Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 19 Apr 2024, 06:02

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 15 Apr 2020, 12:41 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Salutare tururor.
In ultimele doua luni, m-am simtit inspirat de un articol pe care l-am revazut dupa multa vreme, mai exact de 3 poze pe care la voi posta mai jos. Dupa 5 ani de cand am facut cunostinta cu acesta pasiune frumoasa si oarecum consumatoare de timp, am ajuns la o concluzie la care sper ca din ce in ce mai multi pasionati si nu neaparat colectionari, vor rezona cu mine - cu cat cutia de ceasuri are mai putine locuri, cu atat posesorul va fi mai implinit. Sau cum ar spune englezul less is more, am ajuns sa apreciez aceasta abordare din mai multe motive. Oarecum trebuie sa treci prin mai multe achizitii, sau sa te informezi mai mult ca sa ajungi la concluzia asta. O vad ca desavarsire a gusturilor si ca un drum care se incheie dar in acelasi timp deschide noi orizonturi.
Din momentul in care ai pus mana pe un grail, este de ajuns si poti sa mergi sa faci toate lucrurile frumoase din viata asta cu el la mana, sa strangeti amintiri impreuna si sa devina o extensie a stilului de viata, in fond, ai o singura incheietura care poate fi folosita ca putratoare de ceas. Daca ai ajuns aici esti fericit este perfect, las-o asa, numai ca majoritatea nu reuseste sa faca asta, cel putin nu din prima. Ceasurile achizitionate prima sau a doua oara sau a treia oara nu sunt neaparat de pastrat, si aici intervine o rascruce. Cumperi o caseta de minim 6 ceasuri, te apuci de adunat sau vinzi din ele? Oricare va fi abordarea, sper sa mergeti pe calea fericirii si sa alegeti sa pastrati doar piesele care va plac cu adevarat si care va aduc foarte multa bucurie si incantare si care vor avea parte de foarte mult timp petrecut pe incheietura.
Eu am cumparat 5 divere pana sa ajung sa vreau si ceasuri fara bezel rotativ si acum unele ma incurca in aceasta cautare a combinatiei fericite. Mai mult, de doua din ele se leaga amintiri importante si chiar nu mai pot sa le vand. Vorba multa saracia omului, am sa postez o poza cu 3 ceasuri pe care le am, si care consider ca pot fi folosite cu succes urmatorii 20 de ani, fara sa intervina modificari.Ar putea si imbunatatita? absolut. numai ca o singura piesa poate sa plece- Raketa ruseasca de care nu ma leaga nici o amintire. Seiko SRP l-am cumparat dupa ce am oficiat starea civila iar Certina dupa ce s-a nascut baiatul meu. Puteam sa am macar un cadran negru in colectie dar asa a fost sa fie si e ok.
O sa postez poza cu colectia mea de 3 ceasuri (nu sunt toate dar asta consider a fi miezul si echilibrul in momentul de fata), dupa care o multitudine de poze pentru inspiratie, primele 3 din articolul mentionat mai sus, urmate de multe alte poze adunate cu minicolectii de 3 ceasuri.
Multumesc pentru timpul acordat citirii textului si astept din partea voastra fie colectia core sau miez de 3 ceasuri pe care le aveti ori poze gasite pe net, chiar si linkuri.
Colectia mea actuala -3 din 6
Imagine
Pozele care m-au inspirat:
Imagine
Imagine
Imagine
Apoi poze culese de pe internet, pentru inspiratie.Contin piese precum daily/dress/chrono sau alte combinatii in functie de stilul de viata al fiecaruia, in orice caz, cred ca oricare din colectiile de mai jos acopera toate momentele din viata unui homoceasornicarus.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 15 Apr 2020, 16:19 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Foarte inspirat si provocator topicul! Mie unuia ideea de a avea doar 3 ceasuri - probabil dupa reteta: foarte elegant,
diver si de fiecare zi...ma gandesc.....imi provoaca un atac de panica :cry: :cry: :cry:
Cred ca cei care....in urma unui proces de selectie.....mai lung sau mai scurt....ajung la 3 ceasuri sunt niste
oameni foarte foarte fericiti si.....statornici....indiferent de valoarea totala a acestora....

Long story short, si pentru ca vreau sa particip la subiect, o sa-mi imaginez - cu inima cat un purice - ca o noua
ordonanta militara limiteaza numarul de ceasuri la.....3/persoana :evil: ...si o sa postez care ar fi acestea.....promit :idea:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 15 Apr 2020, 16:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Iun 2012, 00:32
Mesaje: 1967
Localitate: Bucuresti
Acestea ar fi din care pot scoate Juvenia pentru ca nu il port aproape niciodata.

Imagine

Dar si asta poate fi redusa, sa fi pastrat doar OP si Nomos pe care l-am avut, si era o colectie ok.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 15 Apr 2020, 17:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Eu chiar vreau sa ma limitez doar la 3 ceasuri. Am deja 2 stabile : Citizen - Stiletto si Big Date Perpetual. Iar al 3-lea (cel de zi cu zi) practic se schimba - il vand si cumpar altul. Pt. moment este Seiko - Astron.

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 15 Apr 2020, 17:46 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
@bonheur foarte faina poza, mult mai diversa fata de alegerile uzuale si unica, as putea spune. putem consdera colectia din 3 piese cu 4 ceasuri ca find una completa. 3 in cutie si 1 la mana, sa nu lasam gol spatiul. :lol:
@Zar o abordare corecta, in care iti lasi spatiu de manevra si nu te arunci all in la ceasurile care sunt aparute acum. Va dati seama ca in urmatorii 20 de ani vor aparea sute de ceasuri noi, unele mai bune unele mai proaste.
@valentin1234 astept aici pe topic si colectii imaginare de 3 ceasuri, ideal sa fie paintuite in aceeasi poza sa o poata salva altcineva pentru inspiratie si indrumare.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 16 Apr 2020, 10:02 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
nu reusesc embeded. o fi dezactivat?
In fine, cineva are deja colectia de 3 ceasuri si are nevoie de indrumare! :D
https://youtu.be/vNLEGCPuj7E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 16 Apr 2020, 10:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
“Paid review-ul” cerut de catre un român lui Pluta nu spune mai nimic, dar comentariile arata felul in care suntem priviti din afara...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 16 Apr 2020, 12:13 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 15:39
Mesaje: 2067
Localitate: Bucuresti
După cei vreo 12-13 ani de când m-a prins virusul orologier și după ce mi-au trecut pe la încheietură câteva zeci de ceasuri care mai de care mai felurite, am ajuns și eu la concluzia că un set de numai trei ceasuri e cumva optim. Aș zice trei de ținut, încă unul pe care să-l „rulezi“ constant, când te plictisești, de dragul diversității, și eventual încă unul mai de nișă – orice ar însemna nișă pentru fiecare dintre noi. În cazul meu nișa o reprezintă turele la munte, unde bătrânul meu Suunto Vector încă face față cu brio.

Criteriile după care m-am ghidat înainte de a ajunge la acest trio au fost:

- diversitate a mecanismelor (un ceas quartz, un ceas automatic, un ceas cu armare manuală)
- alternative curea/brățară metalică
- cel puțin un ceas cu WR decent
- cel puțin un ceas cronograf
- cel puțin un ceas foarte elegant
- cel puțin un ceas cu lume bun
- să-mi placă toate trei, să fie o bucurie că le am la mână, nu să fie doar niște trofee care nu-mi spun mare lucru, dar pe care le-aș purta din snobism, fiindcă e vreo serie limitată, vreun mecanism aparte sau altceva.

Aplicând criteriile enunțate anterior, m-a prins pandemia cu trioul pe care-l puteți vedea mai jos.

Zenith El Primero Class T – ceasul meu de suflet, îl port zilnic, de 11 ani, și este îndeajuns de versatil încât să se potrivească la aproape orice ținută. Evit să-l iau doar când e rost de activități fizice, în natură, alergat, transpirat, tăiat lemne sau altele asemenea.

Louis Erard 1931 – armare manuală, are Peseux/ETA 7001, finisare top și e unul dintre cele mai precise ceasuri mecanice pe care le-am avut vreodată. Pozele de pe net nu-i fac cinste, pe viu cadranul e o frumusețe, iar de slim e... slim. Sub 6 mm! E ceasul meu de sindrofii și de purtat când vreau să nici nu simt că am ceva pe mână.

Atlantic Mariner – e un model mai vechi, de prin 2014, quartz, cu ETA 955. Un ceas precis, cu WR 200, cu o brățară foarte solidă (chiar grea aș zice), cu limbi tare fosforescente și mai ales cu o culoare a cadranului 2 în 1. În funcție de cum pică privirea pe el, e fie negru ca smoala, fie un bleumarin foarte frumos. Știu că poate pentru mulți modelul și brandul nu spun mare lucru, dar mie pur și simplu mi-a făcut cu ochiul de când l-am zărit într-un colț de vitrină la un BB din Unirea.


Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 16 Apr 2020, 14:37 
Neconectat

Membru din: 07 Mar 2013, 23:06
Mesaje: 131
Intr-adevar, interesant topic. :)
Desi imi e greu sa ma inchipui limitat la doar 3 ceasuri, le-as alege pe urmatoarele:
Imagine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 17 Apr 2020, 17:35 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Ideile bune se fură
https://wornandwound.com/three-watch-co ... ans-picks/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 17 Apr 2020, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Asa e 8) , lor le venise ideea acum vreo 3 ani...

https://wornandwound.com/three-watch-co ... yas-picks/


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 18 Apr 2020, 13:55 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
M...da....nu cred ca are importanta cine a venit cu ideea.....daca topicul e haiossss 8)

In fine, pentru ca nu am prea multe ceasuri in casa si....mai mult din dorinta de a participa la discutie...am
facut si eu o selectie de 3.....Scuze pentru calitatea pozei, lumina naturala irlandeza.... :cry:

De la stanga la dreapta:
MIDO Baroncelli III Cronometru - ales atat pentru eleganta casual cat si pentru 2836 COSC....care la tendintele actuale sau va disparea de pe piata sau se va gasi in ceasuri mult mai scumpe.....
LONGINES Conquest - excelent ca ceas de fiecare zi....am tot povestit despre el pe aici......
LONGINES Presence - potrivit pentru tinute foarte elegante....

Imaginearound me

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 20 Apr 2020, 10:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
Din toate pozele prezentate cea cu JLC, AP si Rolex e cea mai echilibrată - parerea mea, cu precizarea ca eu as fi optat pt. un AP si cu secundar central. Practic are exact necesarul : elegant, de zi cu zi si diver (vorba lui Valentin).

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 20 Apr 2020, 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Mai 2008, 12:10
Mesaje: 8504
Localitate: Bucuresti
La fel si cea a lui bossoft. Doar ca data la Hamilton ii strica din eleganță (d.p.m.d.v.)

_________________
AR1070-56E


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Colectia de 3 ceasuri
MesajScris: 20 Apr 2020, 10:33 
Neconectat

Membru din: 09 Dec 2016, 11:31
Mesaje: 76
Localitate: Iasi/Braila
Zar scrie:
Din toate pozele prezentate cea cu JLC, AP si Rolex e cea mai echilibrată - parerea mea, cu precizarea ca eu as fi optat pt. un AP si cu secundar central. Practic are exact necesarul : elegant, de zi cu zi si diver (vorba lui Valentin).

De-asta este prima pe listă. :D nimic nu e întâmplător.
Asta cu ceasul de zi cu zi ca fiind un AP mi se pare puțin forțată. Eu pe șantier am purtat orientul mako - praf, frig, căldură, o grămadă de elemente neprietenoase. Ceasul meu de zi cu zi trebuie să fie automat tip diver.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România