Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 05 Mai 2024, 07:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Am gasit o informatie despre cal. 680 cum ca anume quickset date are avans si retard. Adica poti seta data dand inapoi.
Din ce am vazut in poze, arata destul de bine mecanismul montat.
Un exemplar am gasit aici dar nu imi place culoarea. Caut pe negru.
https://www.ags-bijuterie.ro/index.php? ... rch=zenith


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 18:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2014, 18:01
Mesaje: 523
bonheur scrie:
[...]
Traditional, stiu ca ceasurile Zenith nu au fost niciodata populare si nici nu au fost deosebite prin ceva anume.
La nivel de inovatie si design, putem spune ca a fost (maxim) de nivelul Certina. Ma refer la vintage. Bine, judecand dupa piata autohtona, ai impresia ca Zenith a fost mult mai sus in trecut, la nivelul UG (de exemplu), ceea ce e fals.

Marele breakthrough pentru ei a fost El Primero dar nici ala nu a tinut mult. Au fost aproape de faliment, si au avut mare noroc cu contractul Rolex pentru echiparea Daytona si cu dl. Vermot care a pastrat masinariile pentru EP.
[...]
Intrebarea mea pentru cei de pe forum care au interactionat cu modele moderne iesite din manufactura Zenith este: sunt niste ceasuri bune dpdv al constructiei si calitatii?

Multumesc anticipat.


Zenith > El Primero

Traditional, ceasurile Zenith (post GFJ), s-au pozitionat la cel mai inalt nivel de calitate. Atat de inalt incat, in anii cei mai importanti de competitii de cronometrie, a impartit podiumul doar cu Omega si Longines. Mergand mai departe, as putea sa spun ca daca am alcatui un top al producatorilor elvetieni, dupa criterii ce tin de diversitatea calibrelor, numar de certificate de cronometrie obtinute, diversitatea complicatiilor si nu in ultimul rand, numar de unitati vandute, luate la un loc, adevarata "Holy Trinity" ar fi alcatuita din Omega, Longines si Zenith.

Daca am lua in considerare doar primii 70-80 de ani ai secolului trecut, Zenith a trecut prin toate etapele, de la idee, la proiectare si productie, si a livrat calitate pe orice palier, si pentru care clientul nu si-a vandut o mana si-un picior, asa cum se intampla astazi. Traim in vremuri ciudate, insa ca si atunci, Zenith tine strans la Omega, Omega tine strans la Rolex, si iata motivul pentru care Zenith se pozitioneaza in zona "luxury". Lantul slabiciunilor.

Zenith are astazi o rezonanta puternica, peste TAG Heuer, Longines, Tissot, Universal Geneve, Girard Perregaux, Ebel, Baume & Mercier, Eterna, Eberhard, Ulysse Nardin, etc. De altfel, casele de dupa Heuer, nici macar nu se gasesc in topul primelor 10 cele mai prestigioase manufacturi elvetiene, desi am redat doar nume istorice. Certina nu a ajuns in top, nici acum, nici atunci. Asadar, comparatia cu Zenith este inutila. Facand un arc peste timp, Certina si-a atins varfurile in anii 60-70, dar pentru aproape orice linie Certina, exista corespondent Zenith. Comparatia cu UG necesita finete si nu poate fi rezumata la o fraza. Zenith inseamna generatii de cutezatori si constiinta de sine, nu doar El Primero.
In sens invers, astazi topul este alcatuit tot din case istorice, ceea ce arata nu doar conservatorism, protectionism si traditie, ci si know how si standarde inalte, chiar daca concurenta pare la sange. Si Zenith se afla printre ele.

Daca as face o recomandare, aceea ar fi Elite PR 03.1125.685, otel. Deja un clasic, atractiv pe oricare varianta de cadran.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 18:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc timetwister pentru informatii. Clar, atunci cand mi-am facut o parere, nu m-am gandit la performantele Zenith pe cronometrie, nu am luat in calcul deloc partea de ceasuri de buzunar, si probabil nici sursele din care mi-am construit o imagine despre vintage Zenith nu au facut-o.
E bine ca ai adus informatii de valoare, care ma fac sa ma uit cu alti ochi la acest brand, si ma motiveaza sa continui cautarea. E de invatat.
Nu stiu daca Zenith ar trebui sa fie inclus in vreun top ten, cert e ca ei mai au de lucrat la imagine sau la perceptie.

Mi-am amintit ca EP a fost montat si de Ebel, Daniel Roth, Concord (parca?), Movado, TAG si posibil altii.

Multumesc si pentru recomandare, i'll have a look. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 23 Mar 2020, 22:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2016, 20:01
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Am fost si sunt si eu pasionat de Zenith, in special de Zenit Defy Classic titanium. Nu cu mult timp in urma l-am achizitionat, second hand, ca de nou .... nu sunt billionaire. Sunt absolut incantat! Este un ceas de vis!
https://imgur.com/T1HmddD


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 24 Mar 2020, 11:15 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
Am tot ezitat să răspund, fiindcă aș putea părea subiectiv - cum mulți colegi de forum știu, ceasul meu de suflet e un Zenith El Primero Class T.

Ce cred eu despre Zenith, pe scurt. Au avut un trecut interesant (deși nu din cale-afară de spectaculos, cum poate că au avut alte manufacturi care acum nici nu mai există). Au avut un noroc extraordinar cu EP (și cu miraculoasa lui salvare în anii 80). Și au avut modele foarte frumoase în perioada 2000-2012.

Ceasurile Zenith moderne (din ultimii 25 de ani) nu mi se par cu nimic mai prejos decât Omega. Din păcate, prețurile modelelor aflate actualmente în producție mi se par exagerate, dar aici e poate o chestiune subiectivă și-nclin să cred că prețurile mai tuturor ceasurilor noi s-au dus nefiresc de mult în sus.

Pentru un pasionat de orologerie, un Zenith cu Elite sau EP pre-owned, de 10-15 ani vechime, în stare bună, e o bijuterie cu raport calitate-preț optim. Cu puțină răbdare, poți lua un Class Elite, în stare bună, cu 1200-1300 de euro, iar la acești bani nici nu cred că vei pierde, în eventualitatea unei revânzări ulterioare.

Spor la cumpărături!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 24 Mar 2020, 13:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
De ce credeti ca preturile de SH sunt atat de mici comparativ cu MSRP si de ce se vand greu ? Adica ce nu face Zenith si alte companii la acelasi nivel fac?

Am gasit acest model si se pare ca poate fi gasit sub 1500 euro cu usurinta:
http://www.in2watches.com/zenith-elite-port-royal-v/
Diametru 37mm. Circa 2000.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 24 Mar 2020, 13:53 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3138
Localitate: Dublin
bonheur scrie:
De ce credeti ca preturile de SH sunt atat de mici comparativ cu MSRP si de ce se vand greu ? Adica ce nu face Zenith si alte companii la acelasi nivel fac?

Am gasit acest model si se pare ca poate fi gasit sub 1500 euro cu usurinta:
http://www.in2watches.com/zenith-elite-port-royal-v/
Diametru 37mm. Circa 2000.


Zenith nu face acea reclama scarbos - agresiva gen Tag sau Rolex sau....uneori....Omega. As asemana marketarea lor mai degraba cu discretia Vacheron sau Patek - abordare specifica brandurilor mari. D-aia lumea viseaza mai putin la Zenith si il asociaza mai deloc cu "social recognition" care este un selling point masiv in cazul Rolex....de exemplu....

Concret, acel Zenith din link e penalizat de diametrul mic....si perceptia ignorantilor ca e putin colectibil.....nevoia de servisare....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 24 Mar 2020, 21:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Apr 2016, 20:01
Mesaje: 59
Localitate: Bucuresti
Un alt Zenith, de vis...
Imagine/img]


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 11 Apr 2020, 09:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
bonheur scrie:
Am gasit o informatie despre cal. 680 cum ca anume quickset date are avans si retard. Adica poti seta data dand inapoi.
Din ce am vazut in poze, arata destul de bine mecanismul montat.
Un exemplar am gasit aici dar nu imi place culoarea. Caut pe negru.
https://www.ags-bijuterie.ro/index.php? ... rch=zenith


Poate-ți face cu ochiul :wink: ...
https://www.olx.ro/oferta/zenith-elite- ... dlw3o.html

ps: n-am nicio legatură şi nu cunosc vânzătorul.

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 11 Apr 2020, 10:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Multumesc pentru sugestie dar nu imi place carcasa si nici cadranul.
Din ce am vazut pana acum doar aceasta referinta ma atrage:
https://www.uhren-miquel.com/zenith-por ... _871a.html


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 11 Apr 2020, 10:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2008, 13:12
Mesaje: 888
Localitate: Bucuresti
Într-adevar, modelul sugerat de tine este printre cele mai reuşite din gama Elite.
Trebuie să recunosc că şi eu am dezvoltat o atracție pentru Zenith de ceva timp încoace, cu precădere către vintage.

_________________
If time is money, I'll spend my money on time.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 30 Sep 2021, 21:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Un an jumatate mai tarziu si am intrat in posesia unui Zenith Elite.
A durat mai mult pentru ca s-au intamplat multe care mi-au distras atentia de la asta dar si pentru ca nu am fost decis 100% pana acum.
Cand am facut acest thread aveam in cap acest model:
https://www.uhrenhandel.de/zenith-port- ... 451.680/21

Il gasisem la cineva din Elvetia pe reddit si mi-l vindea cu 1000 USD cu cutie, fara acte.
Nu am fost suficient de convins atunci, si omul l-a dat relativ repede. Apoi mi-a parut rau. :lol:

Dupa aceea m-am luat cu altele, apoi mi-am luat Nomos si nu am mai dat atentie. Plus ca e relativ greu sa gasesti aceea referinta in stare buna (carcasa, cadran fara pete, limbi fara fosfor afectat) si in pret sub 2000 EUR.

Anyway, intre timp am gasit un alt model, mult mai frumos, cred ca e urmatoarea iteratie dupa referinta de mai sus, cu un cadran putin diferit (ace fara fosfor, fara cifre rosii si o textura placuta) dar si cu rotorul decorat altfel, mai frumos.
Dar...referinta mult mai greu de gasit decat cea de mai sus.

Saptamana trecuta din intamplare am dat peste un exemplar interesant si am zis ca trebuie sa actionez. Am luat legatura cu seller-ul, am pus niste intrebari de clarificare, am umblat putin la pret si am batut palma. Azi mi-a ajuns.

37mm, cal. 680, revizie anul trecut (zice sellerul), full set, in stare excelenta, purtat foarte putin. Achizitionat in 2005

La prima vedere este fascinant de frumos si de elegant.
Acum sunt curios de precizia si power reserve.

Aaaa, si desi preturile au crescut la ceasuri pre owned in timpul pandemiei, am reusit sa il iau sub 1500 euro. :D

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 30 Sep 2021, 22:00 
Neconectat

Membru din: 27 Sep 2009, 19:51
Mesaje: 2349
Localitate: Sibiu Transilvania
Superb Zenith ul !!!
Felicitari !!!

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 30 Sep 2021, 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Ian 2011, 10:57
Mesaje: 1267
Arata super sa-l porti sanatos, banuiesc ca e foarte comod pe mana.

_________________
my watches viewtopic.php?f=14&t=14871


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Zenith Manufacture - pareri
MesajScris: 01 Oct 2021, 07:00 
Neconectat
Moderator
Avatar utilizator

Membru din: 04 Dec 2007, 07:56
Mesaje: 8188
bonheur scrie:
Mi-am amintit ca EP a fost montat si de Ebel, Daniel Roth, Concord (parca?), Movado, TAG si posibil altii.


Ca un pasionat al mecanismelor 36k uite lista celor care au utilizat ZEP:

1 Bulgari Bulgari Chronohraph cal. 328
2 Boucheron Solis cal. 400z / Boucheron M.E.C., LE 18k
3 Concord Impresario Annual Calendar cal. 411
4 Daniel Roth - Masters Chronograph
5 DuBois & Fils - Zenith cal 410 in model "Montre 1812"
6 Dunhill - Millenium Moon Phase & Annual Calendar cal. 410
7 Ebel - Calibre 134 (approx 1984-1994?)
8 Ekegren Geneve - Astronic Chronograph cal. 3019 PHF
9 Kurth Schaffo ("Chrono d'Oro")
10 Louis Vuitton LV 277 ("Louis Vuitton Tambour")
11 Movado - Datron HS 360 (1969 - 1974)
12 Panerai - Calibre OP IV (2000-2003) in PAM 72
13 Parmigiani - TORIC CHRONOGRAPH Ref. C00920, Cal. 190
14 Rolex - Rolex 4030 (1991 - 2000), in Daytona slowed to 28000VPH
15 TAGHeuer - Calibre 36 ( ? - present), in Grand Carrera, Link, Monza
16 Tourneau - yellow gold - cal. 3019 PHF
17 Ulysse Nardin (UN cal. 10 based on cal. 400), 50 pieces in yellow gold, made in 1980's
18 Urban Jurgenssen Copenhagen (3019 PHF)
19 Van Ree Watches - DNA watch (El Primero 400)
20 Waldan International - Astronic Chronograph (current, uses vintage movements purchased in 1980)

Aici https://omegaforums.net/threads/the-oth ... ment.5757/ se spune ca si Dior Chiffre Rouge l-ar fi utilizat, dar Dior a folosit un model Elite, nu chrono ZEP.

Cat despre mecanismele Zenith, Florian a spus ce era de spus (eu nu cunosc un colectionar roman mai avid si mai cunoscator ...)

Am 4 chrono-uri cu mecanisme ZEP, un Chronomaster, un Concord Impresario, un Daniel Roth si un Ebel. La superlativ toate!

Cat despre Elite, am doua Concord Impresario Chronometre Automatic GMT (Black & White Dial) cal. 682 - finisaje excelente si functionare in grad de cronometru.

Mai am si varianta "mecanic only", Concord Impresario Power Reserve 14.G8.220, cu cal. 655.

Bine, Impresario e altceva, cu o carcasa poate mai cudata, dar sunt ceasuri excelent realizate.

Nu ai cum sa dai gres cu un Zenith Elite - si eu caut unul clasic, dress, cu secundar la ora 9 ...

Felicitari pentru achizitie!!

_________________
Il y a d'enivrant [...] le plaisir aristocratique de déplaire! - Baudelaire


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 33 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România