Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 29 Mar 2024, 11:12

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: 07 Aug 2021, 13:42 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
Oarecum on topic.
Azi dimineata la 10:15 când am vrut sa repun la mana GS-ul am vazut ca se oprise....de 11 minute :)
Stătea pe dreapta de duminica seara de pe la ora19.
Cred ca si-a depășit rezerva de marș declarata de 5 zile...
Îmi pare rău pt ca vroiam sa ii urmăresc precizia pe un an...
Asta e...fix pe 7 (azi) face3 luni de când îl am, si de cand a fost încărcat prima oara nu a pierdut sau câștigat nicio fracție de secunda.
Oarecum înspăimântător pt mine care nu sunt obișnuit cu asemenea precizii :)

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 28 Feb 2023, 20:12 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Pot confirma ca am aceeași problema cu un L888 (Conquest), in sensul ca are o abatere negativa de fix 2 minute la 3-4 zile. Înțeleg ca nu are legătură cu intervalul de service sau faptul ca ceasul nu a fost niciodată servisat. PR =60 ore, cred...


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2023, 10:17 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
GEO scrie:
Pot confirma ca am aceeași problema cu un L888 (Conquest), in sensul ca are o abatere negativa de fix 2 minute la 3-4 zile. Înțeleg ca nu are legătură cu intervalul de service sau faptul ca ceasul nu a fost niciodată servisat. PR =60 ore, cred...


Aceeasi problema ca si Marius? :? 8) :?
30 de secunde pe zi pentru L888 (care e foarte foarte reusit) e enorm....am cateva si toate merg COSC fara probleme...
Cred ca te paste un service.....de cand ai ceasul?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2023, 12:06 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Da, aceeași problema ca Mihai, doar ca ceadul lui era nou din câte înțeleg, asadar nu stiu daca abaterea depinde doar de intervalul de serisare. Este interesant ca ramane in urma cu fix 2 minute, nici mai mult, nici mai putin. Eu îl am din 2016 și nu l-am servisat.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2023, 12:37 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3133
Localitate: Dublin
GEO scrie:
Da, aceeași problema ca Mihai, doar ca ceadul lui era nou din câte înțeleg, asadar nu stiu daca abaterea depinde doar de intervalul de serisare. Este interesant ca ramane in urma cu fix 2 minute, nici mai mult, nici mai putin. Eu îl am din 2016 și nu l-am servisat.


In teorie, daca abaterea e constanta (cu plus sau minus)....e posibil sa mearga doar un reglaj.....desi 6-7 ani cam cer service...as spune.....
Pasul urmator este sa-l pui pe un timegrapher - la un ceasornicar - care in functie de parametrii cititi iti va spune ce ai de facut, Geo....

Asa a mers de la inceput sau e de data recenta deviatia asta mare?

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2023, 13:01 
Neconectat

Membru din: 12 Iun 2008, 15:48
Mesaje: 720
Nu-mi amintesc ca ceasul sa fi avut aceasta abatere la inceput, in primii ani cel putin. Era o abatere normala cu plus/minus, la fel ca la orice automatic presupun. Nici macar dupa ce l-am scapat pe gresie nu a inregistrat o abatere semnificativa, insa abaterea de 2 minute a aparut brusc si cam de un an... Poate o sa-l duc la ceasornicar pentru niste teste.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România