Ceasornicar.ro

Totul despre ceasuri !
Acum este 20 Apr 2024, 05:06

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: 06 Oct 2021, 14:36 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
Buna ziua.
Știu ca adevarul este la interior însă pana acolo din aceste poze putem sa face niște aprecieri privind acest ceas?
Credeți ca este fake sau real?
Menționez ca a fost cumpărat la un preț al pieței are cutie manual card garanție pana in 2022
Rog sfat pt postare poze


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 15:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Ian 2008, 17:51
Mesaje: 3107
Citeste aici
viewtopic.php?f=2&t=37283

_________________
" Pai nu ti-am spus ca n-am? Ce sa-ti fac eu daca n-am? De unde sa dau? N-am!"


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 15:12 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
https://postimg.cc/gallery/6ptbzGt


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 15:18 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
https://imgur.com/a/usF1oWZ


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 15:56 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Eu nu vad nimic in neregula....acuma....vorbele astea pe poze stii cum sunt....mai ales la Rolex 8)
In orice caz....cred ca merita efortul de a fi desfacut.....daca asta-i intrebarea....

Sper sa-ti iasa....e un ceas frumos.....

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 16:33 
Neconectat

Membru din: 12 Mar 2015, 18:00
Mesaje: 1473
E original 99,9%. Nu-l mai desface.
Ceasul perfect Datejust-ul asta de 36mm, mai ales referinta asta, ca are ansele mai babane decât ultima referință!


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 17:24 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
Mulțumesc frumos
Sunt doua lucruri care m-a îngrijorează la el, și anume faptul ca are i zgârietură pe sticla între ora9 și 6 foarte finuța și abaterea de aproape 9 sec pe zi.
Am vorbit cu cei de la rolex și mi-au spus ca ele vin cu o abatere de -2/+2 secunde pe zi și ca ceasul fiind in varantie să-l trimit la ei.Acum problema este ca poate dura și 12 săptămâni din ce mi-au spus ei iar dacă aflu peste 12 săptămâni ca ceasul este fake nu-l mai pot da înapoi magazinului de unde l-am cumpărat ei având o politica de returnare de doua săptămâni


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 17:44 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2011, 15:49
Mesaje: 657
De ce nu ii faci o autentificare?
Cei de la Horologium fac, din nou, asa ceva

_________________
Faptul ca meduza a supraviețuit 650 de milioane de ani da speranțe multora


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 18:16 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
Nu locuiesc in România iar aici(Anglia) cei de la rolex mi-au spus ca ei in magazin nu pot spune dacă este fake sau nu ci doar cei de la service.Din punctul meu de vedere sunt cele doua variante și anume să-l trimit la garanție și sa aștept sau să-l deschid la un ceasornicar și sa risc compromiterea garanției .
Dacă mai sunt păreri asupra ceasului pe acest forum chiar dacă este foarte greu de spus doar pe baza acestor poze cu atât mai bine


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Sigla pare cam skinny față de cea originală, iar la lupă nu prea seamănă:

Imagine

Personal nu m-aș încumeta… poate exagerez… de fapt, mereu m-am întrebat cum poate cumpăra cineva un Rolex second hand de la o persoană necunoscută, fără să știe istoricul ceasului? Sau chiar de la un amanet? Cum îl verifică? Chiar și cutiile și actele se falsifică… Mai nimeni nu își asumă responsabilitatea să-l autentifice, deci…
Eu aș cumpăra second hand doar de la o cunoștință apropiată care a luat ceasul direct de la Rolex, cu actele pe numele lui. Punct. În rest aș lua doar nou din magazinul brand-ului. Restul, treaba lor ce fac, pe banii lor. Baftă.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 22:09 
Neconectat

Membru din: 15 Iul 2010, 00:46
Mesaje: 10
Emil68 sunt de acord cu ce spui dar mulțumită politicii Rolex eu cel puțin nu am reușit sa cumpar nou.Îți cer sa ai o relație cu Ad și in cel mai bun caz te pun pe o lista de interes
Vorbesc chiar și de modeleleDJ și OP care pana Acu ceva vreme erau relativ ușor de găsit,astăzi in magazin găsești doar cu diamante si\sau in metal prețios


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 06 Oct 2021, 23:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Nu știu cum este situatia la Rolex AD in Anglia, dar aici in țară la reprezentanță ( în Marriott) m-am înscris pe listă la Explorer 1 si am așteptat 8 luni până m-au sunat… și din câte știu e mai rar decât DJ… și nici “istoric” nu am avut la ei, doar două vizite cu totul, una de “recunoaștere” și a doua pentru completarea formularului. Singura problemă e că trebuie să accepți prețul valabil în ziua livrării, nu cel de când ai semnat contractul. 8) Iar prețurile sar anual cu sute si chiar mii de euro, in funcție de model.
Dar nu asta e cel mai grav, ci faptul că nu poți proba modelul dorit. Și te trezești că ți se pare prea mare sau prea mic, sau prea banal… :D Și vorbim de multe mii de euro… dar am întâlnit persoane pe care nu le interesa aspectul acesta, ci cel al investiției… zic ei… dar e alegerea lor.


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Oct 2021, 09:52 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Nu inteleg de ce atatea discutii....daca ai cumparat intr-adevar ceasul dintr-un magazin...ai cat ai ca sa-l intorci
insa daca il trimiti la Rolex si e fals....cu siguranta magazinul te va despagubi sau macar ai cui sa te adresezi.....
pe cine sa dai in judecata sau....unde sa-i trimiti pe albanezi/ucrainieni 8)

Dupa cum stim, in Anglia sunt multe "bijuterii" care vand Rolex preowned insa toate au cate un ceasornicar
dedicat care face un fel de autentificare neoficiala......chiar daca nu deschide ceasul.....si nu emite vreun certificat...

Presupun ca nu l-ai cumparat dintr-un magazin de pantofi si/sau produse naturiste....right?!?

Citat:
poate exagerez


@Emil....cred ca exagerezi....compari doua poze facute in unghiuri diferite, lumini diferite.....etc...
Bagi morcovu' la om.... :cry: :cry: :cry:

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Oct 2021, 10:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Ian 2017, 01:17
Mesaje: 2266
Lasă, Valentin, că frica păzește pepenii! 8) Nici Mircea nu i-a putut “garanta” 100% că e original… mai bine să fie informată lumea despre riscurile unei astfel de achiziții, în loc să avem parte de câte un tardiv “Ce credeți? E ce trebuie?” :D … urmat de lacrimi și suspine…


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
MesajScris: 07 Oct 2021, 10:57 
Neconectat

Membru din: 20 Aug 2012, 20:57
Mesaje: 3135
Localitate: Dublin
Emil68 scrie:
Lasă, Valentin, că frica păzește pepenii! 8) Nici Mircea nu i-a putut “garanta” 100% că e original… mai bine să fie informată lumea despre riscurile unei astfel de achiziții, în loc să avem parte de câte un tardiv “Ce credeți? E ce trebuie?” :D … urmat de lacrimi și suspine…


Foarte corect ce spui, de aceea si eu am afirmat intotdeauna ca fara o poza cu mecanismul nu exista certitudini (chiar si atunci e riscant in unele cazuri)...mai ales pe banii altuia.....dar fiecare cumpara de unde vrea si poate......si isi asuma riscuri pe care le considera acceptabile...

_________________
"If you wear what you love, you've made a good choice!"
"Cand am plecat, v-am lasat saraci si prosti! Cand m-am intors v-am gasit si mai saraci si mai prosti!"
(C. Brancusi)


Sus
 Profil  
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România