au aruncat un ochi pe pietele sh online?!


Sigur, distribuitorii autorizati sunt doar varianta.....ideala.....nimic mai mult. E perfect normal sa accesam ce piete dorim atunci cand cumparam un ceas....mai ales SH. Dar.....si in cazul asta exista cateva reguli simple, care au mai fost enuntate pe ceasornicar:
1. Cumparati mai intai vanzatorul si apoi ceasul.
2. Autentificarea fara dubiu a unui fals elaborat pe baza pozelor e aproape imposibila.
3. Evitati pietele, targurile, aliexpress-urile, preturile de 10-100 de ori mai mici decat media on-line.
4. Documentati cat mai bine o viitoare achizitie, mai ales cand stiti exact ce brand/model vreti.
5. Intrebati pe ceasornicar.......oferind informatii exacte: poze (inclusiv mecanismul), link-uri, unde ati gasit ceasul, pret, cine il vinde...

Poate ca ajuta putin...
Spor!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 11 Ian 2020, 11:20 
Neconectat

Membru din: 27 Dec 2011, 18:19
Mesaje: 169
Sfaturile sunt perfecte si cu siguranta ajuta.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 11 Ian 2020, 16:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Legat de ceasuri fake, e de speriat unde se ajunge:

https://www.olx.ro/oferta/rolex-daytona ... 6a6097f18a


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Ceasuri fake
MesajScris: 11 Ian 2020, 17:36 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2016, 23:26
Mesaje: 405
E clar cine îl vinde, omul schimbă doar cu lanț de haur. :lol:

_________________
„Nu sunt deștept, dar când mă uit în jur prind curaj" Ion Creanga


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România