Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 13:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 11 Apr 2020, 18:49 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Adrian73: "desi ar fi un subiect pentru un nou topic, pun aceasta intrebare aici...la ultima achizitie."

Cred ca e un subiect cu potential....asa ca....de ce nu? Multumim Adrian pentru idee!
Colegii.....liber la scris....sa va vaz :) :) :)

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
1. Chiar dacă nu venea criza intenționam sa scot la vânzare majoritatea ceasurilor mele și ieftin. Dar acum le voi da și mai ieftin. Ideea e simpla - indiferent de situație : dacă ceri mult riști sa rămâi cu ele ani de zile sau nu le vei da niciodata. Sa nu fiu înțeles greșit : eu nu am nevoie urgent de bani, vreau doar sa scap de ele.
2. Cumpăr ceasurile vizate (din lista mea și eventual altele tentante) dar doar dacă la găsesc la preturi foarte mici. Asa cum eu sunt dispus sa vând în mare pierdere, sper sa facă și alții la fel ...

_________________
AR1070-56E


Ultima oară modificat de Zar pe 11 Apr 2020, 19:13, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 19:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Raspunsul meu e clar. CUMPARAM in continuare!!!!
Dar trebuie sa avem in vedere urmatoarele criterii:
- ceasul sa ajunga la noi perfect dezinfectat si cu declaratie in acest sens;
- sa aiba musai mascuta si manusi:
- sa reziste cel putin apocalipsei zombi.
Urmand aceste criterii eu m-am ales cu asta. Sper sa reziste si urmatoarelor dezastre, catastrofe naturale, mai mult sau mai putin.
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 19:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
...si sa stea si 14 zile in carantina.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 19:53 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Poi daca a fost perfect dezinfectat si declarat, de ce sa mai stea in carantina?
Ce, vine din zona rosie? Heimdalg, de unde l-ati luat? :o :o :o

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 20:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Iun 2013, 17:27
Mesaje: 1971
Nu stiu, nu spun, nu recunosc :)
Dealer autorizat, de fapt:
https://www.japora.ro/ceas-casio-g-shoc ... ugh-solar/
Si banuiesc ca vine din zona rosie, ca de unde sa fie saracutul.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 20:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Vrajeala de pitici. Ma refer la reducerile dealerilor, evident. Un fel de Black Friday tipic romanesc. Daca cineva isi doreste un ceas, il cumpara si gata, la noi inca nu s-a trecut vreodata de “faza B” la reduceri, zic eu. De “investitie” nici nu poate fi vorba la ceasuri in general, poate la terenuri, in caz de criza economica.
Adica, ne lasam “vrajiti” in continuare de pasiunea noastra...sau nu. Pandemia nu are vreo legatura, poate doar ca mai naște inca un BF, pe langa celelalte 3,4,5...pe an. Spor! 8)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 21:03 
Neconectat

Membru din: 08 Iul 2018, 20:42
Mesaje: 185
La ceasurile noi chiar am vazut promotii atragatoare. Emag vinde Tissot automatic cu 1200 lei,la BB se gaseste in gama de 300 -400 lei Orient destul de interesante.Bombastic are Seiko la pret atragator.Toate astea in gama mea depret 0-2000 lei :roll:
Piata second hand este cum este. Vinzi cu cat poti, cumperi cu cat iti permiti :D Dar mai sunt unii care vand ceasuri noi sau putin purtate la preturi mai mari ca in magazin :twisted: Toate astea din priviinta meaca cumparator, nu am vandut si nici nu am la vanzare nici un ceas :D


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 11 Apr 2020, 22:23 
Neconectat

Membru din: 26 Noi 2013, 18:04
Mesaje: 618
Localitate: Timisoara
Zar scrie:
1. Chiar dacă nu venea criza intenționam sa scot la vânzare majoritatea ceasurilor mele și ieftin. Dar acum le voi da și mai ieftin.

Asteptam sa le vedem si pe forum. :)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2020, 08:48 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Daca ai bani stransi, cumperi sub pretul pietei de la cei care au nevoie de bani. Si cumperi prostii, cumperi Rolex, Patek-uri, ceasuri de aur.
Daca nu ai bani, stai in banca ta frumusel, tine de banii pe care ii.


De vandut, nu vinde daca nu ai nevoie de bani. Ca preturile sunt jos si se vor duce si mai jos.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2020, 10:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8503
Localitate: Bucuresti
Eu vând pt. că nu le (mai) port, practic dacă le păstrez sunt bani blocați. Plus că oricum vreau sa iau altele.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2020, 10:33 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
Zar scrie:
Eu vând pt. că nu le (mai) port, practic dacă le păstrez sunt bani blocați. Plus că oricum vreau sa iau altele.


Pai la tine e un pic diferit ca voiai oricum sa le vinzi.

Discutia era daca vindem sau cumparam acum in conditile de pandemie/incertitudine economica etc.
Si asta imi aduce aminte de personajul Arthur Case (Christopher Plummer) din Inside Man. Zice la un moment dat in film ceva de genul: “in times of war buy real estate”!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2020, 11:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 20 Sep 2013, 21:54
Mesaje: 1201
Eu am vândut, am avut informația din China și Suedia că lumea nu prea mai cumpăra așa că am luat măsuri. Ultimul dat a fost sd-ul de zi cu zi, cumpărat acum 3 ani cu și vandut acum cu preț aproape dublu, cam cu 3 zile înainte să se închidă România l-am dat.
Am vazut că unii au scumpit ceasurile dar piața din China e la pământ, însă depinde si de modele dar și de cumpărător. Încă nu e criză financiară deci nu putem trage o concluzie pertinentă, dar piața din câte îmi dau eu seama e un pic blocată. Oricum, cei care au cumpărat ceasuri scumpe în ultimii 2 ani o sa trebuiască sa stea cu ele în pic daca nu vor să le vândă în pierdere.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2020, 12:53 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2013, 23:38
Mesaje: 1011
Tendința de scădere a prețurilor la ceasuri este de cel puțin 2 ani de zile. Sigur, cu excepția unor bule crescute artificial prin diverse jonglerii de marketing, productie, manipularea pieței secundare (Rolex, Patek etc.).
Criza actuală nu face altceva decât să consolideze aceasta evoluție.
Eu, că utilizator normal de ceasuri și flipper ocazional, am incercat mereu să merg pe logica "unul intra, altul iese". Și intenționez să păstrez acest principiu, indiferent de valoarea ceasurilor sau situația pieței


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Apr 2020, 14:16 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
Eu cred ca in ultimii 5 - 10 ani asistam la o ofensiva fara precedent de....crestere a preturilor la ceasurile noi....mecanice 8)

Nu mai e nicio surpriza sa vedem entry-level elvetiene la peste 1000 de euro (Hamilton, Mido, FC, Movado......), sau pseudo-luxury la peste 2000 (Longines, Oris, ML, Tag......). La luxury Rolex deja nu mai are nimic sub 6000 de prin 2010, Omega la 4000 e o raritate si exemplele pot continua....vorbesc desigur de preturi de lista la AD....pentru ca e cel mai bun indicator...
Japonezii tin si ei trena.....cu 6R15 in Seiko de 1000 de euro, 4RXX pe la 450 - 500 si cu GS spargand tot mai des pragul de 10.000....

Acuma....e clar pentru toata lumea (sper)....ca pandemia in sine - depinde desigur si de cat va dura - e nimica toata pe langa criza economica....care va urma....atat in Europa cat si in America de Nord, indiferent cati bani s-au hotarat sa tipareasca guvernele..... 8)

Long story short, cred ca ar trebui cumparat - cine-si va permite - peste 2-3 luni, cand cutitul va ajunge cu adevarat la os si vanzatorilor privati si retailerilor. Indraznesc sa fac chiar o predictie pentru piata de nou, unde 50% discount va deveni norma iar pentru piata vintage...cred ca vor incepe din nou sa apara ceasurile tezaurizate....la preturi bune bune - cu cateva exceptii, pentru ca e plin de cumparatori nebuni sau pur si simplu prosti....asa cum observam in fiecare zi.... 8)

Si ca sa inchei intr-o nota optimista...sper sincer ca ceea ce va urma va mai taia din lacomia agresiv-nesimtita a producatorilor - indiferent de continent - va duce la o "desteptare" a cumparatorilor si ca revenirea (in cele din urma) a pietei orologere.....il va aseza pe fiecare acolo unde ii este locul :)

Spor la cumparaturi!

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România